Legend of the Guardians: The Owls of Ga'Hoole (Baykuş Krallığı Efsanesi) Yazdır
IMDB Sayfası
IMDB Puanı:7.0 (67,827 oy)
Yıl:2010
MPAA:PG
Yönetmen:Zack Snyder
Oyuncular:Emilie de Ravin, Helen Mirren, Hugo Weaving, Jim Sturgess
Tür:Animasyon, Macera, Fantastik
Link'ler:IMDB, kids-in-mind
Seyretsek.com Değerlendirmesi
Müstehcenlik: (1)
Şiddet: (4)
Küfür/Argo: (1)
Seyircinin Değerlendirmesi
Bu filmi ilk siz değerlendirin...

Filmin Özeti
Film Soren adlı genç baykuşun hikayesini anlatıyor. Soren, babasından hikayelerini dinlediği 'Ga'hoole' adlı koruyucu baykuşlardan çok etkilenmektedir. Birgün, tüm baykuş soyunu korumak için mücadele veren koruyuculardan biri olmayı hayal etmektedir.

Kritikler

Oktay Ege Kozak - Beyazperde.com

Baykuş Krallığı Efsanesi, Yukarı Bak ve Wall-E gibi yıllarca hatırlanacak bir animasyon klasiği değil. Ama gayet yaratıcı, akıcı ve belli bir karaktere sahip başarılı bir üç boyutlu animasyon. Animasyon ve “aile sineması”nın rastgele parlak renk ve pop kültür referansları cümbüşüne döndüğü günümüzde ilk ve ortaokul yaşında çocuklarını bu haftasonu sinemaya götürmek isteyen ebeveynler için gayet yerinde bir seçim olacaktır.

İlk ve ortaokul yaşında çocuklar diyorum çünkü bu filmden önce 300 Spartalı, Watchmen gibi ultra şiddetli “anti-çocuk” yapımlarına imza atmış Zach Snyder yönetimindeki animasyon, son zamanlarda aile sinemasının varlığını unuttuğu, “genç yetişkin” adı verilen ilk ve ortaokul kesimi çocuklara sesleniyor. Yani bu demektir ki film her ne kadar çocuk sinemasından beklenen, onur ve kahramanlık dolu bir fantastik dünyaya sahip olsa da, vampir yarasalar ve baykuşlar arasındaki savaş sekansı gibi bazı karanlık ve vahşi sahneler, anaokul yaşındaki çocuklara fazla ürkütücü gelebilir. Bence bu özellik filmin negatif bir yönünü değil, tam tersi pozitif bir yönünü temsil etmekle kalmıyor, Baykuş Krallığı Efsanesi’ni daha kişilikli bir animasyon olarak diğer boş kafalı animasyon kalabalığından ayırıyor.

Filmin tarafımdan okunmamış popüler bir çocuk kitabı serisinin ilk üç kitabından uyarlanan hikayesi, baykuş krallığına Nazi tarzı bir ırk ayrımı uygulamayı amaçlayan kötü kalpli St. Aggie baykuşları tarafından kaçırılan idealist genç baykuş Soren’in, arkadaşları ile St. Aggie’den kaçmayı başardıktan sonra efsanevi kahraman Ga’Hoole baykuşlarını bulup krallığı bu sömürüden kurtarmak için girdiği yolcuğu anlatıyor.

Yukarıda bahsettiğim gibi Baykuş Krallığı Efsanesi, gayet ciddi ve yer yer yetişkin bazı temalara ve göndermelere sahip. Acımasız St. Aggie krallığının Nazimsi görünümünün yanında kardeşler arasında ihanet ve genç idealistler tarafından romantize edilen savaşın aslında ne kadar çirkin ve şiddetli bir eylem olduğu üzerinde de duruyor. İlk bakışta bu tür temalar her ne kadar bir çocuk filmi için fazla sert görünse de, bence eski usül, yer yer şiddetli ve yer yer korkutucu “gerçek” çocuk hikayelerini andırıyor.

Filmin gereksiz parlak renklerden kaçınan, çoğunlukla rüyamsı bir sepya renk tonuna sahip görsel yapısı, hikayenin efsanevi havası ile birebir uyuşuyor. İlk ve ortaokul yaşında genç çocukların yanısıra, görsel bir ziyafet izlemek isteyen yetişkin seyirci kitlesi de her ne kadar daha genç bir seyirci için yaratılmış olması bariz olan basit fantastik hikayeden fazla haz alacak olmasa da, gayet hoşlanacaktır bu deneyimden. Özellikle, genelde dikkat dağıtıcı olduğunu düşündüğüm, fakat bu filmde fazla abartıya kaçmadan kullanılan üç boyutlu projeksiyon ile izlenirse.

Zach Snyder, her ne kadar savaş sahnelerinin ortasında yavaş çekime kesmeyi biraz fazla sevse de, Baykuş Krallığı Efsanesi gibi karanlık ve oturaklı bir çocuk filmi için gayet yerinde bir seçim. Özellikle Soren’in ağır yağmur içinde süzülerek uçtuğu sahnede Snyder, stilini konuşturuyor.

Yapılan Yorumlar
Yeni Ekle Ara
+/-
Yorum yaz
Adınız:
E-posta:
 
Başlık:
 
erkan   |26-12-2010 14:38:26
Müzikler güzeldi, yapım da yeterince kaliteli geldi bana. Ailece izledik. Tavsiye ederim.

8/10
scrubs   |19-12-2010 23:27:09
Zack Snyder'in yönettiği bir roman uyarlaması. Animasyonları her zaman sevmişimdir ama bu bir başka olmuş gerçekten. Orta dünyanın baykuşları Uçuş ve aksiyon sahneleri güzel yapılmış 3d'si baya etkileyici olsa gerek. Sinemada fragmanını görmüştüm 3d olarak o bile bir fikir veriyor zaten.

7/10
Pisho   |18-12-2010 09:23:48
Bu animasyon filmini izlerken bir an t.l.o.r izliyormuş hissine kapıldım...

Kesinlikle imdb puanını hak etmiyor.

Benim puanım: 8.7/10
uzuna   |13-12-2010 00:45:00
Baykuşların dünyası içinde anlatılan enfes bir kahramanlık hikayesi. Güzel müzikleri, hikayesi ve göz alıcı animasyonuyla ailecek izlenmeyi hakeden emek verilmiş bir çalışma.

9/10

3.20 Copyright (C) 2007 Alain Georgette / Copyright (C) 2006 Frantisek Hliva. All rights reserved."