Precious (Acı Bir Hayat Öyküsü) Yazdır
IMDB Sayfası
IMDB Puanı:7.4 (64,072 oy)
Yıl:2009
MPAA:R
Yönetmen:Lee Daniels
Oyuncular:Gabourey 'Gabby' Sidibe, Mo'Nique, Paula Patton, Mariah Carey, Sherri Shepherd
Tür:Dram
Link'ler:IMDB, kids-in-mind
  
Seyretsek.com Değerlendirmesi Çocuklar için zararlı olabilir!
Müstehcenlik: (8)
Şiddet: (8)
Küfür/Argo: (10)
Seyircinin Değerlendirmesi
Bu filmi ilk siz değerlendirin...

Filmin Özeti
16 yaşındaki Claireece Precious Jones, Harlem’de kimsenin istemediği bir hayatı yaşamak zorundadır. Öz babası tarafından tecavüze uğramış ve annesi tarafından fiziksel ve psikolojik şiddete uğramaktadır. Vaktini güzel ve alımlı bir kız olduğu hayalleriyle geçirir. Yaşadığı hayat ile yaşıtlarından hatta çevresindeki herkesten o kadar uzaktır ki, sorunlarını anlatacağı onu anlayacak kimsesi yoktur. İlk çocuğu Down sendromlu olan Precious, öz babasından ikinci kez hamile kalır. Film, hayatın umutla bakılması gereken bir hediye olduğu düşüncesi ile hareket ediyor ve aynı zamanda, çaresiz insanların yalnız olmadıklarını, onlara her zaman yardıma hazır kurumların var olduğunu anlatıyor.

2010 Oscar Ödülleri

En iyi yardımcı kadın oyuncu: Mo'Nique
En iyi uyarlama senaryo: Geoffrey Fletcher

2010 Altın Küre Ödülleri

En İyi Yardımcı Kadın Oyuncu: Mo’Nique

Kritikler

Burçin S. Yalçın - Zaman

Amerikan sineması içinde bir süredir 'siyahi' bir kanaldan akan bir damarın eksikliği şiddetle hissediliyor.

Elbette 1970'lerin 'blaxploitation' (başrolde siyah kahramanların olduğu, şiddet veya cinsel içerikli istismar sineması) furyasından çok uzaklardayız artık. Ya da 1970 yılı için hayli cesur bir adım olan, bir sabah uyandığında kendisini siyah olarak bulan beyaz bir adamın hikayesini konu alan "Watermelon Man" gibi filmlerden bile uzağız. Yine de, 80 ve 90'larda genellikle aksiyon kahramanı olarak (Eddie Murphy veya Will Smith'i düşünün) anaakım sinemanın değirmenine su taşıyan siyahlara yeniden beyazperdede dertlerini dillendirme fırsatı verilse, neler yapabilceklerinin ispatı biraz da bu hafta gösterime giren 'Acı Bir Hayat' (Precious: Based on the Novel Push By Sapphire). Yılın sürpriz çıkışını yaparak, siyahi bir ergenin başından geçen olayları anlatıyor film. Ve Amerikan bağımsızlarının bu seneki en cilalı işlerinden biri olarak alkışlanmayı sonuna dek hak ediyor.

Biricik yavrusuna Precious ("kıymetlim") ismini layık görmesine karşın, Mary ona hiç de adına yaraşır biçimde davranmaz: 17 yaşında olmasına karşın annesinin sevgilisinin tecavüzüne uğrayan, bu yüzden daha reşit olmadan iki çocuk sahibi olan, evde annesinin her türlü hakaretine maruz kalan Precious, nihayet devlet okulundan da atılır. Gelgelelim, öğretmenlerinden bazıları onun yeteneğinin farkındadır ve Precious onların tavsiyesiyle özel durumdaki gençlerin eğitildiği alternatif bir okula kaydolur. Yeni okulundaki arkadaşlarına ayak uydurmaya çalışırken, hem büyümenin ve erkenden sorumluluk almanın sancılarını yaşar hem de çevresinin salt kötülüğe meyilli insanlardan ibaret olmadığını keşfeder.

1987 yılının Harlem sokaklarını mesken tutan film sanat yönetiminden görüntülerine, oyunculuklarından kurgusuna dek dört dörtlük bir çalışma. İkinci uzun metrajını çeken Lee Daniels, iyi yönetmenliğinin karşılığını ziyadesiyle alıyor. 10 milyon dolarlık bütçesini yalnızca ABD'de beşe katlayan gişesiyle film, yönetmeninin önünü açmakla kalmadı, eleştirel anlamda kopan alkış tufanından sonra herkesin onunla ilgili beklentilerini de artırdı. Kaldı ki film ayrıca yüzlerce sıradan kızın arasından seçilen, Precious'ı canlandıracak hiç tanınmayan Gabourey Sidibe'yi Oscar vizyonuna kadar taşıdı. Sıradan rollerden ibaret bir kariyeri olan Mo'Nique'e En İyi Yardımcı Kadın Oyuncu Oscar'ını kazandırması, küçük rollerde de olsa şans tanıdığı şarkıcılar Mariah Carey ve Lenny Kravitz'den ise insanı afallatan performanslar alması ise filmin diğer artıları.

