Hobbit, The: An Unexpected Journey (Hobbit: Beklenmedik Yolculuk) Yazdır
IMDB Sayfası
IMDB Puanı:7.9 (660,740 oy)
Yıl:2012
MPAA:PG-13
Yönetmen:Peter Jackson
Oyuncular:Ian McKellen, Martin Freeman, Richard Armitage, Ken Stott, Graham McTavish
Tür:Macera, Fantastik
Link'ler:IMDB, kids-in-mind
 
Seyretsek.com Değerlendirmesi Çocuklar için zararlı olabilir!
Müstehcenlik: (1)
Şiddet: (6)
Küfür/Argo: (2)
Seyircinin Değerlendirmesi
Bu filmi ilk siz değerlendirin...

Filmin Özeti
Tolkien'in, Yüzüklerin Efendisi üçlemesinin öncül kitabı olarak da görülen Hobbit'ten, üçlemenin yönetmeni Peter Jackson tarafından sinemaya uyarlanan iki filmlik Hobbit macerasının ilk bölümü olan Hobbit: Beklenmedik Yolculuk/The Hobbit: An Unexpected Journey ile bu sefer Bilbo Baggins'in gençliğine gidiyoruz.

Bilbo huzurlu Hobbit toprakları olan The Shire'da yaşarken bir gün büyücü Gandalf aniden ortaya çıkar ve baş kahramanımız Bilbo kendisini efsanevi savaşçı Thorin tarafından yönetilen 13 cücelik maceracı bir grupta buluverir. Ejder Smaug’dan Erebor’un kayıp Cüce Krallığı’nı geri almak için çıktıkları bu yolculukta Goblinler, Orklar, öldürücü Warglar, Dev Örümcekler, Şekil Değiştirenler ve Büyücülerle dolu yollardan geçeceklerdir.

Kritikler

Oktay Ege Kozak - Beyazperde.com

Bu eleştiriye başlamadan önce okuyucuyu uyarmak istiyorum: Peter Jackson'un ilk Hobbit filmine verdiğim yıldız puanı üç buçuk olmasına rağmen filmi izlediğim formatta, saniyede 48 kare oynatılan dijital 3 boyut versiyonu, taş çatlasa iki buçuk yıldızı hak ediyor. Epik bir film değil de sanki, Asylum stüdyosu ucuz bütçe dijital kamera filmlerini hatırlatan bir parlaklığa ve oynatıma ait 48 kare projeksiyon. Bu dikkat dağıtımının üstüne üç boyut zırvalığını da getirince, filmin hikayesine odaklanmak bir o kadar daha zorlaşıyor. Yani filmi saniyede 24 kare projeksiyon, iki boyutlu izlemenizi tavsiye ediyorum.

Bu teknik uyarıdan sonra filme gelirsek, Peter Jackson'un Tolkien hayranları tarafından uzun zamandır beklenen aptasyonunun ilk filmi Hobbit: Beklenmedik Yolculuk (The Hobbit: An Unexpected Journey) sonunda sinemalara geldi, ABD ile aynı anda Avrupa'nın pek çok ülkesinde ve Türkiye'de de eş zamanlı olarak vizyona giriyor. Filmde Yüzüklerin Efendisi (The Lord of the Rings) kadar geniş, zamansız ve epik bir macera yerine, bu sefer tanıdık karakterleri, aile-akraba misali tekrar ziyaret ettiğimiz, yer yer durgun, yer yer Weta Dijital Efektler'den beklenen muazzam görselliklerle desteklenen çatışmalarla heyecanlandıran, gayet eli ayağı düzgün bir fantazi ortaya konuyor. Kanımca zaten fazlası da beklenmemeli.

En baştan Hobbit'i hikaye kalitesi bakımından, Yüzüklerin Efendisi serisi ile karşılaştırmamak lazım. Sonuçta Frodo'nun koskoca Orta Dünya'nın kurtarılması için tek umut olmasıyla, amcası Bilbo'nun "maceraya koşuyorum!" diyerek Shire'ı terk etmesi arasında bariz bir motivasyon ve önem farkı var.

