Hurt Locker, The (Ölümcül Tuzak) Yazdır
IMDB Sayfası
IMDB Puanı:7.6 (230,774 oy)
Yıl:2009
MPAA:R
Yönetmen:Kathryn Bigelow
Oyuncular:Jeremy Renner, Anthony Mackie, Brian Geraghty, Guy Pearce, Ralph Fiennes
Tür:Aksiyon, Dram, Gerilim, Savaş
Link'ler:IMDB, kids-in-mind
  
Seyretsek.com Değerlendirmesi Çocuklar için zararlı olabilir!
Müstehcenlik: (3)
Şiddet: (8)
Küfür/Argo: (10)
Seyircinin Değerlendirmesi
Bu filmi ilk siz değerlendirin...

Filmin Özeti
Herkesin potansiyel düşman ve her objenin de ölümcül bomba olduğu Irak'ta, elit askerler dünyanın en zor görevlerinden birinde yer alır. Sıcak savaşın ortasında bombaları imha etmekle yükümlüdürler.

Takım lideri William James, hem bu yaygın bombalardan hem de psikolojik ve duygusal etkilenmelerle uğraşmaktadır. James'in iki askeri kendini cürretkarca savaşın ortasına atar. James ise ölümü aldırmadığı için askerlerine yardıma gider. Yeni vahşi liderini korumaya çabalayan adamlar, şehri kaosa sürekler.

2010 Oscar Ödülleri
En iyi film
En iyi yönetmen: Kathryn Bigelow
En iyi özgün senaryo: Mark Boal
En iyi kurgu: Bob Murawski ve Chris Innis
En iyi ses kurgusu: Paul Ottosson
En iyi ses miksajı: Paul Ottosson ve Ray Beckett

Kritikler

Ali Ercivan - Beyazperde.com

Geçtiğimiz Cuma, son dakikada bir film girdi vizyona sessiz sedasız... Doğru dürüst tanıtımı yapılamadı ve neticede çok az seyirci çekti salonlara. Bu yıl muhtemelen En İyi Yönetmen dalında Oscar kazanacak filmi, böyle heba etti bir dağıtımcı.

Özellikle aksiyon filmleriyle tanınan Kathryn Bigelow'un, Irak'ta görev almış bir gazeteci olan Mark Boal'un senaryosundan filme aktardığı Ölümcül Tuzak (The Hurt Locker), Irak'ta görev alan bir bomba imha ekibinin hikayesini anlatıyor. “Savaş bir uyuşturucudur” sloganıyla başlayan film, imha ekibinin yeni liderinin savaş bağımlılığına odaklanıyor özellikle.

Ölümcül Tuzak, son derece ustaca çekilmiş ve gerilim dozu yüksek sahneleriyle dikkat çekse de işin sadece aksiyonuyla ilgilenen bir yapım değil. Fakat senarist ve yönetmenin derdi, Amerika'nın Irak'ı işgali üzerine bir yargıda bulunmak da değil. Belki bizim eleştirmenlerimizin bir kısmını tatmin etmeyen de filmin net bir Amerikan karşıtı tavır takınmayışıdır.

Ancak böyle bir peşin hükümle yaklaşmak yanlış olur karşımızdaki filme. Ölümcül Tuzak, Irak'la ilgili bir film değil. Tıpkı Amerika'yla ilgili de olmadığı gibi. Filmin bu dönemde ve o coğrafyada geçiyor olması sadece bir detay. Ölümcül Tuzak, herhangi bir savaşta geçiyor olabilirdi. Ve bu değerinden hiçbir şey eksiltmezdi. Çünkü karşımızdaki genel anlamda savaş ve askerlik müessesesi üzerine, savaşın bireyler üzerindeki etkisi üzerine bir film.

Ölümcül Tuzak, bize kahraman Amerikan askeri portreleri çizmeyen bir savaş filmi. Onun karakterleri, savaş ortamında hayatta kalmaya çalışan çeşitli arızalı adamlar sadece. Bigelow, onların zanaatine hayran ama arızalarına karşı da soğukkanlı. Evet, özellikle politik bir tavır almıyor ve içinde bulunduğumuz dönemde bu biraz fazla naif bir tutum olarak görülebilir. Ama neticede insani bir tavır alıyor.

İşin Oscar tarafına gelince, yakında devam edeceğimiz Oscar dosyalarında da değineceğim gibi, kadın yönetmenlerin damgasını vurduğu bu yılda Bigelow Oscar'a en yakın isimlerden biri. Teknik kategoriler ve En İyi Film haricinde, başrol oyuncusu Jeremy Renner'ın da adaylık elde etmesine şimdiden kesin gözüyle bakılabilir. Ve Point Break, Strange Days, Blue Steel, Near Dark gibi filmlerin yönetmeni olan Kathryn Bigelow'un, yönetmen Oscar'ını kazanan ilk kadın olmasından daha heyecan verici ne olabilir ki?

