District 9 (Yasak Bölge 9) Yazdır
IMDB Sayfası
IMDB Puanı:8.0 (408,246 oy)
Yıl:2009
MPAA:R
Yönetmen:Neill Blomkamp
Oyuncular:Sharlto Copley, Jason Cope, Nathalie Boltt, Sylvaine Strike, Elizabeth Mkandawie
Tür:Aksiyon, Dram, Bilim-Kurgu, Gerilim
Link'ler:IMDB, kids-in-mind
  
Seyretsek.com Değerlendirmesi Çocuklar için zararlı olabilir!
Müstehcenlik: (4)
Şiddet: (10)
Küfür/Argo: (10)
Seyircinin Değerlendirmesi
Bu filmi ilk siz değerlendirin...

Filmin Özeti
30 yıl önce uzaylılar dünyayla ilk bağlantılarını kurarlar. İnsanlar onlardan ya bir saldırı ya da büyük bir teknolojik ilerleme geleceğini bekliyorlardır. Fakat hiçbiri olmaz. Aksine, kendi gezegenlerinde son hayatta kalan uzaylılar sığınmak için dünyamıza gelirler. Tüm dünya devletleri onlarla ne yapacaklarını tartışırken, yaratıklar Güney Afrika'da District 9 olarak tanımlanan bir yere geçici olarak yerleştirilirler.

Artık, uzaylıların dünyada bulunmasıyla ilgili sabırlar tükenmiştir. Uzaylılar üzerindeki kontrol, Multi-National United (MNU)'a verilmiştir. Bu özel şirket eğer uzaylıların silahlarından yapabilirlerse muazzam paralar kazanma peşindedir. Fakat şirket başarısız olmuştur, çünkü silahların aktivasyonu için gereken şey uzaylı DNA'sıdır.

Bir MNU çalışanı olan Wikus van der Merwe, DNA'sını değiştiren gizemli bir virüsü kapınca, insanlar ve uzaylılar arasındaki tansiyon had safhaya gelir. Aynı zamanda Wikus en fazla peşinden koşulan ve en değerli adamı olmuştur. O, uzaylıların teknolojisini çözecek anahtardır. Şimdi Wikus'un bulunduğu düşmanca ortamda saklanacak sadece bir yeri vardır: District 9.

Kritikler

Zaman

Uzaylılar kadar beyazperdede hor görülmüş bir başka 'ırk' daha yoktur! Her zaman çirkin, her zaman düşman, her zaman sinsidirler. İstisnalar olmamış mıdır, elbette olmuştur. Steven Spielberg sağ olsun, "E.T."yle birlikte uzaylıların sinemadaki yazgısı da değişmiştir. Zamanla insanlarla iç içe yaşayacak kadar uygarlaştıkları bile görülmüştür. (1988 tarihli "Alien Nation" böyleydi hatırlarsanız)

Bu hafta vizyona giren "Yasak Bölge 9" (District 9) son derece ilginç bir proje. Güney Afrikalı genç yönetmen Neill Blomkamp'in, Peter Jackson'ın finansal kanatları altında gerçekleştirdiği film, eşine rastlamadığınız bir insan-uzaylı ilişkisi koyuyor önümüze. İçinde yüz binlerce uzaylı barındıran bir uzay gemisi Güney Afrika'nın en büyük şehri Johannesburg'un semalarına demir attığında, insanoğlu ele geçirdiği bu yardıma muhtaç uzaylılara kol kanat germek şöyle dursun, hepsini (kendi türdeşlerine yaptığı gibi) bir varoşa tıkar. Çöpten beslenen uzaylılar perişan haldeyken, Güney Afrika hükümeti bu konuyla ilgilenecek bir departman kurar. Bu departmanın başındaki Wikus van de Merwe silah saklamak veya uyuşturucu üretmek gibi kimi yasadışı işlerle meşgul uzaylılara baskınlar düzenler. Rastladığı bir sıvı ona uzaylı genleri zerkeder. Wikus yavaş yavaş onlardan birine dönüşmeye başlar.

"Yasak Bölge 9"un kötü adamı açıkça insanlar. Alabildiğine çirkin resmedilen uzaylılar (bu tasvir için yapımcılar böcekleri örnek almışlar), kendi türüne dahi binbir türlü kötülük yapmaktan çekinmeyen insanların neredeyse tutsağı. Filmi dünyanın dört bir yanında ezilen herhangi bir etnik, ırksal veya dinsel azınlığı düşünerek izleyebilirsiniz. Zira bu bir hayli çarpıcı bilimkurgunun nihai hedefi insanoğlu olarak kendimizden olmayanlara reva gördüğümüz zalimane yaklaşımla alay etmek.

Yapılan Yorumlar
Yeni Ekle Ara
+/-
Yorum yaz
Adınız:
E-posta:
 
Başlık:
 
Anonim  - Sıradışı bir bilim-kurgu   |13-09-2009 12:59:01
Aliens (Alien serisinin ikinci filmi) favori bilim-kurgu filmlerimden biridir. 1986 yılında çevrilmiş olmasına rağmen şu anda bile görsel efektleriyle sizi kendine hayran bırakabilir.

District 9 da, Aliens gibi sıradışı bir film çünkü uzaylılar Amerika yerine Güney Afrika'ya iniyorlar ve film orada geçiyor. Bizimle savaşmıyorlar ve zavallı yaratıklar olarak bir gettoda yaşıyorlar. Onların da duyguları, aileleri, çocukları var.

Her filmin kendinden öncekileri tekrarladığı ve sinema dünyasına yeni bir şey katamadığı günümüzde, District 9 yeni bir soluk olarak karşımıza çıkıyor.

Filmde bolca kan ve küfür var. Çocuklara seyrettirmeyin. 9/10
Anonim   |02-09-2009 07:02:24
Fazla beklentiye kapılmadan izlenebilecek, farklı konuya sahip bilim-kurgu filmlerinden biri. Bitince aklımda biraz soru işaretleri kaldı ama pek önemsemedim, bu arada keşke film biraz daha uzatılsaydı ve değişik atmosferde çekilseydi iyi olacaktı bence.
TS sürümle izledim, BluRay çıkınca görsel efektleri hatırına bir kez daha izlerim. Başroldeki oyuncunun rol aldığı fazla filmleri olmamasına rağmen, gayet başarılıydı. Merakınız varsa eğer şimdiden izlemenizi tavsiye ederim. 9/10

3.20 Copyright (C) 2007 Alain Georgette / Copyright (C) 2006 Frantisek Hliva. All rights reserved."