WALL-E (Vol.i) Yazdır
IMDB Sayfası
IMDB Puanı:8.5 (459,915 oy)
Seyirci Puanı:8.5 (2 oy)
Yıl:2008
MPAA:G
Yönetmen:Andrew Stanton
Oyuncular:Ben Burtt, Elissa Knight, Jeff Garlin, Fred Willard, MacInTalk
Tür:Animasyon, Komedi, Aile, Romantik, Bilim-Kurgu
Link'ler:IMDB, kids-in-mind
Seyretsek.com Değerlendirmesi
Müstehcenlik: (1)
Şiddet: (2)
Küfür/Argo: (1)
Seyircinin Değerlendirmesi
Müstehcenlik: (0)
Şiddet: (2)
Küfür/Argo: (0)
Bu filmi siz de değerlendirin...

Filmin Özeti
İnsanoğlu yeryüzünü bitirdikten sonra eşyalarını toparlar ve dünyayı terk eder. Fakat ayrılmadan önce bütün robotlar iptal edilmiş, sadece bir tanesi çalışır vaziyette kalmıştır.

Yalnız robot, çok uzun bir yalnızlık döneminin sonucunda, terk edilmiş dünyada tek başına olmadığını fark eder. Bu keşif dünyanın ve insanların geleceğini değiştirecektir.

Oscar Ödülleri
En iyi animasyon

Kritikler

Esra Demirkıran - Zaman

2700 yılında bir âşık robot!

Bundan yaklaşık 700 sene sonra yeryüzünün nasıl olacağına dair spekülatif resimlere, yorumlara aşinayız. Sular tükenecek; canlı çeşitliliği yetersiz gıda, mineral ve gazlardan ötürü gittikçe azalacak, hatta yok olacak; dünya devasa bir çöplüğe dönüşecek. Vol.i (Wall-E) bizi 2700 yılına, tam da böyle bir tabloya götürüyor.

Vol.i yerküre üzerinde bozulmadan hayatta kalabilen tek robot; görevi çöpleri sıkıştırıp bir düzene sokmak; geri dönüşümü olabilecek, geleceğe taşınabilecek birtakım atıkları ise muhafaza etmek. Yıllarca sorgusuz sualsiz işini yapan sevimli ve neredeyse insani bir duygusallığa sahip Vol.i'nin dünyası bir gün tamamen değişir. Çünkü o gün yaşam belirtisi olup olmadığını öğrenmek gibi özel bir görevle dünyaya gönderilen asabi dişi robot Eve gelmiştir. Vol.i Eve'e âşık olur; 700 yıl öncesinden kalma plazma televizyonunda 1969 yapımı Hello, Dolly! filmini izlerkenki hislerinin aynısını duyar. Talihsizliğe bakın; Vol.i'nin tam da o günlerde bulup da eski bir ayakkabıya yerleştirdiği bitkiyi görüp alan Eve durakalır. Eve'i uyandırmak için elinden geleni yapar Vol.i; onu yağmurdan, rüzgârdan korur.

Peki ya insanlar? Onlar Axiom adlı gemide sözde bir dirlik içerisinde yaşarlar. Pek yaşamak da sayılmaz ya: Bir koltukta, hareketsiz yıllarca duran tembel ve obez insanlar yan yana otururken dahi birbirlerinin yüzüne bakarak değil, bir ekran aracılığıyla iletişim kurarlar. İnsanların yiyecekleri yemekten giyecekleri renge kadar her şeyin yönetildiği bu ortam Baudrillard'ın Tüketim Toplumu'nda değindiği günümüz toplumunun tüketirken seçme özgür(süz)lüğünü alaycı ve abartılı bir dille aktarıyor. Düşünüre göre tüketim toplumunda insanlar (diş fırçası örneğinde düşünürsek) önlerine sunulan onlarca markadan birini seçme özgürlüğüne sahip oldukları yanılsamasındalar; halbuki asıl özgürlük diş fırçası kullanıp kullanmamakta.

Vol.i, Kayıp Balık Nemo ve Robotlar'ı üreten Pixar Stüdyosu'nun yaptığı; içinde bu tip göndermeleri çokça barındıran oldukça başarılı bir animasyon. Örneğin Apple (elma) tasarımı şahane robot Eve, Havva-Elma-Adem'i ve insanın dünyaya gönderilişini hatırlatıyor; hatta Vol.i ve Eve'in aşkı insanların yeniden yeryüzüne dönmelerine yol açıyor. Her ne kadar Axiom'daki insanlar yalnızca beyaz ve Amerikalı olsa da... Ve aralarında siyah, kızıl, çekik gözlü herhangi bir "renk" bulunmasa da...

Yapılan Yorumlar
Yeni Ekle Ara
+/-
Yorum yaz
Adınız:
E-posta:
 
Başlık:
 
Fatih KAPAĞAN   |07-04-2010 22:42:43
tebessüm ettiren bir yalnızlık filmi. Asıl verilmek istenen mesaj farklı ama ben bu yanınan baktım...
uzuna  - Seyrederken kıkır-kıkır güldüren film   |14-09-2008 21:15:01
Kainatın üzerine inşa edildiği aşkı süper sevimli bir robot üzerinden çok güzel anlatan, doğayı korumamız üzerine mesajlar veren, seyrederken oğlumu kıkır-kıkır güldüren yeni bir Pixar klasiği. Mutlaka ailecek seyredin.

3.20 Copyright (C) 2007 Alain Georgette / Copyright (C) 2006 Frantisek Hliva. All rights reserved."