Dark Knight Rises, The (Kara Şövalye Yükseliyor) Yazdır
IMDB Sayfası
IMDB Puanı:8.5 (1,202,077 oy)
Yıl:2012
MPAA:PG-13
Yönetmen:Christopher Nolan
Oyuncular:Tom Hardy, Christian Bale, Anne Hathaway, Liam Neeson, Joseph Gordon-Levitt
Tür:Aksiyon, Macera, Suç, Gerilim
Link'ler:IMDB, kids-in-mind
 
Seyretsek.com Değerlendirmesi Çocuklar için zararlı olabilir!
Müstehcenlik: (2)
Şiddet: (7)
Küfür/Argo: (3)
Seyircinin Değerlendirmesi
Bu filmi ilk siz değerlendirin...

Filmin Özeti
Bölge Valisi Harvey (İki-Yüzlü) Dent'in ölümünden ve Joker'in korkunç dalaveralarının ardından sonra Gotham oldukça keyifsiz, durağan bir yerdir.

Batman'ın Dent tarafından işlenen cinayetleri üstlenmesinin ardından Gotham şehri sakinleri ve polis yakalamak ve tutuklamak için Batman'ı aramaktadır. Fakat 'Pelerinli Savaşçı'ın yokluğunda, Gotham Şehri Harvey Dent'in ilhamı ve ünü sayesinde çok daha barış dolu olmuştur.

Oysaki Gotham şehrinin iç kısımlarında şehri yok etmek ve Dent'in adını lekelemek isteyen yeni bir tehdit doğmuştur.

Selina Kyle ikinci kişiliği Kedikadın olarak Bruce Wayne'i bu tehdide karşı uyarmaya gelir ve Batman'ın geri dönmesini bekler. Emniyet güçleri de yakalamakta başarısız oldukları bu tehdide karşı Batman'in mutlaka döneceğini düşünürler.

Bruce Wayne bir kez daha harekete geçmeli ve en az kendisi kadar güçlü, zeki ve karmaşık olan Bane'e karşı gelmek için Batman'e dönüşmelidir.

Kritikler

Ali Koca - Zaman

Modern zamanların efsaneleri de 'doyumsuz' oluyor. Bitti, bitecek derken bir de bakıyorsunuz aynı hikâye yeniden başlamış. Kimi o yenilikte bir orijinallik yakalıyor, kimi tekrara düşüyor. İnanılmaz Örümcek Adam, tekrara düşenler hanesine çoktan yazıldı mesela. İngiliz yönetmen Christopher Nolan'ın yeniden yazdığı Batman efsanesi ise orijinal taraftaki müstesna yerini aldı. 2005'te başlayan bu 'efsane', bugün itibarıyla sona eriyor. Fakat altın yumurtlayan tavuğu kesmek kolay değil. Kuvvetle muhtemeldir ki, bitti denilse de önümüzdeki yıllarda başka bir ekiple 'yeniden' perdeye gelecek.

Batman'i, son bıraktığımızda Joker'i yenmiş, fakat sevdiği kadını kaybetmiş; Başsavcı Harvey Dent'in suçlarını üstlenerek ortadan kaybolmuştu. "Bu şehrin bana ihtiyacı yok artık" diyerek Gotham'dan elini eteğini çeken Batman, Wayne malikanesindeki uzletgâhına kapanalı sekiz yıl olmuştur. Vukuatsız Gotham'ın sessizliği Borsa'ya yapılan baskınla bozulur. Yeraltından çıkıp gelen Bane ve adamları şehirde terör estirmeye başlayınca Batman de ortaya çıkar. Fakat pelerinli kahraman biraz 'paslanmıştır'. Bane onu kolaylıkla alt edip yeraltındaki çukurda bırakır. Bu arada Bane, halkı zenginlere ve yöneticilere karşı ayaklanmaya çağırır ve Gotham'da kaos baş gösterir. Fakat esas amacı şehrin 'nükleer kıyametini' gerçekleştirmektir. Çukurdan çıkan Batman ise polislerin ve Kedi Kadın Selina'nın yardımıyla Bane'i engellemeye çalışır.

Malum, çizgi roman kahramanları düzenden, bir nevi devletten yanadır. Sistemi düşmandan korur; bazen devlete bazen de halka rağmen bunu yapmaktan çekinmezler. Böyle oldukları için de kostümlerinden buram buram Amerikan muhafazakârlığının kokusu yayılır. Batman de bu konuda istisna değil. Hatta, görmeyeli Batman iyice kapitalistleşmiş! 2008'deki 'Kara Şövalye'de Neocon'cu Batman biraz şaşırtmıştı. Hong Kong'da, Çin'de ya da Maçin'de de olsa düşmanını 'paketleyip' getiren bir Batman vardı. Üstelik, -Bush'un politikalarında olduğu gibi- ulusal güvenlik gerekçesiyle tüm özel hakları ihlal etme yetkisini kendisinde görüyordu.

