Crazy Heart (Çılgın Kalp) Yazdır
IMDB Sayfası
IMDB Puanı:7.3 (50,290 oy)
Yıl:2009
MPAA:R
Yönetmen:Scott Cooper
Oyuncular:Jeff Bridges, James Keane, Anna Felix, Paul Herman, Tom Bower
Tür:Dram
Link'ler:IMDB, kids-in-mind
 
Seyretsek.com Değerlendirmesi Çocuklar için zararlı olabilir!
Müstehcenlik: (6)
Şiddet: (3)
Küfür/Argo: (6)
Seyircinin Değerlendirmesi
Bu filmi ilk siz değerlendirin...

Filmin Özeti
Bad Blake birden fazla evlilik yapmış, kötü bir şöhreti olan ve alkol problemi olan orta yaşlı bir country müzisyenidir.

Hayatı günden güne kötüye giden Blake'in, gazeteci Jean'i tanıdıktan sonra hayatı değişir.

2010 Oscar Ödülleri

En iyi erkek oyuncu: Jeff Bridges
En iyi orijinal şarkı: The Weary Kind

2010 Altın Küre Ödülleri

En İyi Erkek Oyuncu (Drama): Jeff Bridges

Kritikler

Burçin S. Yalçın - Zaman

En İyi Erkek ve En İyi Kadın Oyuncu Oscar'ları bazen sıradan filmlerdeki olağanüstü performanslara gider. 2003'e dönelim, 'Monster/Cani'de Charlize Theron ne muazzam bir kompozisyon çiziyordu.

Gelin görün ki, filmi aynı derecede el üstünde tutmak imkansızdı. Üç sene sonrasında Helen Mirren, o sade kostümler içinde nasıl büyüyor da büyüyordu "The Queen / Kraliçe"de. Gelgelelim, Stephen Frears'ın filmi, Lady Diana'nın ölümünden sonra Kraliçe ile Başbakan Tony Blair arasında çıkan krizi bir çeşit 'danışıklı dövüş'e indirgiyor, buna dair adamakıllı tek cümle dahi sarf etmiyordu. Mirren'in performansı olmasa, film elde öylesine güdük duruyordu ki!

Sözün nereye geleceği belli; bu sene En İyi Erkek Oyuncu Oscar'ını kazanan Jeff Bridges'ın 'Crazy Heart/Çılgın Kalp'teki performansını filmden çıkardığınızda, izlemeye değer elde fazla bir şey kalmıyor. Lakin Akademi'nin oyuncuları şarkı söylerken görmeyi pek sevdiğini biliyoruz. Geçtiğimiz yıllarda 'Ray'le Jamie Foxx'un ödüle layık görüldüğünü ya da 'Walk the Line/Sınırları Aşmak'ta Joaquin Phoenix'e de illa ki bir adaylık verildiğini hatırlayalım.

Bir zamanların country müzik yıldızı Bad, 57 yaşında alkolik bir şarkıcı... Artık küçük kasaba barlarında şarkı söyleyerek geçinmekte. Günlerden bir gün hayatına Jean girer. İyi bir haber peşindeki genç gazeteci boşanmıştır ve dört yaşındaki oğlunu kendi başına büyütmektedir. Onunla vakit geçirdikçe Jean, Bad'in içindeki 'insan'ı görmeye başlar.

Maggie Gyllenhaal (ki o da geçen haftaki törende En İyi Yardımcı Kadın Oyuncu dalında Oscar adayıydı), Colin Farrell ve Robert Duvall gibi başka tanınmış isimlerin de rol aldığı "Çılgın Kalp" aslında country müzik üzerinden anlatılan bir arınma hikayesi sunuyor. Sadece başrol oyuncusuna değil, müzisyenlerine de En İyi Şarkı Oscar'ını kazandıran film, Scott Cooper'ın ilk yönetmenlik denemesi.

Selin Sevinç - Filmbutik.net

Jeff Bridges’e Oscar adaylığı getiren Çılgın Kalp’i çok tanıdık ve bunaltıcı bir dram olmaktan çıkaran şey Bridges’in ta kendisi. Müzik dünyasının yorgun savaşçılarını, alkoliklerini, şöhretten fakirliğe, oradan da uçuruma sürüklenenlerini çok gördük, dinledik. Bridges’in performansı ise bu sıradan etiketlerin yapay trajedisinden değil, bulunduğumuz dünyada insan olmanın, hata yapmanın, pişman olmanın, kısacası mükemmel olmamanın hepimizin hissettiği doğal acılarından güç alıyor, kök salıyor.

Bridges’in öksürüp aksıran, ağzından kelimeler homur homur ve isteksizce, neredeyse zorlukla çıkan sesi; her an düşüp ölebilecek gibi hayatı sürdürmeye adeta kabiliyetsizce hareket eden bedeni, Bad karakterini yalnızca tanıma ve anlamamıza değil, neredeyse koklamamıza bile aracı. Bridges’in rolünün içindeki doğallığı öyle ki, aktörü gayet iyi bilmesek, rol yapmadığını, tüm filmin bir belgesel olduğunu bile düşünebiliriz.

Bridges’in sesine ve sahne alışına gelince, bu normal şartlarda çekilmez görülen adamın Jean gibi genç ve güzel bir anneyi nasıl tavlayabildiğini anlatan yumuşaklık ve alımı tek başına açıklıyor. Bridges sahne sanatçılarına özgü o şeytan tüyünü, o esrarengiz cazibeyi Bad’in arızalı ruhunun bir yerlerine gizlemeyi başarmış.

Görüldüğü üzere Çılgın Kalp’te Bridges’den başka çok fazla bahse değer bir şey yok. Ama Bridges’in kendisi ve elbette filmin müzikleri beyazperdeyi fazlasıyla hakkediyor. İyi seyirler...

Yapılan Yorumlar
Yeni Ekle Ara
+/-
Yorum yaz
Adınız:
E-posta:
 
Başlık:
 

3.20 Copyright (C) 2007 Alain Georgette / Copyright (C) 2006 Frantisek Hliva. All rights reserved."