Inception (Başlangıç) Yazdır
IMDB Sayfası
IMDB Puanı:8.8 (1,552,655 oy)
Seyirci Puanı:8.9 (7 oy)
Yıl:2010
MPAA:PG-13
Yönetmen:Christopher Nolan
Oyuncular:Leonardo DiCaprio, Joseph Gordon-Levitt, Ellen Page, Tom Hardy, Ken Watanabe
Tür:Dram, Gizem, Bilim-Kurgu, Gerilim
Link'ler:IMDB, kids-in-mind
 
Seyretsek.com Değerlendirmesi Çocuklar için zararlı olabilir!
Müstehcenlik: (1)
Şiddet: (7)
Küfür/Argo: (4)
Seyircinin Değerlendirmesi Çocuklar için zararlı olabilir!
Müstehcenlik: (1)
Şiddet: (9)
Küfür/Argo: (1)
Bu filmi siz de değerlendirin...

Filmin Özeti
Dom Cobb (Leonardo DiCaprio) çok yetenekli bir hırsızdır. Uzmanlık alanı, zihnin en savunmasız olduğu rüya görme anında, bilinçaltının derinliklerindeki değerli sırları çekip çıkarmak ve onları çalmaktır. Cobb'un bu ender mahareti, onu kurumsal casusluğun tehlikeli yeni dünyasında aranan bir oyuncu yapmıştır. Ancak, aynı zamanda bu durum onu uluslararası bir kaçak yapmış ve sevdiği herşeye malolmuştur.

Cobb'a içinde bulunduğu durumdan kurtulmasını sağlayacak bir fırsat sunulur. Ona hayatını geri verebilecek son bir iş; tabi eğer imkansız Başlangıç'ı tamamlayabilirse. Mükemmel soygun yerine, Cobb ve takımındaki profesyoneller bu sefer tam tersini yapmak zorundadır; görevleri bir fikri çalmak değil onu yerleştirmektir. Eğer başarırlarsa, mükemmel suç bu olacaktır. Ama ne dikkatle yapılan planlamalar, ne de uzmanlıkları, onları, her hareketlerini önceden tahmin ettiği anlaşılan tehlikeli düşmanlarına karşı hazırlıklı kılabilir. Bu, gelişini sadece Cobb'un görebildiği bir düşmandır.

2011 Oscar Ödülleri

En İyi Sinematografi: Wally Pfister
En İyi Görsel Efekt
En İyi Ses Montajı
En iyi Ses Miksajı

Kritikler

Murat Tolga Şen - Beyazperde.com

Geçen yıl izlediğimiz District 9’u saymazsak, bilim kurgu- aksiyon sinemasının son 10 yılına damgasını vuracak kadar heyecan verici ve zihin açıcı bir film izledim: Inception / Başlangıç

Aslında Başlangıç’da ilk kez uygulanmış olan bir fikir yok! 60’lerin “ekip filmleri” şablonunu alıp, içine rüya katmanları arasında gezinerek fikir çalmak gibi bilim kurgusal bir hırsızlık fikrini katarsanız, ortaya bu hikâye çıkıyor. Ama işin arkasında uzun zaman önce dosta düşmana rüştünü ispatlamış, sakallı biraderleri (Spielberg, Lucas) Anılar 9 albümüne postalamış, son büyük hikâye anlatıcılardan Christopher Nolan gibi bir yönetmen varsa, ortaya Türkiyelilerin sinemaya gitmekten imtina ettiği Temmuz sıcağında bile mutlaka görülmesi gereken bir film çıkıyor.