"Acı Bir Hayat Öyküsü", ABD'deki siyah toplumun ve göçmenlerin dertlerine eğilse de, ciddi anlamda sınıfsal imler de düşüyor. Precious'ın film boyunca kurduğu hayalleri onun yaşadığı acı gerçekliklerle iç içe geçiren yönetmen Daniels, onun psikolojisini izleyiciye iletmek için deyim yerindeyse arı gibi çalışıyor. Kitle iletişim araçlarının genç dimağların beynine her fırsatta boca ettiği şöhret, sevilme ve beğenilme, takdir görme gibi duyguları ne yazık ki sadece fantezilerinde yaşayabiliyor Precious. Hayatı boyunca hor görülmesinin bir nedeni de fiziksel. Obez denebilecek bir kiloda olan genç kız salt evde annesinden değil, kapı eşiğinden dışarı adım attığı anda da taciz ve hakaretle karşı karşıya kalıyor.

Bir yandan da film, daha önce "Dangerous Minds / Sakıncalı Düşünceler"de gördüğümüz 'eğitim sistemindeki çatlaklar'a eğiliyor. Okulda tutunamayan her öğrenciyi sokağa veya eve salıvermektense sürekli yeni ve alternatif yöntemlerle onları kazanmaya çabalayan Amerikan eğitim sistemi, Precious'ı da içinde olduğu bataktan kurtarmak için elinden geleni yapıyor. Yazıldığı alternatif okuldaki öğretmeni Bayan Rain'in şefkatli ve inatçı bedeninde şekillenen bu çabalar Precious'a hayatın acıdan ibaret olmadığını da öğretiyor. Başta okuma yazması olmayan genç kız, adım adım yazarlığa ilerliyor.

Bir başka yönetmenin ellerinde son derece sıkıcı bir sıradanlığa dönüşebilecek "Acı Bir Hayat Öyküsü", yönetmen Lee Daniels'ın sağduyusu ve doğru sezgileri sayesinde, izlemesi zaman zaman zor olsa da, etkileyici bir seyirliğe dönüşüyor.

Selin Sevinç - Filmbutik.net

Precious, bir insanın hayatından yalnızca bir dilim öykü anlatıyor. Ama hayat öyle bir hayat ve dilim de öyle bir dilim ki, bu öyküyü izlemesi de hayal etmesi de oldukça güçleşiyor. Film, fantastik oranlarda berbat bir hayatı ele alırken, baş karakterinin başına gelen şiddeti, sefilliği, yolun sonuna gelmişliği en ince detaylarına kadar hem görsel olarak, hem de en ufak diyalog parçasındaki rahatsız edici nüanslara kadar akla gelecek her şekilde resmediyor ve dillendiriyor.

Henüz ikinci filmini çekmiş olan yönetmen Daniels, elindeki materyalin adeta canına okuyor, son damlasına kadar kullanıyor. Zaman zaman her sahnede, hatta herhangi bir sahne geçişinde bile aynı konu ve acılar tekrar tekrar farklı açılardan vurgulanırken materyalin kendisinin de yaratıcısı tarafından şiddete uğradığını düşünmek mümkün. Yer yer nefes aldıran mizah bile gülünmemesi gereken cinsten olunca, filmin tamamı şahit olmaya bile utanılacak türden bir seyirliğe dönüşüyor.

Precious, görsel ve tematik renkleriyle, sinema anlayışıyla, cesareti ve pervasızlığıyla, özellikle Oscar adaylıklarının da açıklanmasıyla beraber günümüz sinema endüstrisinin ince damarlarından emin adımlarla tırmanmışlığıyla dikkat edilmesi gereken bir film. Herkese göre olmayabilir, ama Precious’a bir şans vermek gerekir.

Yapılan Yorumlar
Yeni Ekle Ara
+/-
Yorum yaz
Adınız:
E-posta:
 
Başlık:
 
Anonim   |08-03-2010 19:57:56
Film maalesef salt duygu sömürüsü üzerine kurulmuş.
İnsanların en çok içini gıcıklyacak öğeler bir araya getirlip bir film çekilmiş.
Oyunculuk olarak değerlendirince pek de zor bir iş başarılmış değil.
Yönetim vasat, filmin havası bunaltıcı. Sıkılmadım, resmen ruhum çekildi.
İçimdeki yaşam enerjisini tüketti...

Puan vermek istemiyorum, hatta gerek bile görmüyorum.

3.20 Copyright (C) 2007 Alain Georgette / Copyright (C) 2006 Frantisek Hliva. All rights reserved."