Joseph Campbell'in mitoloji yapısını anlatırken kullandığı "maceraya çağrı" terimi vardır, protagonistin tanıdık olduğu dünyadan kendisinden daha büyük ve önemli nedenlerle koparıldığı anı temsil eder. Hatırlarsanız Yüzüklerin Efendisi'nde maceraya çağrı 'yüzüğün kendisinin yokedilmesi' gibi devasa bir önem arz ediyordu.

Hobbit'te ise Bilbo'ya musallat olan 13 cücenin, krallıklarını kötü kalpli ejderha Smaug'dan kurtarmaları etrafında oluşan görev, en azından Bilbo için kişisel bir önem veya tehlike göstermiyor. Her ne kadar Jackson, senaryoya Bilbo'nun daha kişisel olması için bir kaç monolog sıkıştırmış olsa da.

Aslında baştan Hobbit kitabının kendisini, Yüzüklerin Efendisi'nden daha zayıf bulduğumdan dolayı beklentilerim zaten çok yüksek değildi. Yine de hayranları birbiri ardına devasa savaş sahnelerinden yoksun bırakmıyor Jackson, her ne kadar kitabın epizodik formatını pek kıramıyor olsa da... Cücelerin Orklar ile savaştığı uzun mu uzun sekansların arasında, ilginçtir ki akılda kalan en muhteşem görsel sahne, tamamiyle taştan oluşan devasa yaratıkların epik kavgası oldu.

Yüzüklerin Efendisi'nden bir sürü karakteri tekrar ziyaret etmek, ne yazık ki nostaljik hislerimizi kabartmaktan pek de öteye gidemiyor. Sanırım amaç da bu zaten. Fakat taşa dönüşen ünlü trollerin nasıl bu hale geldiklerini görmek gayet tatmin edici. Sıra Gollum'a geldiğinde sürpriz bozmadan belirtebilirim ki kitapta okuduğumda "bu sahneyi olduğu gibi aktarmazlar herhalde, yoksa çok sıkıcı olur" diye düşünmüştüm, korkum doğru çıktı. Fakat her zamanki gibi ne Ian McKellen'a, ne de Gandalf'a laf yok. McKellen bu efsanevi büyücüyü canlandırmak için doğmuş sanki.

Hobbit'in üç filme uzatılması ne kadar akıllı bir fikirdi onu zaman gösterecek, fakat bende kolayca iki filme sığardı hissini yaratmadı değil. Yine de hayranlarını hayal kırıklığına uğratacağını sanmıyorum, Yüzüklerin Efendisi'ni beklemezlerse tabii.

Yapılan Yorumlar
Yeni Ekle Ara
+/-
Yorum yaz
Adınız:
E-posta:
 
Başlık:
 
uzuna   |08-01-2013 15:48:37
Peter Jackson, Yüzüklerin Efendisi üçlemesindeki kaliteyi devam ettirmiş.

Kitapları okumayan biri olarak diğer filmlerle bağlantılarını görmek güzeldi.

Birazcık şiddet içeren bir masal seyretmek isteyenlere tavsiye olunur.

Şiddet öğeleri küçükler için korkutucu olabilir.

8/10
azeroth   |07-01-2013 11:57:44
Fantastik edebiyatı, filmleri ve Yüzüklerin Efendisini (kitaplarını ve filmini) severim. Hobbit'in kitabını okumadım ancak hikayenin girişi olduğunu biliyorum. Her şey bir yana film tam anlamıyla "yapacak başka bir şey yoktu o nedenle çektim" tarzı ile yapılmış çok belli. Tamam fantastik bir hikaye izliyoruz ancak son derece saçma sapan sahnelerin çokluğu büyük bir hayal kırıklığı. İzlemeye gerek yok, zaten bir şey de olmuyor. Para tuzağı.

