Abyss, The Yazdır
IMDB Sayfası
IMDB Puanı:7.6 (50,705 oy)
Yıl:1989
MPAA:PG-13
Yönetmen:James Cameron
Oyuncular:Ed Harris, Mary Elizabeth Mastrantonio, Michael Biehn, Leo Burmester, Todd Graff
Tür:Aksiyon, Macera, Bilim-Kurgu, Gerilim
Link'ler:IMDB
  
Seyretsek.com Değerlendirmesi Çocuklar için zararlı olabilir!
Müstehcenlik: (4)
Şiddet: (6)
Küfür/Argo: (6)
Seyircinin Değerlendirmesi
Bu filmi ilk siz değerlendirin...

Filmin Özeti
Soğuk Savaş dönemi sırasında bir Amerikan nükleer denizaltısı bilinmeyen bir düşmanın saldırısına uğrar ve deniz tabanına oturur. Amerikan donanması yakınlardaki bir petrol istasyonunun çalışanlarından olayın sebebini araştırmalarını ister ve onlara destek olarak bir özel tim ve yüksek teknolojiyle donatılmış bir araştırma denizaltısı gönderir. Elde ettikleri veriler ve tesbitleri sonucunda takım "kaza"nın sebebinin dünya dışı varlıkların saldırısı olabileceği yargısına varır, fakat araştırmalarında ilerleyebilmek için "Abyss" adı verilen derin sualtı kanyonuna girmek zorundalardır.

The Abyss önceden de karamsar gelecek tasarımlarına filmlerinde (Terminator, Aliens) çokça yer veren James Cameron'ın geleceğin dünyası ve uzay maceralarından "şimdiki zaman"a dönerken bilim-kurgu tecrübesini beraberinde getirdiği ve "gerçek dünya"ya uyguladığı çarpıcı bir yapım.

Çekildiği dönemin (1989) standartlarına göre şaşırtıcı derecede karmaşık görsel efektlerin kullanıldığı film özel efekt dalında Oscar da kazanmıştı. Filmin yakın zamanda "The Abyss Special Edition" adıyla yayınlanan "director's cut" versiyonunda orjinal versiyonda yapımcılar tarafından filmin "fazla politik olacağı" gerekçesiyle çıkarılan 20 dakikaya yakın görüntü filme yeniden eklenmiş durumda.

Başka bir ilginç nokta da 1997'de yine The Abyss gibi "denizde" çekilmiş sahnelerin ağırlıkta olduğu Titanic'le büyük bir gişe başarısı elde eden ve bolca ödül toplayan Cameron'ın The Abyss'in ilhamını Titanic'in filmin çekiliği dönemlerde ortaya çıkarılan enkazına ait görüntülerden almış olması. Hatırlanacağı gibi Cameron Titanic'i çekmeye de National Geographic'in 1987'de çektiği bir Titanic belgeselini izledikten sonra karar vermişti...

Yapılan Yorumlar
Yeni Ekle Ara
+/-
Yorum yaz
Adınız:
E-posta:
 
Başlık:
 
anonim  - En iyi bilim-kurgu filmlerinden biri   |27-03-2010 14:59:24
Senaryosu çok güzel, su altı çekimleri harika, oyunculuklar süper. Çekildiği seneye göre müthiş görsel efektleri var.

Kalp masajı yapılan bir sahnede karmaşa içinde belki farkedilmeyecek miktarda müstehcenlik var.

James Cameron'ın Avatar öncesi filmlerini merak ediyorsanız mutlaka seyredin. 9/10

3.20 Copyright (C) 2007 Alain Georgette / Copyright (C) 2006 Frantisek Hliva. All rights reserved."