Ice Age: Dawn of the Dinosaurs (Buz Devri 3: Dinozorların Şafağı) Yazdır
IMDB Sayfası
IMDB Puanı:7.1 (109,683 oy)
Yıl:2009
MPAA:PG
Yönetmen:Carlos Saldanha, Mike Thurmeier
Oyuncular:Eunice Cho, Karen Disher, Harrison Fahn, Maile Flanagan, Jason Fricchione
Tür:Animasyon, Aksiyon, Macera, Komedi, Aile, Romantik
Link'ler:IMDB, kids-in-mind
Seyretsek.com Değerlendirmesi
Müstehcenlik: (3)
Şiddet: (4)
Küfür/Argo: (1)
Seyircinin Değerlendirmesi
Bu filmi ilk siz değerlendirin...

Filmin Özeti
Dinazorlar iniyor! Ice Age'in yeni filminde karşımıza dinazorlar çıkıyor. Kaplanlara, avcılara, eriyen buzullara kafa tutan kahramanlarımız bu sefer dinazorlarla karşı karşıya geliyor. Film dinazorların her zaman yaşadığını, buzun erimesiyle ortaya çıktıklarını öne sürüyor.

Filmin maskotu olan fare Scrat cevzinin peşine düşerek bizi yine gülmekten kıracağa benziyor. Kahramanlarımız Sid, Manny ve Diego'ya ikinci bölümde yer alan Ellie ve fareler, bu bölümde de eşlik ediyor.

Kritikler

Ali Koca - Zaman

'Çizgi film'den animasyona geçtiğimizden beri, çizgi dünyası da aile 'çizgisine' kaydı. Çocuklarının yedeğinde 'kerhen' sinemaya giden ebeveynlerden ziyade, onların ellerinden tutarak, çoğu zaman da onlardan çok gülerek animasyonu izleyen anne-babalar var artık. Bunu Türkiye'deki ebeveyn profili değişikliğine bağlayabilir miyiz? Belki...

Ancak daha çok, animasyonlardaki teknolojik ve içerik değişiklikler etkili. Gerçeğin kırılıp büküldüğü, hayal dünyasının ufuklarına hitap eden görselliğiyle çocuklara, diyaloglarıyla da –çoğunlukla- büyüklere sesleniyorlar. Dolayısıyla ailenin bütün bireyleri 'avlanmış' oluyor.

Buz Devri 3: Dinozorların Şafağı da ailenin altını çizmekten geri durmuyor. Tembel hayvanımız Sid, çocuk bekleyen ebeveyn adayları mamutlar Manny ile Ellie, kaplan Diego ve farelerden oluşan geniş 'aile', bu kez buzların altındaki dinozorlar dünyasına dalış yapıyor. Manny'nin bir sözünden dolayı ebeveyn olup sorumluluk alabileceğini ispatlamaya çalışan Sid, kazara bulduğu üç dinozor yumurtasını sahiplenir. Yavrularını arayan ana dinozor da yeryüzüne gelir. Bu arada yavrular da yumurtadan çıkar ve ilk gördükleri canlı olan Sid'i anneleri zanneder. Ana dinozor, yavrularıyla beraber Sid'i de yeraltına götürünce, bütün aile onların peşinden gider. Öncesinde ise kaplan Diego, özgür hayatının, avcı özelliklerinin törpülendiğini düşünerek 'kendi yolunu çizmek' için özgünlüğünü ve özgürlüğünü 'sınırlayan' aileden ayrılmıştır. Ancak fazla ayrı kalamaz ve ekibe o da katılır. Sid'i kurtarmak için çıktıkları yolculukta, çılgın ve de bıçkın tek gözlü gelincik Buck, tehlikelere (dev böcekler, ağına düşeni yiyen dev bitkiler, dinozorlar vs.) karşı onlara yardım edecektir.

