Avengers, The (Yenilmezler) Yazdır
IMDB Sayfası
IMDB Puanı:8.1 (1,033,192 oy)
Yıl:2012
MPAA:PG-13
Yönetmen:Joss Whedon
Oyuncular:Robert Downey Jr., Chris Evans, Mark Ruffalo, Chris Hemsworth, Scarlett Johansson
Tür:Aksiyon, Macera, Bilim-Kurgu
Link'ler:IMDB, kids-in-mind
 
Seyretsek.com Değerlendirmesi Çocuklar için zararlı olabilir!
Müstehcenlik: (2)
Şiddet: (7)
Küfür/Argo: (3)
Seyircinin Değerlendirmesi
Bu filmi ilk siz değerlendirin...

Filmin Özeti
SHIELD adıyla tanınan uluslararası barış örgütünün başındaki isim Nick Fury, tüm dünyanın güvenliğine karşı büyük bir tehdit oluşturan düşmanla karşı karşıya kalır. Fury, dünyayı yaklaşan bu felaketten kurtarmak için en cesur ve en 'süper' kahramanlardan oluşan bir ekip kurmak zorundadır.

Kritikler

Murat Tolga Şen - Beyazperde.com

Evet, çizgi roman uyarlaması seyretmekten artık gına geldi, ancak, X-Men serisini saymazsak, bir sürü süper kahramanın sırt sırta verip dünyayı kurtardığı filmlere henüz alışık değiliz. O yüzden hepsi kendi filminin esas oğlanı olan, Demir Adam, Kaptan Amerika, Thor ve Hulk'dan mevcut dört süperin, yanlarına Marvel evreninin ünlü ajanlık bürosu S.H.I.E.L.D'den Nick Fury, Hawkeye ve Black Widow'u da alarak Loki'ye ve onun uzaylı yardakçılarına karşı giriştiği macerayı izlemek fantastik tutkunları için iştah açıcı bir deneyim olacaktır. Hele ki filmin yönetmen koltuğunda anti cumhuriyetçi görüşlerle dolu TV fenomeni Firefly'ı yönetmiş olan Joss Whedon oturuyorsa...

Öncelikle, çizgi romanın Avengers takımı sadece filmde gördüğümüz isimlerden ibaret değil. 20'den fazla üyesi olan Avengers kulübünün, asıl kahramanlar üzerinden giden hikayesinin yolu yanlış değil, devam filmlerinde de diğer karakterleri göreceğimiz kuvvetle muhtemel ancak Avengers'in en büyük baş ağrısı olan Red Skull'un devam filmine saklandığını görüyoruz.

Filme girmeden önce filmin derinliği hakkında tahminlerim vardı ve yanılmadığımı gördüm. Marvel, DC'nin aksine, derin karakter çözümlemelerine girmeden daha idealize kahramanlar üzerinden eğlenceli yıkım öyküleri anlatmayı seven bir yayınevi... Film de bu çizgiye uygun olarak uzun ve kaotik bir final için yaratılmış basit bir senaryoya güveniyor.

Yenilmezler (The Avengers)'in çizgi roman versiyonunun ilk maceralarına sadık kalacak şekilde "kötü" olarak Asgard'ın dayak yemekten bıkmayan arıza oğlanı Loki'yi öne çıkaran filmde, Odin'in evlatlığı, içindeki hükmetme ihtirası yüzünden uzaylı tiplerle anlaşıp bir geçit açıyor ve oradan gelecek bir ucube ordusu ile sıradan Amerikalıları terörize ediyor. S.H.I.E.L.D kendi imkanları ile olayı bertaraf edemeyince çareyi Avengers / Yenilmezler ekibinden yardım istemekte buluyor. İşte bu kadar... Gerisi esprilerle, kısa aksiyon sekanslarıyla finale kadar giden yoldan ibaret.

Hulk'un en yeşil ve kaslı halini görmek için 80 dakika beklediğimiz bu filmi sıkılmadan izleyen herkes finalde büyük ödüle kavuşacak. Michael Bay'i kıskançlıktan delirtecek kadar yıkıma adanmış final sekansında, tüm süperler bir araya gelip gerçekten görsel bir şölen olarak nitelendirilebilecek bir kapışma seyrettiriyorlar seyirciye... Teknik açıdan kusursuz olan bu anlar film ev sinemasına düştüğü vakit tekrar tekrar izlenecek türden.

Filmin birden çok kahramanı var ancak hem eğlendirme hem de idealleştirme yükü Robert Downey Jr.'un üstüne yükleniyor. Onun ününe ve karizmasına sahip olmayan diğerlerinin buna bir itirazı olduğunu sanmam, tabii Bruce Banner/Hulk olarak Edward Norton ya da Eric Bana kadroya dahil olsaydı işin rengi değişebilirdi. Elde bu kadar çok "süper" olunca her biriyle ayrıca ilgilenmek imkansız, ancak Hawkeye biraz fazla ihmal edilmiş. Acilen ona da müstakil bir film lazım. Yavuklusu Black Widow'u da yeniden karşımıza çıkarırlarsa fevkaladenin fevkinde olacaktır.

