Alice in Wonderland (Alis Harikalar Diyarında) Yazdır
IMDB Sayfası
IMDB Puanı:6.5 (320,481 oy)
Yıl:2010
MPAA:PG
Yönetmen:Tim Burton
Oyuncular:Johnny Depp, Mia Wasikowska, Helena Bonham Carter, Anne Hathaway, Crispin Glover
Tür:Macera, Aile, Fantastik
Link'ler:IMDB, kids-in-mind
Seyretsek.com Değerlendirmesi Çocuklar için zararlı olabilir!
Müstehcenlik: (2)
Şiddet: (5)
Küfür/Argo: (1)
Seyircinin Değerlendirmesi
Bu filmi ilk siz değerlendirin...

Filmin Özeti
Alice Harikalar Diyarı’nda yeniden çevriminde güçlü kız imajı baz alınarak Tim Burton tarafından seyircinin karşısına çıkarılıyor. Linda Woolverton’ın çocuk romanından uyarlanan yapım 17 yaşındaki Alice’in sosyeteye tanıtım partisinde beyaz bir tavşanı takip ederek kendini harikalar diyarında bulmasıyla başlıyor. Aslında 10 sene öncesinde de ziyaret ettiği yeri ikinci ziyaretinde hatırlamıyor bile.

2011 Oscar Ödülleri

En İyi Sanat Yönetmeni: Robert Stromberg, Karen O'Hara
En İyi Kostüm Tasarımı

Kritikler

Selin Sevinç - Filmbutik.net

Burton’ın o her filminde tekrarlanan, dolayısıyla çoktan olağandışılığını da çekiciliğini de kaybetmiş olan fantastik dünyası Alis’in Harikalar Diyarı’nı da allayıp pullamaya elverişli; ancak bir o kadar da öngörülebilir ve sıkıcı. Alis’in maceralarında ona eşlik eden eksantrik canlılar bu kez daha kabarık peruklar, orantısızca pörtlek ya da sönük yüz ve beden hatları, yüksek kontrastlı makyajlar, patlak gözler, cırtlak renkler vs vs. ile Burtonlaştırılmış. Bu Burtonesk dönüştürmenin öyküye kattığı bir şey var mı; maalesef yok.

Şahsen ben yetişkin Alis’in daha ilk sahnesinde cildi soldurulmuş, göz çevreleri karartılmış makyajını görünce sıkılmaya başladım. Burton’ın, öyküsünün teması, mesajı ve finaline bakmadan gotikleştirdiği güzelim karakterler, kafasına göre olmadık yere mührünü basma küstahlığı, bana bu yolculuğun Alis’in harikalar diyarına değil, Burton’ın kompleksler kuyusuna gideceğini anlattı.

Nitekim filmin devamında da Carroll’un yazdığı birkaç keyifli sahnenin yeniden uyarlanması dışındaki her orijinal karakter ya da öykü parçacığı, sırf Burton kendi fantazyasının egzersizini yapabilsin diye bahane edilmiş detaylardan ibaret gibi duruyor. Finalde de alabildiğine bariz ve kaba saba bir ‘düşmanı devirme’ sahnesi ve takip eden vedalaşma, bizi çarpan kalplerle değil kaybedilmiş iki saatle bırakıyor.

Hiç Burton filmi görmemiş çocuklar için enteresan olabilir, fakat bir Burton filmi izlemek isteyenleri bir daha Burton filmi izlememek konusunda ikna edebilir. Üstelik uyuklamak için de fazla gürültülü.

Yapılan Yorumlar
Yeni Ekle Ara
+/-
Yorum yaz
Adınız:
E-posta:
 
Başlık:
 
SirEvo   |08-06-2010 16:24:33
Tim Burton hayranları için tadından yenmeyecek bir film gibi dursa da benim gibi fantastik ögelere pek meraklı olmayanlar için müthiş bir film değil. İzletiyor, karakterler hoş, süresi çok uzun değil. Özellikle çocuklar Türkçe dublaj ile keyif alacaklardır. 7/10
bratness   |31-05-2010 11:52:08
Evet o biliğiniz Alice hikayesi değil fakat yine de cok güzel... Tim Burton hastası olarak yine sevdim yine sevdim. Karakterler mükemmeldi ve Johnny Depp faktörü ön planda... 7.2/10
Anonim   |20-05-2010 14:30:37
Müthiş bir hayalgücü ve görsellik içeren filmin özellikle final sahnesi çok güzel olmuş.

Fakat Alice Harikalar Diyarında çocuklara çorba gibi bir hayal dünyası sunmak dışında ne mesaj veriyor, hala anlayabilmiş değilim. 7/10
BadBoy   |14-05-2010 12:58:04
Belki biraz daha az çocuksu olsaydı daha çok beğenirdim. Fakat bu haliyle bile çok güzel bir film. Karakterler ve hayvanları seslendiren kişiler rollerine cuk diye oturmuş deyim yerindeyse. Özellilkle Helena Bonham Carter çok iyiydi. Bazılarının aksine, her ne kadar aynı çizgide filmler denilse de Tim Burton & Johnny Depp ikilisinin filmlerini gözüm kapalı izledim ve izleyeceğimdir de.

8/10
ergergun   |16-03-2010 11:55:17
Sinemada 3D izledim. Çocuklarla gittik. Önyargılı yaklaşmışım filme. Beğendim doğrusu. Çok küçük yaş gubuna uygun değil. Küçük çocuklar sıkılabilir. 7-8 yaş üstü gitsin derim. Anne ve babalar da rahatlıkla izleyebilir. Johnny Depp varsa film bir şekilde izlettiriyor kendini. 8/10

3.20 Copyright (C) 2007 Alain Georgette / Copyright (C) 2006 Frantisek Hliva. All rights reserved."