AİLE OLMANIN ÖNEMİ

Amerikan muhafazakârlığına uygun bir şekilde, başına buyruk kahraman tipinin yerine önceliği bir arada yaşamaya veren, aile vurgusu güçlü karakterler baskın Buz Devri'nde. Özgürlüğünün peşinden giden kaplan Diego, bir müddet sonra aileye dönüyor mesela. Yıpranmış özelliklerini de yine aile içinde kazanıyor. Sid, havai ve sorumsuz tavırlarından geçici olarak tattığı anne-babalık duygusuyla sıyrılıyor. Bu filmde de meşe palamudunun peşinde kendini paralayan sincap Scrat bile Scratiye'sine kavuşuyor. Filmin sonunda Scratiye'den uzaklaşıyor gibi gözükse de 'aileni bırakıp başka şeylerin peşinden koşma (velev ki meşe palamudu da olsa!), yoksa hepsini kaybedebilirsin' mesajı ihmal edilmiyor. Filmin kilit karakteri ise Ellie. Doğurganlığı (çocuğun birleştirici ve erkeği 'adam edici' etkisi), hassasiyeti, sezgileri ve kritik noktalarda erkek dünyasına yaptığı müdahaleleriyle aileyi bir arada tutan en önemli birey.

Başına buyruk, istediği gibi yaşayan gelincik Buck ise üzerinde durulası bir tip. Ailede kalmak için 'özgünlüğünden' taviz veren Diego'nun özendiği karakter. Ancak Buck da hafif çılgın, şizofrenik ve tekinsiz tavırlarıyla ailenin alternatifi olmaktan uzak. Bir nevi, aileden kopan yalnızların kaderi! Üstelik, Rambovari görüntüsü, tavırları ve onu bu hale getiren kanıksatıcı 'hikâyesiyle' bir dönem ürünü. Her türlü vahşi ortamda mücadele edecek kadar asker yapılı (bkz. Rambo). En sonunda ekip, kendi dünyasına dönerken aileye katılmak için kendine bir şans veren Buck, onu çağıran 'sese' kayıtsız kalamaz ve bağımsız hayatına geri döner. Çünkü o, 11 Eylül'den sonraki yeni dünyaya uygun bir kahraman değildir. Vaktiyle Amerika'yı da, dünyayı da korumuştur; saygı gösterilir, selam çakılır; ancak eskilerde kalmıştır. Ne var ki, artık hep birlikte hareket edilecektir, hem içeride hem de dışarıda!

Velhasıl efendim; ailenize sahip çıkın, birbirinizi dinleyin, anlamaya çalışın, özgünlüğünüzü aile içinde ortaya koyun, gerekirse taviz verin, fedakâr olun; ama bir arada kalın. İzlediklerinizi de 11 Eylül psikolojisiyle ilişkilendirmeyin; aile boyu patlamış mısırınızı alıp Buz Devri'ni seyredin, gülün, mutlu olun!

Yapılan Yorumlar
Yeni Ekle Ara
+/-
Yorum yaz
Adınız:
E-posta:
 
Başlık:
 
HaTTaB   |28-08-2010 07:06:38
Serinin açık ara en iyi filmi. İzlediğim en güzel animasyonlardandı. Sürümüz BİR hayli genişliyor

8.4 / 10
uzuna  - Aynı kalitede devam   |10-08-2009 11:48:36
Buz Devri serisi ailecek müptela olduğumuz ve defalarca seyrettiğimiz bir animasyon. Her ne kadar birinci bölümün hep özel bir yeri olsa da, ikinciyi de severek izlemiştik. İkinci bölümde özellikle müthiş dublaj bizi kopartmıştı (keseli sıçanın havada uçarken "Uçacaksın" şarkısını söyleyip ağaca tosladığı sahne örneğin).

Serinin üçüncüsü de aynı kalitede devam ediyor. Ailecek büyük bir zevkle seyrettik. Fakat altyazılı seyrettiğimiz için dublajlı DVD'sinin çıkmasını dört gözle bekliyoruz.

Özetle tavsiye olunur. 9/10

3.20 Copyright (C) 2007 Alain Georgette / Copyright (C) 2006 Frantisek Hliva. All rights reserved."