Cloudy with a Chance of Meatballs (Köfte Yağmuru) Yazdır
IMDB Sayfası
IMDB Puanı:7.0 (96,406 oy)
Yıl:2009
MPAA:PG
Yönetmen:Phil Lord, Chris Miller
Oyuncular:Bill Hader, Anna Faris, James Caan, Andy Samberg, Bruce Campbell
Tür:Animasyon, Aile
Link'ler:IMDB, kids-in-mind
Seyretsek.com Değerlendirmesi
Müstehcenlik: (1)
Şiddet: (3)
Küfür/Argo: (1)
Seyircinin Değerlendirmesi
Bu filmi ilk siz değerlendirin...

Filmin Özeti
Flint, küçük bir adada yaşamaktadır ve adadakilerin ana geçim kaynağı balıkçılık ve sardalya balığı satışıdır.

Bir mucit olan Flint, çocukluğundan beri bu tekdüze hayatla ilgili bir değişiklik yapmak için uğraşmaktadır fakat icat ettiği hiçbir şey istediği gibi çalışmaz.

Bir gün denizde sardalya balığı tükenince, Flint, suyu yiyeceğe çevirecek bir makine üzerinde çalışmaya başlar.

Kritikler

Selin Sevinç - Filmbutik.net

Mucit Flint sudan yiyecek üretmek için icat ettiği makinesini yanlışlıkla gökyüzüne fırlatır. Gökyüzünden çizburgerler yağmaya başlayınca sessiz ve sıkıcı olan kasaba şenlenir. Herkesin yemek siparişlerini karşılamaya çalışan Flint, fazla üretim nedeniyle makinenin kontrolünü kaybetmeye, gökten inen yemekleri tüketen halk fazla kilo almaya başlar. Yiyecek kirliliğine neden olan kontrolden çıkmış canavar icadını durdurmak Flint ve kız arkadaşına kalmıştır.

Köfte Yağmuru, yeme kültürü ve alışkanlıklarının öneminin yanı sıra tüketim toplumunun kolay, bedava ve ilk bakışta güzel olan şeylerin çekimine ne kadar çabuk kapılıp kendini kaybettiğini, hırs ve tüketimin bizi yavaş yavaş nasıl felakete sürükleyebildiğini hızlı ve muzip bir dille anlatıyor. Esprileri ne kadar çocuklara uygun olsa da hedeflediği kapitalizm ve tüketim toplumu eleştirisi çocuk kitlenin algısının dışında kalabilir. Dolayısıyla film, genç izleyicileri başta çekebilecek komedisinin kısa sürede yerini tekrarlara ve monotonluğa bırakması tehlikesi altında.

Köfte Yağmuru, yalnızca çocuklar için eğlenceli bir çizgi film yapmakla kalmayıp aynı zamanda toplumsal bir mesaj içerme hedefiyle yapılan birçok animasyon filmin düştüğü durumda. Sosyal bir konuyu gündeme getireyim derken hedef kitleyi kaybetme, ciddi bir film olmaya çalışırken dili ve görselleriyle yetişkinlerin algı ve beklenti çıtasının altında kalma...

Yine de Sony’nin animasyon anlamında da Pixar ve Disney’den geride kalan çizgi filmi çocuklu aileler için yerinde bir alternatif sunuyor.

Yapılan Yorumlar
Yeni Ekle Ara
+/-
Yorum yaz
Adınız:
E-posta:
 
Başlık:
 
CLauDio   |15-06-2010 19:48:25
Beklediğimden daha iyi çıkan, yer yer güldüren güzel bir animasyon 7,5/10
uzuna  - Mesaj vermeyi beceremiyor   |02-12-2009 20:17:34
"Çocuğunuza destek olun ve cesaretlendirin, 'yapamazsın, edemezsin' diyerek önüne engel koymayın" mesajı dışında akılda kalıcı bir yanı olmayan, yer yer güldürmeyi başaran orta karar bir çizgi film. 6/10

3.20 Copyright (C) 2007 Alain Georgette / Copyright (C) 2006 Frantisek Hliva. All rights reserved."