Secret in Their Eyes, The (Gözlerindeki Sır) Yazdır
IMDB Sayfası
IMDB Puanı:8.2 (141,273 oy)
Yıl:2010
MPAA:R
Yönetmen:Juan José Campanella
Oyuncular:Ricardo Darín, Soledad Villamil, Pablo Rago, Javier Godino, Guillermo Francella
Tür:Suç, Dram, Gizem, Romantik, Gerilim
Link'ler:IMDB, kids-in-mind
  
Seyretsek.com Değerlendirmesi Çocuklar için zararlı olabilir!
Müstehcenlik: (8)
Şiddet: (7)
Küfür/Argo: (7)
Seyircinin Değerlendirmesi
Bu filmi ilk siz değerlendirin...

Filmin Özeti
En İyi Yabancı Film Oscar’ı alan THE SECRET IN THEIR EYES / GÖZLERİNDEKİ SIR, dünya çapındaki birçok festivalden de bol ödülle döndü ve IMDB top 250 listesinde yerini aldı . Ödüllü yönetmen Juan Jose Campanella, bir sorgu müfettişiyle bir hakimin, kendilerini 25 yıla yayılan bir kovalamacanın içinde buluşunu anlattığı GÖZLERİNDEKİ SIR'da gizem, gerilim ve romantizmi harmanlayan olağanüstü bir öykü kurguluyor.

Görevinden yeni emekli olan sorgu müfettişi Benjamin (Ricardo Darin), bir türlü peşini bırakmayan ve mazisi 25 yıl önceye dayanan bir tecavüz - cinayet vakasının romanını yazmaya karar verir. Kısa bir süre sonra cinayetin acı dolu hatırası üzerine düşünmek, Esposito'nun güncel yaşamının detaylarını aydınlatmaya başlar ve onu, duygularına ayna tutarak saplantılı bir aşkın ördüğü ağ ile yüzleşmeye zorlar. Korkunç suçun gizemi kendini yavaş yavaş ele verirken, Benjamin adalet ve kendini arayış ekseninde ciddi bir sınavdan geçecektir.

Kritikler

Murat Özer - Beyazperde.com

Tarihi çalkantılarla dolu Arjantin semalarından salonlarımıza konuk olan bu film, uzun yıllara yayılan bir hikâye anlatıyor bizlere. 1999’da başlayan hikâye, 1974’e ve sonrasına dönerek bir cinayet vakasının ardındaki gizemi aydınlatmaya çalışıyor. O vakitler savcılık için çalışan bir memur olan baş kahramanın bu vakayı bir ‘takıntı’ haline getirmesinin sonuçları da hikâyenin çatallanmasına vesile oluyor. 25 yıllık bir aşkın ipuçlarını da bu görünüm içinde takip etme fırsatı buluyoruz.

“Gözlerindeki Sır”, sıklıkla Amerikan televizyonları için çalışan yönetmen Juan José Campanella açısından tam bir ‘işçilik harikası’. Uzun bir zaman dilimine yayılan ve gelgitlerle hayat bulan hikâyeyi ayakta tutma becerisi gösteren yönetmen, bir yandan da bu zorluğun yanına eklemlenen ‘sürpriz’ unsurunu korumayı da başarıyor. Aslında hikâyenin başından sonunu tahmin edemesek de, gelişmeler sırasında bir sonraki adımın ‘öngörülebilir’ olması, yönetmen için belirgin bir handikapı da beraberinde getiriyor. Örneğin filmin başında tahmin edemeyeceğimiz final sahnesi, oraya yaklaşıldığında bas bas bağırıyor ve giderek etkisini yitiriyor, sonuçta da bizi ters köşeye yatırmayı başaramıyor. Belki de yönetmen, seyirciyi ters köşeye yatırmak istemiyor. Bu noktada, filmin bir roman uyarlaması olması, onun da elini kolunu bağlamış olabilir tabii.

Karakterler açısından bakıldığındaysa tam bir başarı söz konusu “Gözlerindeki Sır”da. Baş kahraman Benjamín Esposito’nun hiç eksilmeyen motivasyonunu filmin iki saati aşkın süresi boyunca derinden hissedebiliyoruz. Öte yandan onun amiri Irene Hastings ’e karşı zaafının peşine de layıkıyla takılabiliyoruz hikâyede. Irene’nin durduğu yeri tespit ederken, öldürülen kadının kocasına ve katile de yeterli hareket alanını açıyor Campanella filminde. Bütün karakterler, eylemlerinin arka planı oluşturulmuş biçimde karşımıza geliyor ve bizleri gereksiz soru işaretleriyle baş başa bırakmıyorlar. Özellikle ölen karısına olan aşkını hiçbir zaman gömemeyen ‘acılı koca’da dört başı mamur bir kompozisyon çalışması içine giren Pablo Rago, hikâyenin çözümesine vesile olan karakterine ekstra anlamlar yüklemeyi de başarıyor.

Bulmacanın çözülmesinde önemli bir yer tutan ‘erkeklerin futbol tutkusu’ da filmde özel bir yere sahip. Öyle bir sahne var ki filmde, nasıl çekildiğine akıl sır erdirmek mümkün değil. Bir futbol maçına dalan kamera, sahadan taraftarların arasına giriyor ve orada katili arayan kahramanımıza fokuslanıyor. Tam katili gördüğündeyse bir gol oluyor ve bütün taraftarlar öne doğru yükleniyorlar, kamera da onlarla birlikte hareket ediyor. Anlatması zor ama izlerken büyüleyen bir sahne bu. Sadece bu sahneyi görmek için bile izlenmeli “Gözlerindeki Sır”.

Yapılan Yorumlar
Yeni Ekle Ara
+/-
Yorum yaz
Adınız:
E-posta:
 
Başlık:
 
Elvan Şenlen Akdağ   |08-12-2011 16:15:10
Filmi gerçekten çok beğendim. Kesinlikle iznlenmesi gerek.
FeraH  - Mükemmel   |18-11-2010 18:07:03
Son zamanlarda izlediğim en güzel filmlerden biri. Mutlaka izlemelisiniz. Böyle filmler artık nadir çekiliyor. Kesinlikle izleyin!
seda   |10-12-2010 03:06:47
Muhteşem ... izlediğim en iyi filmlerden biri oldu !
Rıfat  - Yanılttınız.   |10-03-2013 05:58:46
Sizin yorumlardan yola çıkarak filmi izledim. Ama hayatımda izlediğim en berbat filmdi. Yanıltıyorsunuz insanları

3.20 Copyright (C) 2007 Alain Georgette / Copyright (C) 2006 Frantisek Hliva. All rights reserved."