Children of Men (Son Umut) Yazdır
IMDB Sayfası
IMDB Puanı:8.0 (207,708 oy)
Yıl:2006
MPAA:R
Yönetmen:Alfonso Cuarón
Oyuncular:Clive Owen, Julianne Moore, Charlie Hunnam, Peter Mullan, Michael Caine
Tür:Macera, Dram, Bilim-Kurgu, Gerilim
Link'ler:IMDB, kids-in-mind
  
Seyretsek.com Değerlendirmesi Çocuklar için zararlı olabilir!
Müstehcenlik: (6)
Şiddet: (8)
Küfür/Argo: (10)
Seyircinin Değerlendirmesi
Bu filmi ilk siz değerlendirin...

Filmin Özeti
Takvimlerin 2027 yılını gösterdiği dünya üzerinde, nedeni çok anlaşılamayan olaylar yaşanmaktadır. Son dünyaya gelen bebeğin üzerinden 19 yıl geçmiştir ve insanlık artık üreyememek gibi bir çıkmazla karşı karşıyadır. Ülkelerin politik düzenlerini de etkileyen bir şekilde değişimler yaşanmasına neden olan bu durum, kendini olayların akışına bırakarak çöküşe giden insanların yanında, bu durumuun nedenlerini bulmaya çalışan mücadeleci insanları da yaratır.

Büyük Britanya, benimsediği askeri emperyalist yönetimi ile sınırları içinde herhangi bir kargaşa çıkmasını önleyen, bu nedenle de huzurun hala hüküm sürdüğü bir coğrafyadır. Buna karşılık, sınırlarında, bu ülkeye giriş yapmak isteyen bir dolu mültecinin dramı yaşanmaktadır.

Theo, tüm bu olaylardan kendini soyutlamış bir şekilde, geçmiş yaşantısının eylemci yapısına ters, büyük bir hiçliğin içinde yaşamaktadır. Artık eski bir eylemciden bir bürokrata dönüşmüştür. Fakat bir gün kaçırılarak kendisini, eski silah arkadaşı ve sevgilisi Julian'ın önünde bulur. Julian, mülteci hakları için mücadele eden gizli bir örgütün başıdır ve Theo'dan, bu mültecilerden biri olan Kee'nin tehlikesizce yurt dışına çıkabilmesi için gerekli olan kağıtları sağlamasını ister. Yardım teklifini kabul edip Kee ile birlikte yola çıkan Theo'nun, onun aslında bütün dünya için ne kadar önemli bir kişi olduğunu anlaması hiç de uzun zaman almayacaktır.

Kritikler

Ali Ercivan - Beyazperde.com

İnsan soyunu sürdürmek için çalışmalar yapılan "Yarın" adlı gemiye ulaşmak amacıyla gerçekleştirilen yolculuğun filmi, tür olarak kendi kendimizi nasıl yok ettiğimizin bir resmini çiziyor. İzlemesinin kolay olduğunu iddia etmeyeceğim. Oldukça yıpratıcı, yorucu bir film hatta. Ama bu yıl izleyebileceğiniz en etkileyici işlerden biri olduğunu temin ederim.

Aslında sosyal ve politik temaları üzerine, eleştirinin ötesinde büyük yargılarda bulunan bir film değil Son Umut. Kader ve şans üzerine daha fazla kafa yoruyor. Yaşamlarımızda bu iki tezatın aslında birbirlerini tamamladığı fikrinden yola çıkıyor. Bunun yanında, çok alıştığımız türde sahneleri hiç alışmadığımız şekillerde çekmek gibi beceriler gösteriyor. Bir arabayla kaçış sahnesini, son derece sakin bir şekilde, Clive Owen çoraplarıyla aracı çamurun içinde iterken arkasından koşan bir grup insanın beceriksizce debelenmeleri olarak perdeye yansıtmak, sadece eğlenceli değil, aynı zamanda böylesi bir büyük yapım için cesurca da bir deneme.

Kısa rollerinde Julianne Moore, Michael Caine ve Peter Mullan gibi aktörlerin de sağlamlaştırdığı filmde, Owen sinema yıldızı olarak potansiyelini mükemmel bir şekilde ispatlıyor. Gerek tarihsel detayları kullanışı gerekse yapım tasarımıyla son derece detaylı bir dünya yaratan Son Umut, başarılı müzik seçkisi ve alanında giderek usta statüsüne yerleşen Emmanuel Lubezki’nin cesur görüntü yönetimiyle de gücüne güç katıyor.

Özellikle kamera kullanımında zaman zaman gerçek bir savaşta kullanılan aktüel çekimleri hatırlatan Son Umut, fantastik çıkış noktasına rağmen ayakları yere sağlam basan, gerçekçi bir bilim kurgu. İnsanların artık üreyemiyor olması metaforu üzerinden bir gelecek tahayyülü kurarken günümüze dair ‘Tükeniyoruz’un ötesinde bir şey söylediğini iddia etmek zor ama yine de son derece sarsıcı bir sinemasal deneyim sunuyor.

Yapılan Yorumlar
Yeni Ekle Ara
+/-
Yorum yaz
Adınız:
E-posta:
 
Başlık:
 
Anonim  - Sinematografik şaheser   |16-06-2009 12:55:22
Sinematografi kategorisinde Oscar'a aday olan Son Umut, ödülü alamasa da hakeden bir sinema şaheseri.

Filmin kahramanlarının içinde bulunduğu arabanın önü kesilerek yapılan saldırı sahnesini özellikle izlemenizi tavsiye ederim. Tek kamerayla kesintisiz çekilmiş bu sahne "vay be" dedirtecek kadar mükemmel.

Filmde karakterlerin işlenişi, 2027 yılının İngiltere'sini tasvir eden dış mekanlar, aksiyon ve verilen mesaj son derece çarpıcı.

Filmde aile için uygun olmayan bazı müstehcen sahneler, bol derecede şiddet ve küfürlü konuşmalar var. 9/10

3.20 Copyright (C) 2007 Alain Georgette / Copyright (C) 2006 Frantisek Hliva. All rights reserved."