Başlangıç, hepsi işinde uzman bir fikir çalıcılar takımının, aralarına katılan yeni yetme ama umut vadeden bir rüya inşacısı ile birlikte bu defa fikir çalmak yerine fikir enjekte ederek, tekelleşme yolunda dev adımlarla ilerleyen bir şirketi çökertmeye çalışmalarını anlatıyor, ama ne anlatmak… Yüksek bir noktadan başlayan aksiyon ve gerilimin giderek daha da çoğaldığı, tırnaklarınızı yiyerek seyredeceğiniz 148 dakikalık müthiş bir görsel labirent bu…

Christopher Nolan, senaryosunu, yere göğe sığdırılamayan ama benim ilkokul piyesi bile yazdırmaktan çekineceğim popüler Hollywood senaristlerinin aksine, seyircinin geri zekâlı olmadığını varsayarak yazmış ve iyi yapmış. Amerikan TV’leri bir sürü zeki dizi ile dolup taşarken, iyice aptallaşan ve lunapark eğlencesine dönüşen Kuzey Amerika sinemasının bu tür dokunuşlara şiddetle ihtiyacı var. Giderek yükselen aksiyonun kahramanlarımız rüya katmanlarında bir alt seviyeye indikçe olay örgüsünü anlamayı bir miktar güçleştirdiğini kabul ediyorum ama Nolan’ın üst seviye yönetmenliği finale giderken her şeyi basitleştiriyor ve duru ve tüm hikâyeyi benimsemiş bir şekilde filmden çıkmanızı sağlıyor. “Rüya katmanları arasında ki zaman farklılaşmaları” ve “farkındalık yaratan totemler” gibi fikirler filmi çok daha lezzetli kılmış.

İlerleyen yaşı sebebiyle olsa gerek, bebek yüzlü karakter oyuncusu olmanın lanetinden sıyrılan Di Caprio ise Zindan Adası’nın sanrılarından idmanlı bir şekilde rahat ve inandırıcı oynuyor. Ona eşlik eden oyuncular arasında önce çıkanlar ise Juno’dan tanıdığımız Ellen Page ve çok beğendiğim Japon aktör Ken Vatanabe oldu. Batman Başlıyor’un “Korkuluk”u Cillian Murphy ise bir Nolan filminde daha gayet başarılı bir şekilde işadamı Robert Fischer karakterine hayat veriyor.

Bir bilim kurgu filminin en çok ihtiyacı olan şey belki de görsel efektler… Burada da Double Negative ve Plowman Craven & Associates devreye giriyor ve ILM ya da Zeta’nın işlerini aratmayan fakat filmi CGI’a da kurban etmeyen temiz ve inandırıcı bir işe imza atıyorlar. Leonardo Di Caprio’nun oynadığı başkarakter Cobb ve eşi Mal’ın yarattığı rüya dünyası sekansları özellikle görülmeye değer.

Hans Zimmer, bu dünyadan olmadığına inandığım bir müzik dâhisi ve çok inandığım, “iyi filmlerin, iyi müzikleri vardır…” kuralına uygun düşecek şekilde, en beğendiğim işi olan Kundun’u bile aşan bir film müziği çalışmasına imza atmış burada.

Uzun zamandır böyle şeyler yazmıyorum ama diyeceğim o ki, ne yapın, edin Başlangıç’ı görün! Aksi takdirde yıllar sonra bile hatırlanacak ve seyredilecek olan bir modern kültü sinemada izleme şansını kaçırmış olursunuz. İçerdiği sinematografi ile asla küçük ekrana sığmayacak kadar görsel ve zihinsel bu deneyimi kaçırırsanız yazık olur.

Yapılan Yorumlar
Yeni Ekle Ara
+/-
Yorum yaz
Adınız:
E-posta:
 
Başlık:
 