Ve işte yılın en başarılı filmlerinden biri, kalabalık bir haftada son anda vizyona sokularak, ülkemizde sessiz sedasız kaybolup gidiyor. Karşınıza çıkarsa, lütfen kaçırmayın!

Yapılan Yorumlar
Yeni Ekle Ara
+/-
Yorum yaz
Adınız:
E-posta:
 
Başlık:
 
billypostman   |12-04-2010 12:07:37
Film bitmek bilmedi benim açımdan, bir de en iyi film oskarını vermişler. O kadar güzel film varken yazık olmuş. 6/10
murat  - american locker   |20-03-2010 12:22:03
iyi denilebilecek filimler izlendikten sonra akılda bazı sahneleri kalır ve o sahneleri ile anımsanır. ayrıca 1-2 gün etkisinden kurtulamazsınız. Bu Hurt Locker filminin zerre kadar bir karesi aklımda kalmadı. Zaten zor bitirdim filmi. Avatar ile karşılaştırmasına gelince, Avatar filmi ile karşılaştırrmak zaten saçmalığın daniskası. Avatar filminin güzelliğini kelimelerle anlatamam. Ortaya çıkan şu ki bu film sırf american propagandasını yapıyor diye ödül aldığı son derece ortada. Avatar filmine yazık oldu.
mustafacek   |16-03-2010 11:57:05
Sırf oscar aldı diye izledim. Konusu hakkında hiçbir fikrim yoktu. Bence oscarı hakedecek bi yapım değil. Zaten filmin gerçeklerle alakası yok tamamen Amerikan propagandası yapmışlar. 4/10
Cane®   |09-03-2010 20:10:34
Oscarı hak eden bir film olmamış kesinlikle.. Güzel ilerleyen ve gerilimi iyi sağlayan güzel bir film. Avatar gerektiği ödülleri aldı zaten. Sinemada görselliğine ve yaratılan yeni bir dünyaya hayran olduk ama filmin bütününe o derece hayran olunmuyor. Avatar sadece sinemaya canlılık getiren bir film. Gişede hak ettiği o canlılığı gördü zaten. Bence bu senenin en iyi filmi 'Inglourious Basterds' ama harcandı. 7.8/10
teoman_d   |08-03-2010 22:16:39
Bu filmi 3 yönden eleştirmek gerekiyor bence.
1. Nasıl olur da etkileyecek sahnesi bile olmayan bir film soysuzlar çetesi ve avatara karşı oscar alır. nasıl olur da her filmde görebileceğimiz bir yönetmenlik onca filmin önüne geçip oscar alır. (ilk defa bir kadın yönetmenin kadınlar gününde oscar alması tesadüf olsa gerek). nasıl olurlar ile dolu 6 oscar...

2. Irak'taki ABD bomba imha ekiplerinin yaşadıklarını anlatan, görsel açıdan etkileyici pek az kısmının yanısıra; duygu, gerilim, dram konularının ve beklenen hiçbirşeyin tam olarak karşılığını bulamadığım ama izlerken de sıkılmadığım, en fazla 7 alabilecek bir film.

3. ABD halkı bile Irak'taki vahşeti ve zulmü kabul ederken, bu kadar yanlı, bu kadar çocuk kandırır veya kendini kandırır gibi yazılmış bir senaryo insana "yok artık" dedirtiyor. filmi izlerken şunu düşünüm: "Sanırım ben karışıyorum. ABD, Irak'ı işgal etmiş sanıyordum."
SirEvo   |04-01-2010 14:05:15
Altın Küre adaylıklarından, yapılan yorumlardan, IMDb puanından sonra, yani beklentileri yükseltebilecek her şeyden sonra izleyince böyle oluyor herhalde. Tavan yapmış beklentiyle, müthiş bir final beklerken, hiç de istediğim gibi sonuçlanmadı. Belki de uzun süresinin de yan etkisi vardır bilemiyorum. Sonuç olarak, yaşanan olaylar etkileyici olsa da, aklımda kalacak filmlerden biri olamadı. 7/10
Anonim  - İyi geriyor   |07-11-2009 15:35:24
Ölümcül tuzak, belgesel tadında çekilmiş bir savaş filmi. Irak'ta görev yapan bir bomba imha uzmanı ve ekibinin başından geçenleri anlatıyor.

Standart bir aksiyon veya savaş filmi değil. Yağan kurşunlar altında tek bir isabet almayan sanal kahramanlar yok. Bu yüzden bazı bölümleri uzun ve sıkıcı gelebiliyor. Fakat en sıkı korku-gerilim filminde bile bu filmdeki bomba imha sahneleri kadar gerilmeyeceğinizi garanti edebilirim. Kamera kullanımı ve müzikler çok güzel.

Değişik bir tarz. Mutlaka izleyin. 8/10

3.20 Copyright (C) 2007 Alain Georgette / Copyright (C) 2006 Frantisek Hliva. All rights reserved."