Toy Story 3 (Oyuncak Hikayesi 3) Yazdır
IMDB Sayfası
IMDB Puanı:8.3 (575,588 oy)
Seyirci Puanı:9.0 (2 oy)
Yıl:2010
MPAA:G
Yönetmen:Lee Unkrich
Oyuncular:Tom Hanks, Tim Allen, Joan Cusack, Ned Beatty, Don Rickles
Tür:Animasyon, Macera, Komedi, Aile, Fantastik
Link'ler:IMDB, kids-in-mind
Seyretsek.com Değerlendirmesi
Müstehcenlik: (1)
Şiddet: (3)
Küfür/Argo: (1)
Seyircinin Değerlendirmesi
Müstehcenlik: (0)
Şiddet: (1)
Küfür/Argo: (0)
Bu filmi siz de değerlendirin...

Filmin Özeti
Çok sevilen “Oyuncak Hikayesi” filmlerinin yaratıcıları, yeniden oyuncak kutusunu açıp OYUNCAK HİKAYESİ 3 ile sinemaseverleri Woody, Buzz ve oyuncak karakterlerden oluşan sevimliğ çetenin dünyasına davet ediyor.

Serinin üçüncü bölümünde Andy, üniversiteye gitmeye hazırlanmaktadır, sadık oyuncakları ise belirsiz gelecekleri yüzünden endişe içinde kalır.

2011 Oscar Ödülleri

En İyi Animasyon
En iyi orijinal şarkı: "We Belong Together"

2011 Altın Küre Ödülleri

En iyi animasyon filmi

Kritikler

Oktay Ege Kozak - Beyazperde.com

Her sene Haziran civarı, fabrika çıkması franchise devam filmlerinden, ruhsuz romantik komedilerden, eğlencesiz aksiyonlardan baygınlık geldiği, sinemanın geleceği üzerine umutsuzluğa girmeye başladığım bir dönemde yeni bir Pixar filmi vizyona giriyor ve animasyonu bırakın, sinemanın ne kadar yaratıcı, eğlenceli ve hayret uyandıran bir sanat türü olabileceğini hatırlatıyor.

Biliyorum, her sene üst üste bir Pixar filminden diğerini yere göğe sığdıramayıp takdirler yağmuruna tutmamdan artık sıkıldınız. Fakat bu takdir sonuna kadar hak edildiği sürece yapılacak bir şey yok. Oyuncak Hikayesi 3’ü ele alalım mesela. Üçüncü bölümüne gelip de, ilk bölümü kadar taze, ikinci bölümü kadar eğlenceli olan kaç adet franchise gişe filmi serisi aklınıza geliyor?

Tam tersi, bu tür çoğu seri üçüncü bölüme geldiğinde benzini bitirir, yaratıcılık yerine tekrarı tercih eder. Bu konuda Örümcek Adam 3, Matrix Revolutions, X-Men 3 ilk akla gelen örnekler.

Fakat Pixar, bilgisayar animasyonu sinemasının öncüsü, şirketin ilk göz ağrısı Oyuncak Hikayesi konu olunca, üçüncü bölüm adı verilen olası hayal gücü çölüne bütün kozlarını ortaya koyarak balıklama atlıyor ve çölden su çıkarmayı başarıyor. Oyuncak Hikayesi 3, ilk iki bölüm kadar başarılı olmakla kalmıyor, belki de serinin en iyisi olarak bu etkileyici üçlemeyi duygusal bir sonla kapatıyor.

Tabi ki bir kez daha Andy’nin oyuncakları yanlışlıkla kendilerini Andy’nin odasından çok daha uzakta buluyorlar. Oyuncak Hikayesi 3’te bu yer, canavar ana okulluların toplu oyuncak katliamında bulunduğu, yaşlı bir oyuncak ayı diktatörün demir yumrukla yönettiği bir ana okulu. Ve tabii bir kez daha Woody (Tom Hanks) ve Buzz’un (Tim Allen) önderliğinde oyuncaklar efendileri Andy’e dönmek uğruna tehlike dolu bir maceraya koyuluyorlar. Bir Oyuncak Hikayesi filminden, daha değişik bir hikaye beklenemez zaten.

Fakat Pixar ve yönetmen Lee Unkrich ile senaryo yazarı Michael Arndt’ın (Küçük Gün Işığım) dehası bu tanıdık şablonu olabilecek en ilginç karakterler ve yaratıcı sahneler ile biçimlemesinde saklı. Patates Kafa, Slinky ve kendine güvensizlikten yakınan dinozor Rex’in yanına Ken ve Lotso gibi yepyeni karakterler katılıyor. Özellikle kendini beğenmiş metroseksüel Ken, serinin en akılda kalır yeni üyesi. Ken’in Barbie’ye moda şovu yaptığı sahne yılın en komik sekanslarından biri olarak akıllara kazınacaktır.