Hasan   |19-07-2011 22:47:19
Son 5 yıldır izlediğin en güzel filmlerden bir tanesi. Filmi anlamayanlar 2. kez izlediğinde filme daha çok tutkulu olacaktır. Film senaryo olarak, çekim olarak ve yapım olarak mükemmel ötesinde. Eğer dikkatinizi ayırmadan film izleyebiliyorsanız, bu film sizi büyüleyecek diyebilirim.
sinan   |16-06-2011 13:09:32
farklı bir kurgu ile izleyiciyi icine almak isteyen bir film.sıkılmadan izlenilebilir.8/10
Ahmet  - son yılların en başarılı filmlerinden   |09-01-2011 04:49:29
Bence çok çok iyi, farklı ve heyecanlı. Yalnız dikkatli izlenmesi gereken ve biraz da hayal gücü isteyen bir film. Matrix tarzı esinlenmeler var.
gökhan   |13-12-2010 16:07:04
kesinlikle izlenmesi gerekilen sürükleyici en iyi filmler arasında kendine rahatlıkla yer bulabilecek bir film... 9/10
Halit EKEN  - mükemmellik   |05-12-2010 16:33:49
Dünyanın en iyi 3 filmi arasına girebilecek bir film bence.....
Erhan   |27-11-2010 09:36:43
Bu filmi izlemeye ilk başladığım belki bi 10-15 dk içerisinde doğru düzgün bir şey anlamak, kişiler arasında geçen konuşmalardan bir iki hatırı sayılır cümle yakalayıp kafamızda birleştirerek filmin gidişatı hakkında bir bilgi sahibi olmak o kadar zor ki ! Bu cümlenin sonuna şöyle bir cümle gelecek dersiniz değil mi? ; "çok karışık, ne olduğu anlaşılamayan bir film! yazık..."

Ancak böyle bir şey demeyeceğim yukarıda da belirttiğim gibi sadece ilk dakikaları anlamakta zorlanırsınız ancak zaman ilerledikçe nasıl bir oyun içinde olduğunuzu anlayacaksınız.

Senaryosu, çekim kalitesi ve oyunculukları gayet yerinde, müstehcenlik barındırmayan rahatlıkla izleyebileceğiniz bir kalitede filmdir.

8,7/10
NeOttoman   |18-11-2010 08:59:59
Eminim sevenler, bayılanlar olacaktır. Ama ben acayip sıkıldım, filmin sonunu zor getirdim. Zaten finali de ortalarda tahmin etmiştim... 1 puan görselliğinin hatrına olmak üzere:

5/10
Özcan Yiğit   |20-11-2010 02:16:26
Eğer bu filmi beğenmediyseniz rica etsem bana en çok beğendiğiniz filmi söyler misiniz. Benim bu film için puanım 8/10
uzuna   |02-11-2010 19:55:17
Filmde, rüyalardaki bast-ı zaman (zamanın uzaması) kavramının işleniş tarzını beğendim.

Belki de çok yüksek beklentiyle izlediğimden film genel olarak çok hoşuma gitmedi. Aksiyon sahneleri biraz fazla uzun ve anlamsızdı.

Filmin en önemli eksiği yönetmenin Dark Knight ve Prestige filmlerindeki duygu yoğunluğuna sahip olmamasıydı. Sanıyorum bu yüzden aynı elektriği alamadım.

7/10
kingkong   |30-09-2010 11:40:20
Harika bir film olmus. Gerek oyuncular gerekse senaryo cok basariliydi. Filmnin imdb puani bence yerinde ve hakediyor.

9/10
tufan1986   |26-09-2010 07:40:11
Süper bir filmdi, en sevdiğim oyuncu Leonardo Di Caprio'da oynuyor daha ne olsun. Ellen Page'de çok iyi oynamış ayrıca. Böyle farklı yapımların gelmesi çok iyi oluyor, yoksa izleyecek film bulunmuyor.

10/10
Enes Uslu  - Awesome...   |09-09-2010 02:18:49
Dark City'yi izleyenleriniz varmıdır bilmiyorum.Film onun bir muadili ancak tam bir başyapıt olarak hazırlanmış muhteşem kurgu.Yönetmen, Batman den sonra bu filmi ile ikide iki yaptı diyebilirim. Muhteşem ve sakin sabırla izlenmesi gereken 5 senede bir gelir diyebileceğim filmlerden...

Enes Uslu
alaturka   |09-08-2010 14:01:17
Çok yorucu bir filmdi. Uzun zamandır böyle bir film izlememiştim. Bu senaryoyu, bu kadar güzel anlatıp, sonunu dağıtmadan bağlamak her yönetmenin harcı değil.

Notum:9/10
HaTTaB   |05-08-2010 15:26:14
Bugün dayanamadım yine gittim. Gerçekten izlerken Christopher Nolan'ın insan olup olmadığını düşünürken buluyorsunuz kendinizi. Hele filmin sonu insanı muallakta bırakıyor. Mükemmel bir son. Filmde her şey var. Aşk, Aksiyon, Kurgu...

