Secretariat (Şampiyon) Yazdır
IMDB Sayfası
IMDB Puanı:7.2 (21,558 oy)
Yıl:2010
MPAA:PG
Yönetmen:Randall Wallace
Oyuncular:Diane Lane, John Malkovich, Scott Glenn, James Cromwell, Dylan Walsh
Tür:Dram, Spor
Link'ler:IMDB, kids-in-mind
Seyretsek.com Değerlendirmesi
Müstehcenlik: (2)
Şiddet: (3)
Küfür/Argo: (3)
Seyircinin Değerlendirmesi
Bu filmi ilk siz değerlendirin...

Filmin Özeti
Filmde, 1973'de Triple Crown yarışını kazanan efsane yarış atı Secretariat'ın ve onun sahibesi Penny Chenery'nin hikayesi anlatılıyor.

Kritikler

Murat Tolga Şen - Beyazperde.com

TRT zamanlarından bir günü hatırlayın; Pazar günü banyonuzu yapar yapmaz oturduğunuz aile kahvaltısı sırasında izlediğiniz “Pazar sineması” nda gösterilen türden birleştirici ve cesaret verici öyküleri izlemeyi özlediniz mi? Bu hafta tam da buna denk düşecek bir filmimiz var: Şampiyon / Secretariat…

Disney filmlerini kimin yönettiğinin çok bir önemi yoktur. Bu stüdyodan çıkan tüm filmler, neredeyse hepsinden aynı tadı almamızı sağlayan bir çeşit aroma içerir. Açıkçası Disney filmleriyle büyümüş biri olarak benim buna pek bir itirazım yok. Şampiyon da böyle bir film... Bize dünyanın en iyi yarış atı sayılan (burası biraz tartışmalı aslında, Man o’War adlı atın daha büyük bir efsanesi olduğunu düşünenler var) Big Red’in, yani yarışlardaki adı ile Secretariat’ın, imkânsız bir yarışı, hala kırılamayan bir rekor süreyle kazanması ekseninde gelişen ve sahibesinin değişimini de içeren öyküsünü, kendi gücüne inanma, zayıflara şans verme, dürüstlük, azim gibi erdemleri yücelterek anlatıyor.

Secretariat’ın öyküsünün dramatik sınırları belli aslında… Ortada Rockyvari bir azim öyküsü yok, o Seabiscuit örneğinde olduğu gibi sıradan bir at değil. Şampiyon atalara sahip ve Amerika'nın güçlü at yetiştiricisi çiftliklerinden birinde doğuyor. Yani kaderinde yarışmak var. Ne kadar zorlarsanız zorlayın buradan çok büyük bir yükseliş hikâyesi çıkaramazsınız gibi duruyor değil mi? Ama öyle değil işte… Bir yandan da çok farklı bir at Secreteriat… Kalbi normal bir yarış atının 2.5 katı büyüklüğünde olduğundan, sonradan açılan lokomotifler gibi en sonda başladığı yarışları bile fark atarak kazanıyor ve kendisi gibi inatçı olan sahibesi Penny Chenery (Diane Lane) 'nin liberal görüşleri sayesinde 70’lerin özgürlük rüzgarından da beslenerek toplumsal bir fenomene dönüşüyor, adına pullar çıkarılıyor, Time dergisine kapak oluyor, heykeli dikiliyor.

Hal böyle olunca da, Secretariat’ın hikâyesi zanaatına düşkün yönetmen Randal Wallace’ın ellerinde 2 saatlik keyifli bir seyirliğe dönüşüyor. Yarışlarda kullanılan yeni kamera teknikleri de seyredeni neredeyse jokeylerden biri haline getirecek kadar adrenalin arttırıcı. Filmin tek sıkıntısı, eldeki malzemenin çokluğundan dolayı özellikle Penny Chenery’nin aile içi meselelerine odaklanmayı zaman zaman unutması oluyor... Gerçi yine bir senaryo kıvraklığı ile çok anlayışlı bireyler olarak tasvir edilen Chenery ailesi üyeleri de Secretariat’ın şampiyonlukları ile kendilerinden geçip fazlaca sorun çıkarmıyorlar.

En önemsiz rollerde yer alanların dahi Hollywood standartlarına uygun, temiz bir oyunculuk çıkardığı filmin en keyifli anlarında ise Color Me Kubrick’deki oyununa çok yakın düşen performansı ile John Malkovich var. Kendi doğasından kaynaklanan delişmenliği ile, çalıştırıcı Lucien Laurin’i, filmin önemli bir karakteri haline getirmeyi başarıyor. Özenle yazılmış, çekilmiş ve oynanmış bir film olarak Şampiyon bir başyapıt olamasa bile her zaman keyifle izlenecek türden filmler arasındaki yerini alıyor. Büyük perdeye de yakışıyor. Sinemada izleyince keyfi çoğalan filmlerden… 80’ler “Pazar Sineması” çocuklarına özellikle tavsiye ederim.

Yapılan Yorumlar
Yeni Ekle Ara
+/-
Yorum yaz
Adınız:
E-posta:
 
Başlık:
 
uzuna   |18-01-2011 16:19:57
Hiçbir güçlük karşısında yılmadan hedefe doğru ilerlemenin anlatıldığı, ailece seyredilebilecek güzel bir film.

8/10

3.20 Copyright (C) 2007 Alain Georgette / Copyright (C) 2006 Frantisek Hliva. All rights reserved."