Filmin kaçış sekansları tabii ki o eski İkinci Dünya Savaşı toplama kampından kaçış filmlerine göndermede bulunuyor ve filmin en eğlenceli anlarını yaratıyor. Fakat eğlence ve komedinin yanında bazı sahneler, çocuk sineması olarak yanlış bir biçimde değerlendirilen animasyon türünün de dışında bir sürü yetişkin filmde görünmeyen bir derinlik ve içtenliğe sahip. Mesela Woody ve arkadaşlarının çöp fırınına yaklaşırken verdikleri tepki, yılın en etkileyici sahnelerinden birini ortaya koyuyor. Filmin son sahnesi ise gerçekten yürek burkuyor.

Evet, Pixar yapacağını yaptı ve normalde bu noktaya geldiğinde bayatlaşması gereken bir franchise’ın üçüncü bölümüyle bile yılın en iyi filmlerinden birini yarattı.

Yapılan Yorumlar
Yeni Ekle Ara
+/-
Yorum yaz
Adınız:
E-posta:
 
Başlık:
 
caner   |24-03-2012 15:08:35
Serinin son filmi ve efsane filmi. Pixar gene serinin üstüne çok şey eklemiş. Çoğu dram filminin başaramadığı işi adamlar animasyon filmi ile başarıyor. Verdiği mesaj ve seyir zevki çok yüksek.

10/10
zingil   |13-09-2011 03:06:43
çocuk filmi sanıp izlemeyecektim neredeyse , ama her yaştaki insanın izlerken son derece keyif alabileceği süper bir animasyon filmi. Herkese tavsiye ederim
9.5/10
HaTTaB   |28-01-2011 07:59:40
Bu kadar süper olduğunu düşünmemiştim. Bir animasyon ne kadar etkileyebilirse/etkileyebilecekse, o kadar etkiledi. Inception alamayacak nasılsa, bu alsın en iyi film oscarını.

9/10
Özcan Yiğit   |20-11-2010 09:07:54
Sıkılmadan seyredilebilicek bir film . tavsiye ederim 7/10
EmReNaULT   |22-10-2010 09:21:46
Diğer Pıxar yapımlarında olduğu gibi bu filmi de büyük keyif alarak izledim, çok güzeldi.

Buzz'ın latin dansi yaptığı sahnelerde yarıldım gülmekten.

9/10
BuRocket   |30-09-2010 15:22:26
Harika bir animasyon klasiği. Seyretmeyenler bence hemen izlemeli sonradan hayıflanmamalı. İlk iki bölüm kadar heyecanlı demek gerçekçi olmaz, bu bölüm daha heyecanlı. Herşeyin bittiği an ne duygusal ne heyecanlı yerdir öyle. Puanı az gelir. Herkes izlemeli.

10/10
Anonim   |23-07-2010 23:59:05
Serinin en iyi filmi.

Imdb puanını sonuna kadar hakediyor. Kesinlikle izleyin

10/10
uzuna  - Muhteşem   |17-07-2010 16:24:34
Oyuncak Hikayesi 3'ü bugün sinemada ailecek seyrettik ve bayıldık.

Özellikle Buzz'ın İspanyol olduğu sahneler ve final sahnesi çok güzeldi.

Mükemmel bir senaryo, mükemmel bir animasyon ve mükemmel bir dublaj. Şiddetle tavsiye olunur. 10/10
judass   |03-07-2010 07:28:02
İlk filme diyecek yok, Alice'in düştüğü harikalar diyarını ayaklarımıza getiriyordu. İkincisi asla bir devam filmi olduğunu hissettirmiyor, hayallerimizi gerçekleştiriyordu. Üçüncü filmde ise aradığımı bulamadığımı söylemeliyim. Üç boyutlu izlemek keyifli olsa da kurgu ve senaryo olarak ikinci filmin benzer bir versiyonu olmuş gibi. Eski günlerin hatırına...

9/10
scrubs   |02-07-2010 20:27:58
Heyecanla beklediğim gün geldi nihayet. Real D 3D olarak ne yazık ki dublajlı izledim filmi. M.Ali Erbil ve Haluk Bilginer'siz yadırgıyor insan.

Ama film çok güzeldi. IMDB puanını kesinlikle hakediyor. Hele ki ilk filmi 1995 yılında sinemada izleyen bizim neslimiz için çok daha anlamlı bir film oldu. Hele ki sonu.

Gidin izleyin mutlaka

10/10

3.20 Copyright (C) 2007 Alain Georgette / Copyright (C) 2006 Frantisek Hliva. All rights reserved."