Sanırım bir daha gideceğim

9.6 / 10
si-murg   |05-08-2010 15:25:30
Beklentileri fazlasıyla karşılıyor. Sinemada izlenmeyi hak eden gâyet tatminkâr bir yapım. Nolan boş işlere imza atmıyor gerçekten.

10/10
haTTaB   |03-08-2010 05:20:34
1 senedir beklemenin sabırsızlığıyla bugün gittim filme. Her kült film gibi seyircide keskin bir gruplaşma oluşturuyor gibi sezdim. Nolan usta yaptığından büyük ihtimalle sevenler arasında olacaktım ama harbiden süper olmuş. Sıkılan arkadaşları cidden anlayamadım. Film o kadar kısa geldi ki, hadi canım ne 148 dksı dedim çıkışta. Bir an durmuyor kurgusal-aksiyon. İmdb250 koleksiyonuna bir halka daha eklemiş belli Christopher Nolan. En fazla 10 sıra daha düşer...

Kısacası, Gittim-İzledim-Sevdim!!!

9.5 / 10
LoSttt   |03-08-2010 05:19:56
Hakkında söylenebilecek çok şey olmayan filmlerden birisi İNCEPTİON. Senaryosundan mekanlarına , yönetmeninden oyuncularına herşeyiyle gerçekten dört dörtlük bir filmdi. Hiçte söylendiği gibi karışık değildi ilk rüya kısmını anladıktan sonra gerisi zaten geliyor, ama yine de bu film bir kere izlemeyle geçiştirilemeyecek kadar güzel puanı da tabiki ;

10/10
Anonim   |31-07-2010 12:01:39
Az evvel çıktım filmden. Nolan gerçekten çok sağlam bir iş çıkarmış. Özellikle ikinci yarısını gözlerimi kırpmadan izledim diyebilirim. Kurgu, senaryo, efektler ve hareketli sahneler mükemmel. Resmen beyin egzersizi. Benimle birlikte salondaki çoğu insanın ve benden önce filmle ilgili yazan scrubs arkadaşımızın takıldığı sahneyle bitirmek istiyorum...

Ve topaç dönüyor,dönüyor...Düşecek mi? düşmeyecek mi?

10 / 10
scrubs   |31-07-2010 02:14:18
Vohooo diyorum! Bu film olmuş arkadaş. Hem de çok güzel olmuş. Anlatılacak çok şey var aslında ama biz dizi film manyaklarını bir çok yerden yakalayan bir filmdi. Lost günlerinden bu yana bir filmden sonra bu kadar beyin fırtınası yaşamamıştık. Tartıştık, anlattık, rüya içinde rüya o hangisiydi onun hatırlatıcısı kimdi, rüyacı hangisiydi diye. Nolan çok güzel bir iş çıkarmış yine. Müzikleri, kurgusu, oyunculuklar oldukça başarılıydı.

Bilinçaltı üzerine filmler her zaman ilgimi çekmiştir zaten. Bu türdeki birçok yapımdan konuya aşina olduğumuzdan konuya çok yabancılık çekmiyorsunuz. Lost'taki zaman yolculuğu meselesindeki bazı konular, Eternal Sunshine of the Spotless Mind'daki bilinçaltı unsurları hatta Parnassus'u bile örnek verebiliriz. Konuyu kavrama açısından.

Temel olarak Lucid Dream konusu üzerinden çıkmış fikir bana göre. Bununla ilgili bir kısa film çalışmam olmuştu daha önce. Araştırmıştım baya o yüzden müzik, nesne, düşme duygusu gibi unsurlar yabancı gelmedi. Çok yaratıcı bir fikir ve kurguyla aktarılmış olaylar. Zaten konu öyle bir konu ki ya batacaksın kimse bir şey anlamayacak ya da zirve yapacaksın herkesi şaşırtarak. 2.siydi yaşadığımız.

Topaç dönüyor, dönüyor... Düşecek mi, düşmeyecek mi?

10/10

3.20 Copyright (C) 2007 Alain Georgette / Copyright (C) 2006 Frantisek Hliva. All rights reserved."