Gran Torino Yazdır
IMDB Sayfası
IMDB Puanı:8.2 (392,342 oy)
Yıl:2008
MPAA:R
Yönetmen:Clint Eastwood
Oyuncular:Clint Eastwood, Christopher Carley, Bee Vang, Ahney Her, Brian Haley
Tür:Aksiyon, Dram, Gerilim
Link'ler:IMDB, kids-in-mind
  
Seyretsek.com Değerlendirmesi Çocuklar için zararlı olabilir!
Müstehcenlik: (4)
Şiddet: (7)
Küfür/Argo: (10)
Seyircinin Değerlendirmesi
Bu filmi ilk siz değerlendirin...

Filmin Özeti
Kore Savaşı gazisi Walt Kowalski, Detroit'in dışında kalan, Hmong (Çinli etnik grup) göçmenlerin kaldığı bölgede yaşıyordur.

Önceleri çevresindekileri sadece yabancı olarak algılarken karısının ölümünden sonra Kowalski, isteksizce de olsa komşularının ırksal sterotipten daha fazlası olduğunun farkına varır. Sonunda onlarla, onu sadece ihtiyacı olduğunda arayan ve yaşlı bir ırkçı olarak gören ailesinden daha çok ortak yönü olduğunu anlar.

Bu zaman içinde bölgenin huzuru, çetelerin yüzünden kaçmıştır ve saldırılarını giderek arttırıyorlardır. Kowalski bu şiddete karşı koymak için yeni bulduğu arkadaşlarını ve komşularını çete saldırılarından korumaya çalışır.

Kritikler

E.Nesibe Özbudak - Zaman

...'Kirli Harry' sayesinde daha ziyade Western ve polisiye filmleri ile tanınan Clint Eastwood, dramatik filmleri yönetme konusundaki kabiliyetini özellikle son dönemde çektikleriyle ispatlamıştı. Gran Torino'da da aile içi iletişimsizliği, bir komşunun yeri geldiğinde insanın ailesinden de öteye geçebildiğini vurguluyor. Neticede aile ve akraba kendi seçimimiz değil. Üzerinizde doğru dürüst emeği olmayan, hatta size zarar veren bir aile ferdinin, ağladığınızda ağlayan bir dostun varlığından daha değerli olup olmadığını sorgulatıyor film. Aynı zamanda adı Birleşik Devletler olarak geçen Amerika gibi bir ülkede bile Vietnam'da kendisi için savaşsa dahi yabancı bir topluluğa önyargıyla bakılabildiğini gösteriyor. Ve insanların Walt gibi az bir çabayla birbirlerini tanıyıp sevebileceklerini ifade ediyor. Filmin, dışa açılımıyla ünlenmiş Obama'nın başkanlık zamanına denk gelmesi de sanırız bu açıdan tesadüf değil.

Oktay Ege Kozak - Beyazperde.com

...Gran Torino, bütün Clint Eastwood hayranlarına şiddetle tavsiye edilir. Yönetim, oyunculuk veya müzisyenlik olsun, Eastwood beş yıldızlı bir yapıma daha imza atıyor Gran Torino ile. Bundan daha azı da beklenemezdi zaten.

Selin Sevinç - Filmbutik.net

...Eastwood’un hırlayan ihtiyar performansı belki de kariyerinin en iyilerinden. Film, aktörün maço imajına, özellikle de Kirli Harry personasına, Eastwood’un son dönem sinemasında bolca işlediği adaleti sorgulayan dramatik öykülerinin duygusal gücünü de ekleyerek bir saygı duruşu adeta. İnsancıllık ve barışın sinemada temsili için başka bir yere bakmaya gerek yok. Herkes için keyifli ve unutulmaz bir seyirlik olacaktır eminim. Final kredilerindeki şarkıyı da kaçırmayın!

M.Nedim Hazar - Aksiyon
...Resimlerinden müziğine, oyunculuğundan sadeliğine kadar iyi bir filmde olması gereken her şey var Gran Torino'da. İlli de şok edici final: Bilirsiniz cimriyimdir filmlere not verme ve tavsiye etme konusunda. Ancak hani klişe bir deyim vardır ya; 'Bu filmi mutlaka görün' diye. İşte durum aynen öyle!

Yapılan Yorumlar
Yeni Ekle Ara
+/-
Yorum yaz
Adınız:
E-posta:
 
Başlık:
 
Anonim  - Güzel bir film ama çok küfürlü   |10-04-2009 12:08:50
Clint Eastwood'un hem yönetmen, hem de oyuncu olarak döktürdüğü, duygusal, insancıl, düşündürücü bir film.

Sansürlenmiş bir altyazı veya TRT dublajıyla seyredin çünkü Eastwood neredeyse film boyunca küfrediyor.

3.20 Copyright (C) 2007 Alain Georgette / Copyright (C) 2006 Frantisek Hliva. All rights reserved."