Shutter Island (Zindan Adası) Yazdır
IMDB Sayfası
IMDB Puanı:8.1 (837,619 oy)
Yıl:2010
MPAA:R
Yönetmen:Martin Scorsese
Oyuncular:Leonardo DiCaprio, Mark Ruffalo, Ben Kingsley, Max von Sydow, Michelle Williams
Tür:Dram, Gizem, Gerilim
Link'ler:IMDB, kids-in-mind
  
Seyretsek.com Değerlendirmesi Çocuklar için zararlı olabilir!
Müstehcenlik: (7)
Şiddet: (9)
Küfür/Argo: (6)
Seyircinin Değerlendirmesi
Bu filmi ilk siz değerlendirin...

Filmin Özeti
Massachusetts’te suç işlemiş akıl hastalarının tedavi gördüğü adadaki hastanede bir hastanın ortadan kaybolmasıyla ilgili soruşturmayı üstlenen iki polis müdürü kendilerini şiddetli bir kasırganın ve mahkumların ayaklanmasının tam ortasında bulurlar.

Kritikler

Selin Sevinç - Filmbutik.net

Martin Scorsese’nin Köstebek’ten sonraki ilk kurmaca uzun metraj filmi Zindan Adası, yönetmenin nostaljik bir stil ve anlatıcılığı benimsediği enfes bir tür filmi. Dramatik iç ve dış çatışmaları bu kadar derin ve zengin, gerilim dozu bu kadar yüksek, olay örgüsü ve tonu bu denli esrarengiz ve sürükleyici bir filmle sık sık karşılaşmıyoruz. Karşılaşsak bile bunun Scorsese’ye özgü yumuşak, özgüvenli ve olgun bir sinema dili eşliğinde, üstelik mükemmel bir sinematografi, prodüksiyon, kostüm, ses ve müzik tasarımıyla özenle paketlenerek sunulmuş halini göremiyoruz.

Zindan Adası tam bir görsel, işitsel, zihinsel şölen ve de sinemanın ve bir insan öyküsünün -ki tüm psikolojik, politik, estetik elementleriyle örülmüş- rastlanabilecek en bütünlüklü ve kudretli yansımalarından biri. Adanın dehşet verici bir kasırganın kurbanı tekinsiz atmosferine karşılık Teddy’nin iç dünyasındaki büyüyen çalkantılar bizi filmin trajik sonuna götürürken, Teddy’nin yaşadığı çıkmazla yüzde yüz empati kuruyor; aynı paranoyalar, korkular ve çaresizliği derinden hissediyoruz.

Scorsese Teddy’nin öyküsü aracılığıyla adeta bizi dünyada süregiden korkunç bir tabloya tanık ediyor, ve bunun bir insan için daha da feci neticelerine ikna ediyor; sonra da aniden bizi inandırdığı bu karanlık kuyudan filmin başından beri kendimizle özdeşleştirdiğimiz ana karakterini sorumlu tutarak bizi filmin ta ilk dakikasından itibaren tamamını sorgulattıran bir labirente geri gönderiyor.

Elbette Scorsese-DiCaprio birlikteliği yine harikalar yaratmış. DiCaprio kendisinden duygusal ve fiziksel olarak belli ki çok şeyler alıp götüren bir senaryoyu adım adım arşınlamış ve eksiksiz bir portre çıkarmış ortaya. Mark Ruffalo da değeri filmin sonunda anlaşılan hoşluklarla işlemiş performansını. Ben Kingsley, Max von Sydow, Patricia Clarkson, Jackie Earle Haley, Emily Mortimer ve Michelle Williams da kusursuz bir kadronun her biri solo sahnelerinde bile parlamayı başaran değerli parçaları.

İçeriği; estetiği; tematik ve sembolik açılımları; iç içe geçmiş flashbackleri ve rüya / halüsinasyon sekanslarıyla alabildiğine yoğun ve kalın bir anlamlar zinciri olan film, her nasılsa hiçbir zaman itmiyor, bıktırmıyor, yormuyor. Tersine yaklaşık 140 dakikalık süresine rağmen derhal filmi baştan izleme ihtiyacı uyandırıyor. Çözmeye çalışmaktan ve tüm detaylarını tekrar tekrar bir araya getirmekten bıkmayacağınız tadına duyulmaz bir bulmaca; tek kelimeyle ‘tam’ bir film. Kaçırmayın!

Yapılan Yorumlar
Yeni Ekle Ara
+/-
Yorum yaz
Adınız:
E-posta:
 
Başlık:
 
AkrieL   |03-10-2011 12:55:51
İlginç bir filmdi gerçekten. Filmden sonra hakkında söylenen teorileri okuyunca filmi daha bir seviyorsunuz. Sonu inanılmaz şaşırtıcıydı, diyecek kelime bile bulamıyorum resmen. Harika bir filmdi.

8,7/10
Özcan Yiğit   |20-11-2010 09:07:04
Bravo 9/10
TkEfSaNe   |25-05-2010 20:03:51
Gerçekten iyi olmuş bu film. Sonunu tahmin edemedim izlerkende ne olacak ne olacak sonunda demekten alamadım kendimi. Bir ara nasıl bir film bu bişi anlamadım demedim değil Ben filmin sonunun farklı şekilde sonuçlanmasını bekliyordum ama yinede söylediği son söz güzeldi. 8.5/10
Anonim  - Akıllı-deli arasındaki ince çizgi   |01-05-2010 18:56:32
Zindan Adası, başları biraz yavaş ilerlese de sonlara doğru ilmekteki düğümleri çözüyor ve iyi bir seyir keyfi sunuyor.

DiCaprio yine güzel oynamış. Yönetmen kısa bir sahnede hiç de gereği olmadığı halde anadan üryan deli hastaları göstermiş. Onun dışında (kanlı sahneleri saymazsak) rahatsız edici bir görüntü pek yok.

6.His veya Diğerleri gibi süpriz bir finali olmasa da filmin finali yine de tatmin edici. 7/10
bennn   |18-03-2010 13:49:57
Bence gayet güzel bir filmdi, bazı arkadaşlarımızı ilk başlarda sıkabilir fakat izledikçe zevki artıyor ve en sonunda tüm gerçekler ortaya çıkıyor. Final sahnesini güzel yapmışlar. İlk etaptaki az biraz sıkıcılığından ötürü puanım: 9/10
bobby peru   |17-03-2010 22:15:16
"Doğru düzgün" izlenildiğinde klişe değil aslında kendi klişesini kendisi yarattığı anlaşılan, insanı düşünmeye sevkeden gizemlerin içinde hiç bir zaman kaybolmamıza izin vermeyen ve sonunda bütün ipuçlarının yerli yerine oturtulduğu, müthiş çekilmiş ve de oynanmış,hiç bir şekilde sıkıcı olmayan bir film.
Tekrar tekrar izlenesi... 10/10

3.20 Copyright (C) 2007 Alain Georgette / Copyright (C) 2006 Frantisek Hliva. All rights reserved."