Life of Pi (Pi'nin Yaşamı) Yazdır
IMDB Sayfası
IMDB Puanı:7.9 (463,367 oy)
Yıl:2012
MPAA:PG
Yönetmen:Ang Lee
Oyuncular:Irrfan Khan, Suraj Sharma, Gérard Depardieu, Rafe Spall, Tabu
Tür:Macera, Dram
Link'ler:IMDB, kids-in-mind
Seyretsek.com Değerlendirmesi
Müstehcenlik: (2)
Şiddet: (4)
Küfür/Argo: (3)
Seyircinin Değerlendirmesi
Bu filmi ilk siz değerlendirin...

Filmin Özeti
Hindistan’dan Kanada’ya giden bir yük gemisi, içindeki hemen hemen tüm canlılarla birlikte trajik şekilde batar. Bir can kurtaran filikası, uçsuz bucaksız vahşi Pasifik Okyanusu'nun ortasında yapayalnız kalır. Sandalın hayatta kalmayı başarabilen mürettebatı ise bir sırtlan, kırık bacaklı bir zebra, bir orangutan, Richard Parker adında üç yüz kiloluk bir Bengal kaplanı ve Pi adlı 16 yaşında Hintli bir çocuktan oluşmaktadır. Pi'nin hayvanat bahçesi işleten ve hayvanlarıyla göç yoluna koyulan ailesi, batan gemide yaşamını kaybetmiştir.

Pi, kurtuluş yok gibi görünen bu okyanusta zayıf bir sandalda yanındaki hayvanlarla birlikte hayatta kalma savaşı verir ve keskin zekası ve zooloji bilgisiyle besin zincirine kurban gitmez. Ama şimdi Bengal Kaplanı ile teknede baş başa kalmıştır. Dev kaplana yem olmamak için hayvanla anlaşmanın ve yakınlaşmanın yollarını bulur. Sıra dışı yolculuk sona ermeden büyülü bir adaya varacaktır.

2013 Oscar Ödülleri
En İyi Yönetmen - Ang Lee
En İyi Orijinal Müzik
En İyi Görsel Efekt
En İyi Görsel Yönetmen - Claudio Miranda

Kritikler

Tuba Deniz - Zaman

Sinemada gerçekliğe iman eden, ‘maddenin’ kesif karanlığında sıkışıp, bir çıkış yolu bulamayan ve bir nevi çözümsüzlüğü kutsayan filmleri sık izliyoruz. Bu bakış açısının karşısında konumlanan, metafizik sorgulamaların içine izleyiciyi çekmeye niyetli örneklerden biri Ang Lee’nin son eseri Pi’nin Yaşamı (Life of Pi). Film, Yann Martel’in çok satan fantastik romanından uyarlama. Etkileyici görüntüleri ile, yaklaşan Oscar ödüllerinin de kayıtsız kalamayacağı örneklerden biri.

Babası Hindistan’da egzotik bir hayvanat bahçesi işlettiği için envaiçeşit hayvanın arasında yetişir Pi Patel. Din karanlıktır, diyen babasından ziyade ilk önce dindar Hindu annesinin yörüngesinde dolaşır. Arkadaşlarıyla oyun oynarken girmek zorunda kaldığı bir kilisede rahipten dinlediklerinden etkilenir ve Hristiyanlığa yelken açar. Yakın çevrelerinde bir cami de vardır ve artık namaz da kılmaya başlayan Pi, daha çocuk yaşlarda üç dine birden iman eder. Babasının hayvanları satarak farklı bir ülkeye taşınma planları üzerine Nuh’un gemisini hatırlatan bir gemiyle yola çıkarlar. Fakat bir fırtınada gemi batar ve annesi, babası, erkek kardeşi hayatını kaybeder. Pi hasbelkader bir kurtarma botunda, bir sırtlan, zebra, orangutan ve bir Bengal kaplanı ile baş başa kalır. Artık Pi’nin gemisindeyizdir, okyanusun ortasındaki bu hayat mücadelesinden geriye kalan Pi ile kaplan Richard Parker’ı uzun ve zorlu bir yolculuk beklemektedir.

Bir kaplan ile bir çocuğu okyanusta bir sandalda baş başa bıraktığınızda tüyler ürperten bir gerilim de ortaya çıkarabilirsiniz. Ang Lee, Pi’nin bu garip yolculuğunu anlatırken aydınlık atmosferden taviz vermeden mizahi bir ton tercih ediyor. Doğa belgesellerini aratmayacak muhteşem görüntülere, 3D teknolojisi de eklenince cennet tasvirlerini hatırlatan fotoğraflar yansıyor perdeye. Ki burada Pi’nin bir nevi peygamber gibi İlahi bir karakteri, yolculuğunun da bir ‘aydınlanma’ sürecini temsil ettiğini söyleyebiliriz. Sevdiği kızı ve yaşadığı yeri geride bırakan, üstelik tüm ailesini kaybeden Pi, tüm bu imtihan karşısında asla isyan etmez, adeta Hz. Eyüp’ün sabrı vardır. Tüm yaralarına, çaresizliğine ve karşısında onu her fırsatta mideye indirmeye çalışan kaplana rağmen Tanrı’ya sığınır. Tasavvuftaki vahdeti vücut ile ilişkilendirebileceğimiz ama burada daha çok panteizme göndermede bulunan; havada, karada, karşısına çıkan esrarengiz etobur adada hatta kaplanın bakışlarında dahi Tanrı ile göz göze gelir Pi. Kendini en yalnız ve çaresiz hissettiği zamanlarda bile üzerine düşen ışık huzmesi yani Tanrı’nın nazarlarına sığınır. Panteizme dair vurgu filmin sinematografisinde de ifadesini bulur, aydınlık ve renkli sunulan bu dünyada çoğu sahnede denizde yıldızlar görmek mümkündür, yer ile gök arasındaki çizgi kalkar ve bunların içerisinde bir noktadan ibarettir Pi’nin varlığı.

