Wolfman, The (Kurt Adam) Yazdır
IMDB Sayfası
IMDB Puanı:5.8 (91,490 oy)
Yıl:2010
MPAA:R
Yönetmen:Joe Johnston
Oyuncular:Benicio Del Toro, Emily Blunt, Simon Merrells, Gemma Whelan, Anthony Hopkins
Tür:Korku, Gerilim
Link'ler:IMDB, kids-in-mind
 
Seyretsek.com Değerlendirmesi Çocuklar için zararlı olabilir!
Müstehcenlik: (2)
Şiddet: (9)
Küfür/Argo: (2)
Seyircinin Değerlendirmesi
Bu filmi ilk siz değerlendirin...

Filmin Özeti
Annesinin ölümünden sonra babası ve erkek kardeşini geride bırakıp Amerika’ya giden Lawrence, erkek kardeşinin nişanlısı Gwen’den gelen mektupla yıllar sonra evine döner. Erkek kardeşi ormanda vahşice öldürülmüştür. Bu esrarengiz ölümü aydınlatmak için korkunç bir canavar olduğu sanılan yaratığın peşine düşer. Efsanevi kurt adam tarafından ısırılan Lawrence’ı da artık dolunaylarda şiddetli bir değişim beklemektedir. Ona yardım edebilecek tek kişi Gwen'dir; düşmanı ise sandığından çok farklıdır.

2011 Oscar Ödülleri

En İyi Makyaj

Kritikler

Selin Sevinç - Filmbutik.net

Benicio Del Toro’nun Kurt Adam rolü için uygunluğu ve Anthony Hopkins’in ve yükselen aktris Emily Blunt’ın projedeki varlığı ilk bakışta başarının Kurt Adam’ın alın yazısı olduğu izlenimini veriyor. Ancak durumun hiç de öyle olmadığı yavaş yavaş kendini belli ediyor. 1990’ların basit öykülere dayanan ve tek hedefi kan ve vahşet saçmak olan ikinci sınıf televizyon filmleri gibi kuru ve ruhsuzca başlayan film, ilerleyen dakikalarda izleyiciyi şaşırtmayacağını daha bir kanıtlıyor. Artık göz alışkanlığından dolayı etkilenmemeyi öğrendiğimiz görsel efektler de fikrimizi değiştirmeye yetmiyor.

Onca set tasarımı, makyaj, efekt, müzikler, sonuçta oyuncularına yapacak fazla bir şey vermeyen, sıkıcı bir olay örgüsü ve genel olarak bunaltıcı bir öykü için yaratılmış. Kurt Adam herhangi bir TV yapımı kurt adam filmi kadar bile gerilim taşımıyor. Ancak hırlayıp önüne geleni kesip parçalayan kıllı bir yaratığı uzun uzun izlemek isteyenler için doğru adres bu olabilir.

Burçin S. Yalçın - Zaman

...2010 model "Kurt Adam" doğrudan 1941 tarihli senaryoyu baz alıyor. Erkek kardeşinin öldürüldüğü haberiyle apar topar ABD'den anavatanı Britanya'ya dönen Lawrence Talbot yöreye korku salan bir canavar söylencesinin ortasında bulur kendisini. Dev malikânelerinde kardeşinin nişanlısı Gwen Conliffe'in nazlı ve nazik, 'bir elimde cımbız bir elimde ayna, umrumda mı ki bu dünya' tadında takılan babası Sir John Talbot'ın 'varla yok arası' halleri bir yana, Lawrence kendisini canavarın büyüsüne giderek kaptırır. Nihayet, bir çingene panayırını dolaştığı sırada kurt adamla yüzleşir.

Yeni filmin bir de değil, birkaç sorunu var. Bunların başında neredeyse 70 yıllık olan özgün senaryonun, doğru dürüst bir rötuştan geçirilmeksizin aradaki onca yılı atlaması geliyor. Artık melez türlerin cirit attığı, henüz 2000'lerde bir vampir ırkı ile kurt adam ırkının mücadelesini anlatan "Underworld/Karanlıklar Ülkesi" gibi 'franchise' bir seriye dahi tanıklık ettiğimiz bir dönemden geçerken, eski "Kurt Adam" öyküsü bu haliyle biraz köhne duruyor.

Bütün o etkileyici gotik Viktoryen atmosferine rağmen, filmin işlemeyen bir yanı da yönetmenlik. Zaten sürükleyici olmaktan uzak olan senaryo, yönetmen Joe Johnston'ın akıcılıktan hayli uzakta seyreden rejisiyle iyice içinden çıkılmaz hale geliyor. Diyaloglarını yadırgadıkları, tüm oyuncuların bunları ruhsuzca sarf etmesinden hissediliyor. Anthony Hopkins, Benicio Del Toro, Emily Blunt ve Neo'ya kök söktüren Ajan Smith olarak tanıdığımız Hugo Weaving'in filmi bir kademe yukarı çekme çabaları heba olup gidiyor. Geriye övülebilecek tek bir şey kalıyor, o da Rick Baker'ın mahir ellerinden çıkan incelikli kurt adam makyajları ve şaşırtıcı bir gerçeklikte hayata geçen 'dönüşüm' sahneleri...

Doğrusu, finalde bir canavar ile bir insanı öldürmenin arasındaki ahlaki sınırı güya bulanıklaştıran felsefi düsturu ciddiye alacak mecali kalmıyor insanın.

Murat Tolga Şen - Beyazperde.com

...Uzun lafın kısası; Eğer kafa karıştıran tekno kâbuslardan sıkılmışsanız ve eski usul korku filmlerine bayılıyorsanız, metruk malikâneleri, sisli ormanlarda yaratık avına çıkmış köylüleri, publarda anlatılan korkunç hikâyeleri, tekinsiz çingeneleri, deliliğin çılgınlığa dönüştürüldüğü akıl hastanelerini özlüyorsanız, sanayi devriminin henüz başındaki bir dünyanın eski zamanlardan kalan bu lanet öyküsü tam size göre!

Yapılan Yorumlar
Yeni Ekle Ara
+/-
Yorum yaz
Adınız:
E-posta:
 
Başlık:
 
Yorumcu   |09-07-2010 12:14:45
Kurt Adam, sürekli karanlık mekanlarda geçen bol kanlı bir tiyatro oyununa benziyor. Diyaloglar kasvetli, mekanlar kasvetli ve karanlık, görsel efektleri ortalamanın biraz üzerinde. Senaryosu da sıradan olunca filme en fazla 6 puan verebiliyorum.
soulofendless   |25-02-2010 20:31:21
Sinemada seyrettiğim bir filmdi. Güzel bir film olmasına rağmen sinemada izlenecek kadar değil. DvD sinin çıkmasını bekleyip seyretmek daha mantıklıymış. 6/10

3.20 Copyright (C) 2007 Alain Georgette / Copyright (C) 2006 Frantisek Hliva. All rights reserved."