Her şeyin sonunda, Yenilmezler, çizgi roman uyarlaması meraklısı herkesin görmesi gereken göz kamaştırıcı bir fantezi... Sıkı giriş, sıkıcı gelişme ve muhteşem final bölümlerinden oluşan bu görsel şov, sinemada izlenmediğinde üzüleceğiniz türden bir gişe canavarı... Hiçbir şeyiyle değilse Hulk'un yarattığı yıkım ve espri anlayışıyla aklınızda kalacak.

Yapılan Yorumlar
Yeni Ekle Ara
+/-
Yorum yaz
Adınız:
E-posta:
 
Başlık:
 
hayhan44   |29-08-2012 19:52:40
Süper kahramanları tek tek izlemek yerine hepsi birarada gördük. Uçuyorlar kaçıyorlar, bunları hep yapıyorlar.İki günde ancak tamamlayabildim.Sıkıcı olmuş.


4/10
PsychoSoul   |22-08-2012 05:05:42
Yok böyle bir film yok! Onlar nasıl efektlerdir? Onlar ne hayran bırakan karakterlerdir? O 2.5 saat nasıl olur da 1 saatten azmış gibi geçer?

Ne diyeyim, nasıl anlatayım bilmiyorum, o durumdayım. Gerizekalı (afedersiniz ama bence kesinlikle öyleler) IMDb kullanıcılarından bile aksiyon türünde olmasına rağmen bu kadar yüksek bir puan almışsa siz düşünün işte gerisini. Filmin türleri arasında drama yok ve bu arkadaşlardan 8.6 almış bulunmakta.

Ironman zaten önceden de efsaneydi benim için bu film de bir kez daha öldüm bittim kendisine. Ama filmi bambaşka bir boyuta taşıyan biri var ki o da Hulk. Abi ne karakter yapmışlar yahu. Her hareketi coşturuyor adamı izlerken.

Ayrıca değinilmesi gereken bir nokta da Ironman'in kopartan, kahkaha attıran diyalogları. Çok iyiydi, yer yer resmen kahkaha attım

İzleyin bu filmi efenim, yoktur gerçi izlemek istemeyen falan ama izleyin yani, ne diyeyim daha

10/10
scrubs   |27-05-2012 11:08:44
Marvel'in popüler süper kahramanlarını bir araya getiren Avengers. Her karakterin filminin sonunda pas attılar, her filmde Nick Fury çıktı Avengers geliyor dedi, beklentiler büyüdü. Açıkçası bu kadar büyük reklam beni korkutmuştu. Bu aralar bir yapım ne kadar şişirilirse o kadar kötü çıkması moda malum. Fakat bu sefer olmadı. Uzun süre sonra beklentilerimi tam anlamıyla karşılayan bir filmdi.

The Dark Knight'ı ayrı bir seviyede tutarsak yapılmış en iyi süper kahraman filmi diyebiliriz. Berbat Thor filminin belki de tek iyi unsuru, güç ve şöhret bağımlısı, ama biraz da salak olan Loki filme güzel gitmiş. Iron Man başta olmak üzere diğer kahramanlar arasındaki kopukluk, herkesin farklı telden çalması, birbirini hor görmeleri güzel yansıtılmış. Yumurta kapıya dayanınca birlik olmayı bilişleri de. Bir tek Kaptan Amerika gözüme battı. Ortamın her şeye karışan babaannesi gibiydi. Havada uçuşan espriler de en sağlam komedi filmi kadar güldürdü. Filmi altyazılı izleyebildiğim için mutluyum.

Beklentilerimin en yüksek olduğu "final battle" bölümü de gayet iyiydi. İyi para harcanmış. Savaşı hemen bitirelim gibi bir kaygıları olmamış bu yüzden. Yıkıldıkça yıkılıyor, durduramıyoruz

Bir tek garibime giden Hulk'ın başta normalde olduğu gibi kontrolsüz bir yıkıcıyken, sonradan evcil bir müttefiğe dönüşmesi oldu. Durmadan oyuncusunun değişmesinden dolayı da çok gözüme battı. Bunların dışında sinemada seyredilmesi gereken bir film. Karakter filmlerinin kötülüğüne aldanmayın gidin.


9/10
Neato   |12-05-2012 13:45:24
Ayrı ayrı çekilen filmlerin bile önüne geçmiş bana kalırsa. Gerçekten beklediğimdende çok iyi çıktı diyebilirim. Ayrıca aradığımız Hulk'u bize Mark Ruffalo verdi. İzlediğim en iyi Hulk'tu. Tüm karakterler döktürmüş ama Hulk ayrı döktürmüş Aksiyonu bol,eğlencesi bol,komedisi gülmekten kırıp geçiren bir tatta harkulade seyirlikte bir yapım olmuş.


9/10

3.20 Copyright (C) 2007 Alain Georgette / Copyright (C) 2006 Frantisek Hliva. All rights reserved."