Brave (Cesur) Yazdır
IMDB Sayfası
IMDB Puanı:7.2 (288,540 oy)
Yıl:2012
MPAA:PG
Yönetmen:Mark Andrews, Brenda Chapman
Oyuncular:Kelly Macdonald, Billy Connolly, Emma Thompson, Julie Walters, Robbie Coltrane
Tür:Animasyon, Aksiyon, Macera, Komedi, Aile, Fantastik
Link'ler:IMDB, kids-in-mind
Seyretsek.com Değerlendirmesi
Müstehcenlik: (2)
Şiddet: (4)
Küfür/Argo: (1)
Seyircinin Değerlendirmesi
Bu filmi ilk siz değerlendirin...

Filmin Özeti
Merida, Kral Fergus ve Kraliçe Elinor’un okçuluk konusunda oldukça yetenekli ama bir kadar da deli fişek kızlarıdır. Kaderinin kendi elinde olduğuna inan Merinda, ülkede yüzyıllardan beri gelen bir geleneğe karşı çıkar. Lord MacGuffin, Lord Macintosh ve Lord Dingwall bu yetenekli, kızıl saçlı kızdan hiç hoşlanmazlar ve Merida’nın kararları krallık içerisindeki düzeni bozar. Bilge Kadın’a başvurduğunda ise uğursuz bir dileğin onu beklediğini öğrenir. Merinda ardı sıra gelen tehlikeli güçlerin farkına varır ve daha fazla gecikmeden korkunç laneti ortadan kaldırmaya çalışırken bir yandan da gerçek cesaret ile yüzleşir.

2013 Oscar Ödülleri
En İyi Animasyon Film

Kritikler

Oktay Ege Kozak - Beyazperde.com

Cesur ile Pixar, Disney'i Disney yapan prensesli peri masalı diyarına dalıyor. Pamuk Prenses'ten Cinderella'ya, son dönemde Mulan'dan Kurbağa Prenses'e tonlarca prensesli uzun metraj çizgi klasiklere damgasını basmış Disney'in "prenses otoritesine" meydan okuyor bir bakıma Pixar, "Modern prenses animasyon klasiği böyle yapılır" diyor.

Bizde "Neden olmasın ki?" diyoruz. Disney uzun zamandır tamı tamına tatmin edebilen bir prenses animasyonu sunmadı. Disney'in geleneksel iki boyutlu günlerine geri dönüşünü müjdelemeyi planlayan Kurbağa Prenses, kanımca sevilmiş olsa bile finansal başarısızlığı ile Disney'in daha bir saf ve basit eski günlerinin artık geride kaldığını da gösteriyordu.

Cesur (Brave)'un adı üstünde cesur, güçlü, sert ve bağımsız prenses Merida tiplemesi Disney'in yakışıklı prensin kendisini kurtarmasını bekleyen pasif prensesinden ne kadar uzaklaştığımızı, yirmibirinci yüzyıl modern ve bağımsız kadınının animasyon diyarına geçişini müjdeliyor. Dürüst olmak gerekirse artık zamanı gelmiş de geçiyordu.

Cesur, son iki senedir Oyuncak Hikayesi 3 (Toy Story 3) ve Arabalar 2 (Cars 2) gibi devam filmleri sunan Pixar'ın 2009 yılından beri ilk orjinal hikayesi. Pixar'ın şaheser üçlemesi olarak adlandırdığım Ratatuy (Ratatouille), Vol.i (WALL·E) ve Yukarı Bak (Up) kadar yıllar sonra akılda kalacak bir başyapıt değil belki, ama en azından yılın en şirin ve etkileyici animasyonlarından biri olduğu kesin.

Ana tema olarak jenerasyonlar arasındaki iletişim kopukluğunu inceleyen hikayenin en sevdiğim tarafı türün gereksinimleri yüzünden Merida'nın zoraki olarak aşık olması beklenen yakışıklı bir protagonist veya herhangi bir aşk alt hikayesini araya sıkıştırmaması.

Bu sayede film, bütün dikkatini Merida ile burada bozmak istemediğim bir sihir ile istemeden değiştirdiği annesi arasındaki ilişkiye odaklanabiliyor. Eğer bu tür filmlerde hep olduğu gibi araya bir aşk hikayesi girseydi, filmin duygusal finalinin bu kadar etkileyici olacağını sanmıyorum.

Orijinal hikayenin bir kadının elinden çıkmış olmasından olacak ki, filmin komedisinin çoğu maço, düşüncesiz, sonuna kadar ataerkil erkek karakterlerden çıkıyor. Kral Fergus ve Merida ile evlenmeye gelen üç klanın erkek liderlerinin en küçük hareketle kavga edip barışması filmin en gülünç anlarını yaratıyor. Bu gözlemleri de doğru, erkek cinsiyetinin bir üyesi olarak utanarak itiraf etmem gerekirse. Ayrıca Merida'nın üçüz kardeşi veletler yaramaz çocuk tasvirini yeniden yazıyorlar.

Film, görsel olarak tek kelime ile mükemmel ve tarihi İskoçya'nın yeşillik ve dağlar dolu mekanlarını ağızları açık bırakan bir güzellikle resimliyor. İşin sonunda Pixar'dan bahsediyoruz tabii.

Her beş dakikada salya sümük ağlatan harikülade Yukarı Bak'tan beri orjinal bir Pixar başyapıtı bekliyorduk. Beklediğimiz tam olarak gelmedi tabii. Belki de ben beklentilerimi çok yüksek tuttum. Ayrıca filmin orijinal yazar ve yönetmeni Brenda Chapman'ın versiyonu, yapım tarafından fazla karanlık bulununca işten atıldığı gibi dedikodulardan sonra bu daha karanlık versiyonun neye benzeyebileceğini düşünmemek elde değil. Fakat bu haliyle de olsa Cesur, bilet parasına değer, özellikle cesur kızlar için.

Yapılan Yorumlar
Yeni Ekle Ara
+/-
Yorum yaz
Adınız:
E-posta:
 
Başlık:
 
Vorinace   |02-01-2013 11:48:44
Son derece başarılı bir animasyon olmuş. Senaryo yönünden biraz zayıf kaldığını düşünsem de sıkmadan, fazlasıyla da eğlendirerek kendini izlettiriyor.

Animasyon severlerin kesinlikle kaçırmaması gerekir.

7/10
uzuna   |03-11-2012 13:25:50
Mükemmel görselliğiyle klasik Pixar filmi, fakat hikayesi malesef diğer filmleri ile aynı kalitede değil.

7/10

3.20 Copyright (C) 2007 Alain Georgette / Copyright (C) 2006 Frantisek Hliva. All rights reserved."