Her dine aynı mesafede duran ama daha çok Hinduizm’e dair metaforik göndermelerle donatılan filmin en önemli tebliği, Pi’nin kendi hikâyesine dair tanımlamasındaki gibi, Tanrı’nın varlığı. Bir çocuğun kaplanla, bir yerde de nefsiyle karşı karşıya kalarak geçirdiği bu tekâmül sürecinin anlatıldığı filmde oyunculuklar, senaryodan ziyade görüntüler ön plana çıkıyor. 3D teknolojisi açısından da anlamlı bir örnek olan Pi’nin Yaşamı, sinemada izlenmesi gereken filmlerden.

Yapılan Yorumlar
Yeni Ekle Ara
+/-
Yorum yaz
Adınız:
E-posta:
 
Başlık:
 
azeroth   |04-03-2013 18:23:24
Uzun süresine rağmen ilgiyle izlenebilen farklı bir yapım. Yer yer geriliyor, yer yer daralıyorsunuz. Genel olarak baktığımızda içinde tam tasvir edemediğim bir olmamışlık hissiyatı olsa da şans verilebilir. Muhabbet şeklinde başlayıp geçmişi, hayatı, anlam aramayı anlatan yapımlardan.

6 / 10
fuzzylogic   |28-01-2013 11:39:55
Avatar'dan sonra ilk kez 3D film izledim. (Tamamıyla subjektif bir yorumla) bu filmin 3D si daha iyi geldi bana. ( Avatar filmini genel olarak beğenmemiştim.).

Film görselliğinin yanında sonunda vermeye çalıştığı mesajı ve verme şeklini başarılı bulmadım. Yine de 2012 nin en iyilerindendi.
8/10
si-murg   |10-01-2013 12:18:19
Filmin kitabını evvelen okuduğum için hikâye hususunda bilgi sahibiydim.
Yalnız yönetmen öyle bir işe imza atmış ki kitap filmde resmen canlanmış, nefes alır bir hâle gelmiş.
Hele o görüntü yönetmenliğine şapka çıkartmaktan başka yapılacak hiçbir şey yok.
Film bu zamana kadar izlediğim en temiz 3D'ye de sahipti.
Hikâyesi, sorguladıkları ve mesajları ise apayrı hususlar.
Pekçok açıdan çok iyi kotarılmış, son yılların en kayda değer yapımlarından biri.
Sinemada izlemenizi ve bu nimetten kendinizi mahrum bırakmamanızı tavsiye ederim.

9/10
Sir Ronyon   |08-01-2013 15:44:27
Tek kelimeyle muhteşemdi ya. Pek hesapta yoktu filmi izlemem ama art arda gördüğüm bir çok güzel yorum merakımı cezbetti. İyi ki de sinemadayken kaçırmamışım. Görselliği inanılmazdı. Kesinlikle gidin izleyin, kaçırmayın. Senenin en iyi filmlerinden.

9/10
SirEvo   |04-01-2013 11:51:38
Görsellik tavan yapmış, ilk filmi olmasına karşın oyunculuğu gayet iyiydi başrolün. Mutlaka sinemada izlenmeli. 9/10
Nesrin  - konu   |21-12-2012 13:06:15
Filmler güzelde konuları hakkında en ufak yazı yoktu bu eksikliği bu film için ben gidereyim dedim.

Filmin Özeti
İzleyiciye çok farklı bir deneyim yaratacak olan LIFE OF PI, bizleri genç bir çocuğun inanılmaz macerasına sürüklüyor – heyecan verici, spiritüel, keyifli, tüyler ürpertici, espirili ve aynı zamanda trajik bir hikaye. Pi Patel’in Hindistan’daki egzotik bir hayvanat bahçesinden Pasifik’e uzanan yolculuğunda yaşadığı gemi kazası sonucu bir sandalda bir sırtlan, kırık bacaklı bir zebra, bir orangutan ve üç yüz kiloluk bir Bengal kaplanı ile hayatta kalan tek insan olarak yaşadığı akıl almaz hikayesini sunuyor. Pi, uçsuz bucaksız okyanusta bir sandalda başbaşa kalan bu enteresan dörtlünün arasında hayatta kalma savaşı verirken, zekası sonucu besin zincirine kurban gitmemeyi başarır ve sonunda Kaplan Richar Parker ile başbaşa kalır. Pi hayatta kalmak için bu devasa kaplana büyük bir anlayışla yanaşmak zorundadır ve inanılmaz masalları böylece devam eder.

3.20 Copyright (C) 2007 Alain Georgette / Copyright (C) 2006 Frantisek Hliva. All rights reserved."