Happy Feet Two (Neşeli Ayaklar 2) Yazdır
IMDB Sayfası
IMDB Puanı:5.9 (33,832 oy)
Yıl:2011
MPAA:PG
Yönetmen:George Miller
Oyuncular:Elijah Wood, Robin Williams, Pink, Lombardo Boyar, Sofía Vergara
Tür:Animasyon, Komedi, Aile, Müzik
Link'ler:IMDB, kids-in-mind
Seyretsek.com Değerlendirmesi
Müstehcenlik: (2)
Şiddet: (4)
Küfür/Argo: (3)
Seyircinin Değerlendirmesi
Bu filmi ilk siz değerlendirin...

Filmin Özeti
İlk filmin baş kahramanı ve oldukça yetenekli bir tap dansçısı Mumble'nın oğlu olan Erik, Penguenler Krallığı'ndaki yeteneklerini keşfetmeye çalışır. Diğer bir yandan da Mumble'ın ailesi ve arkadaşları yuvalarına karşı yeni bir tehditle yüzleşirler. Mumble şimdi işleri yoluna koymak için 7'den 70'e herkesi bir araya getirmeye çalışır.

Kritikler

Oktay Ege Kozak - Beyazperde.com

...İlk film, şarkı söyleyerek duygularını ifade eden penguenler arasında katlanılmaz bir sese sahip olmasına rağmen, asıl tutkusu dans etmek olan Mumble'ın hem kendini diğer penguenlere kabul ettirme çabalarını, hem de gizemli uzaylılardan dolayı (insanlar) denizde azalan balıkları avlamayı bırakmaları amacıyla girdiği maceraları anlatıyordu.

Neşeli Ayaklar 2 ise ilk film gibi tek bir karaktere odaklı bir senaryoya sahip değil ve biraz daha kopuk ve episodik bir yapıda ilerliyor. Sanki filmin 4 yazarı kendi başına birer kısa senaryo yazmış ve o senaryolar biraraya getirilmiş. Fakat filmin her elementi kendi başına o kadar yaratıcı ve yaşam dolu ki, bu handikapı görmezlikten gelmek kolay.

Devam filminde, ilk filmin kahramanı Mumble'ın bağlantılı hikayesi, dans etmek yerine uçmak isteyen oğlu Erik ile olan bildiğimiz jenerasyon kopukluğu üzerine kurulu. Mumble, farkında olmadan gençken kendisine yapıldığı gibi Erik'in hayallerini kırıyor ve kutbun uçan yeni elemanı kendini beğenmiş Sven'i bir baba figürü olarak görmesine neden oluyor. Ana fiziksel çelişki olarak ise Mumble ve ilk filmin Latin soslu Adelie penguenlerin küresel ısınma yüzünden bir çukurda hapis kalmış İmparator penguenleri kurtarmaya çalışmasını izliyoruz.

Neşeli Ayaklar 2'nin kanımca en başarılı sahneleri aynı zamanda ana hikaye ile en az bağlantılı olanları. Bu sahneler doğadaki yeri hakkında varoluşsal bir kriz yaşayan karides Will ve sadık karides arkadaşı Bill'in doğada yeni bir yer edinmek için giriştikleri macerayı takip ediyor. Yönetmen Miller, bu sahneler ile bu evrene oranla mütevazi gezegenimizde bile milyonlarca değişik dünyanın varlığını bize gösteriyor. Will ve Bill'in karides sürüsünden çıktıktan sonra "dünya"larına baktıkları sahne aya gittikten sonra ilk defa dünyayı bütün olarak gören astronotları hatırlatıyor.

Tabii ki ilk filmde olduğu gibi bir sürü popüler şarkıyı penguenlerin ağzından dinliyoruz. Fakat beklenmedik bir noktada hayret uyandıran ünlü bir arya, bu filmin en büyük müzikal kozu. Sonuçta Neşeli Ayaklar 2, mükemmel olmamasına rağmen baştan sona yaratıcı ve sürükleyici bir animasyon.

Yapılan Yorumlar
Yeni Ekle Ara
+/-
Yorum yaz
Adınız:
E-posta:
 
Başlık:
 
uzuna   |25-02-2012 12:42:57
Kaliteli animasyonu, müzikleri ve sevimli minik penguenleriyle ailece zevkle seyredebileceğiniz güzel bir film.

Malesef son zamanlarda izlediğimiz animasyonlar her ne kadar eğlendirici olsalar da, çocuklar için faydalı mesajlar içermiyorlar.

Neşeli Ayaklar 2 ise "İyilik yapan iyilik bulur", "Senden farklı olanla alay etme" gibi güzel mesajlarıyla takdiri hakediyor.

7/10

3.20 Copyright (C) 2007 Alain Georgette / Copyright (C) 2006 Frantisek Hliva. All rights reserved."