3 / 10
scrubs   |18-12-2012 12:48:41
Bana bir masal anlat Bilbo Baggins. İçinde Orta Dünya olsun. Şaka maka 10 senedir bugünü bekliyoruz. 10 sene! Biri çıksa da bize efsanenin öncesini anlatsa diye bekliyoruz. Ve yine Peter Jackson'ın hünerli ellerinden geliyor uyarlama.

Bilbo, Gandalf ve krallıkları ellerinden alınmış cücelerle yeni bir yolculuk hikayesi. Orta Dünya'nın uçsuz bucaksız coğrafyası, orklar, elfer, troller, goblinler, ve nice efsane. Barışın hüküm sürdüğü toprakları bekleyen ikinci Sauron tehlikesinin ilk tohumları.

Gandalf'la Bilbo'nun dostuklarının gelişmesine şahit olmanın yanı sıra, ufak bir kısımda da olsa Frodo'yu görmek sevindiriyor. Gollum'u görünce de içim burkuldu. Gözüme, sonradan yaşanacakları da bildiğim için daha bir aciz, çaresiz geldi. Hüzünlendiriyor. Yüzüğün yok edilişi sanki kendi başardığım bir anı gıbi. Geriye dönüp bakınca kazanılmış büyük bir zafer. Koltuğumuza oturup da eskileri konuşuyormuşuz gibiydi.

Devam filmlerini özlemle bekliyorussssssss my preciousss.

8/10
Sir Ronyon   |18-12-2012 12:48:17
Nereden başlasam, nasıl övsem bilemiyorum. Budur, olayın son noktası budur. Bazı insanlar gerginlik yaratmışlardı 'bu kadar beklentiye giriyorsun, hayal kırıklığı olabilir bak' diye. Kesinlikle öyle bir şey söz konusu değil. Film mükemmellik kavramının beyaz ekranla bulaşması. Abartısız her şeyiyle muhteşemdi. İnanılmaz görsel efektler, kulaklarımıza şölen niyetinde müzikler, birbirinden güzel yeni karakterler ve çok daha fazlası.

Yüzüklerin Efendisi'ndeki dram ve ciddiyet bu filmde yerini biraz daha masalsı ve eğlenceli bir anlatıma bırakıyor. Zira öyle bir ortamı gerektirecek tehlikeler henüz mevcut değil. Eski karakterleri yine görebilmemiz o kadar güzeldi ki. Tüm filmi suratımda aptal bir gülümsemeyle izledim, hayatımda bu kadar haz aldığım şey sayılıdır. Thorin karakteri Aragorn'a rakip olabilecek kadar sağlam olmuş. Gandalf çok fazla ön planda, özlemimizi giderecek kadar görünüyor ekranda. Efsanevi cüce şehri Erebor'un tasarımları, flashbacklerdeki savaşlar, Azog, kurtlar, goblinlerden kaçış, uzunca gördüğümüz Ayrıkvadi. Daha ne sayayım bilemiyorum, ilk fırsatta tekrar gidip sinemada izleyeceğim. Sakın ola bilgisayara bırakmayın bu filmi, gidin son kalite izleyin. Emeği geçen her kişiye, abartısız her kişiye tebrikler ve Orta Dünya'ya bizi bir kez daha döndürdüğün için sana sonsuz teşekkürler Peter Jackson!

Hele bi Bluray'i çıksın, Hobbit'i de en az 50 kez izlerim artık

10/10
tweener0   |18-12-2012 12:46:49
Tek kelimeyle muhteşem.

9/10
batigol-7   |18-12-2012 12:46:14
Yer yer sıkıcı olmasına karşın muhteşem görselliği ve üst düzey aksiyonuyla doyurucu bir film izledim. 8/10

3.20 Copyright (C) 2007 Alain Georgette / Copyright (C) 2006 Frantisek Hliva. All rights reserved."