Son filmdeki Batman 'söylem' yönüyle sınıfta kalıyor. Kestirmeden söylersek, "Bir yalan üzerine kurulu olsa da düzeni bozmayın; yoksa kötü olur!" demeye getiriyor. Tıpkı 'kimyasal silah' bahanesiyle Irak'a giren Bush yönetiminin kendi ulusal güvenliğini sağlama alması gibi, Gotham yöneticileri de, aslında bir hain olan Dent üzerinden oluşturdukları sahte kahraman miti ile sistemi güçlendirir. Yakın zaman önce Amerika'da yaşanan 'Wall Street'i İşgal Et' eylemlerinin ne kadar yıkıcı olabileceği de Batman'in kulağımıza fısıldadıklarından. Borsayı basıp piyasalarla oynayan, halkı ayaklanmaya çağıran Bane'in terör estirmesinden öte; ajandasında sakladığı nihai hedef vesilesiyle "Bu adam ve onun gibiler sizin sonunuzu hazırlıyor" mesajı veriliyor. Bunun, zenginlere karşı sınıfsal bir özgürlük mücadelesi değil, karanlık bir oyun olduğu bilhassa vurgulanıyor.

Oyunculuklar açısından son filmin en iyisi Bane rolündeki Tom Hardy, en kötüsü ise Marion Cotillard. Oscarlı Cotillard, hem rolüne hem Batman'in dünyasına fazlasıyla 'Fransız' kalarak kariyerinin en kötü oyunculuğunu çıkarıyor. Bale, Freeman, Oldman, Caine kaldıkları yerden devam ediyor. Kedi Kadın'da Anne Hathaway, bir Michelle Pfeiffer olamasa da işini gayet iyi yapıyor. Hakeza Joseph Gordon-Levitt de öyle. Hans Zimmer'in müzikleri ise filmin ritmini belirleyen başarılı bir katkı.

Sonuç olarak; 164 dakikalık 'Kara Şövalye Yükseliyor', Nolan'ın 2005'te başladığı üçlemenin görsel yönden en ihtişamlısı, fakat en iyisi değil. Hatta senaryodaki boşluklar açısından gedikleri en fazla Batman filmi.

Yapılan Yorumlar
Yeni Ekle Ara
+/-
Yorum yaz
Adınız:
E-posta:
 
Başlık:
 
SirEvo   |31-07-2012 12:35:43
Hayli hayli tatmin etti, bittiğinde bir 2 saat 45 dakika daha olsa izleyecek durumdaydım. Doyamadım resmen. 9/10
scrubs   |28-07-2012 12:47:07
Bruce'un arınma öncesi son sınavı. Perdeye en çok yakışan kahraman Batman, Kara Şovalye kimliği ile kendine yakışır bir final yapmış. Nolan'ın kendine has kurgusu, sürprizli senaryosu ve önceki filmlere göre bariz artış gösteren aksiyonuyla son derece keyifliydi. Sinemada izlemeye değdi kesinlikle. Bane karakteri başarılı olmuş. Seslendirmesiyle, görünüşüyle ürkütücüydü. Hans Zimmer'in müthiş müzikleri de filmin heyecanını arttırıyor.

Kadın oyuncular ise pek umduğum gibi değildi. Anne Hathaway ve Marion Cotillard sevdiğim isimler olmalarına rağmen rollerinin haklarını pek verememişler. Tabi bu filmin başarısını engellememiş.

9/10
luna   |28-07-2012 12:46:37
Serinin finaline yakışır güzellikte bir film olmuş fakat yine de The Dark Knight'tan daha iyi diyemem. Süresi biraz fazla uzun gibi geldi ama filmin son yarım saatlik bölümü bütün kusurlarını affettirdi, tek kelimeyle mükemmeldi. Birkaç önemli sürprizi çok beğendim. Anne Hathaway'a karşı önyargılıydım, performansı beni şaşırttı, çok iyi bir Kedi Kadın olmuş. Michael Caine ile Morgan Freeman, her zamanki gibi harikalar zaten. Hans Zimmer'ın hazırladığı müzikler de öyle.

9/10
hayhan44   |28-07-2012 12:46:03
Az önce sinemadan çıktım, Nolan'ın ellerine sağlık.Herşeyiyle ve sürprizleri ile adından çok konuşulacağına eminim.İzleyin ve tadın.İşte film budur.


Dark knight'ı tahtından edeceğine inanmıyorum.Batman'in ulaşacağı son noktadır.

10/10

3.20 Copyright (C) 2007 Alain Georgette / Copyright (C) 2006 Frantisek Hliva. All rights reserved."