Battle for Terra (Terra'yı Kurtarmak) Yazdır
IMDB Sayfası
IMDB Puanı:6.7 (8,492 oy)
Yıl:2009
MPAA:PG
Yönetmen:Aristomenis Tsirbas
Oyuncular:Chad Allen, Rosanna Arquette, Bill Birch, Brooke Bloom, Tom Connolly
Tür:Animasyon, Macera
Link'ler:IMDB, kids-in-mind
Seyretsek.com Değerlendirmesi
Müstehcenlik: (1)
Şiddet: (4)
Küfür/Argo: (1)
Seyircinin Değerlendirmesi
Bu filmi ilk siz değerlendirin...

Filmin Özeti
Bulutların üzerindeki yerçekimsiz kentte mükemmel bir uyum içerisinde yaşayan Terra gezegeninin sakinleri, savaş denilen kavrama tamamen yabancıdırlar. İç savaştan ve çevresel felaketten kaçan insanlar tarafından gezegenleri işgal edilince Terra’lılar, işgalcileri Tanrı gibi karşılarlar. Sadece cesur ruhlu bir kız olan Mala mücadelesini sürdürmektedir.

Babasının kaçırılmasından sonra işgalci uzay gemilerinden birinin düştüğünü görür ve pilotunu kurtarır. Kurtardığı dünyalı pilotun adı Jim Stanton’dur. Jim hayatını kurtarmasına karşılık Mala’ya babasını bulması için yardımcı olacağı sözünü verir. İkisi birlikte insanların ana uzay gemisi Ark’a doğru tehlikeli bir yolculuğa çıkarlar. Mala ile Jim yolculuk sırasında halkların aslında birbirinden çok da farklı olmadığını öğrenirler. Ancak dünyalıların ordusunun Terra’yı işgal etmesi ve Terra’lılar için yaşanamaz hale getirmesi üzerine Mala ile Jim, iki ırkın birlikte var olmasının bir çaresini bulmak zorundadırlar.

Kritikler

Selin Sevinç - Filmbutik.net

Çevresel felaketler nedeniyle dünyaları yaşanmaz hale gelen insanlık kendilerine yaşayabilecekleri yeni bir gezegen bulurlar: Terra. Oksijensiz bir atmosferde yerçekimsiz bir hayat süren Terralılar gezegenlerine inen uzay gemilerini tanrı sanırlar. Ancak dünyalıların niyeti onların atmosferini oksijenle doldurup hepsini öldürmek ve gezegenlerini işgal etmektir. İlk saldırı sırasında Terralı Mala’yla tanışan Jim adlı bir pilot Terra’da iki türün de yaşayabilmesi için mücadele vermek zorundadır.

İnsanlığın bilmedikleri her şeye karşı sergiledikleri zorbaca tutum, her şeyi savaşarak çözme alışkanlıkları ve çevrelerine karşı gösterdikleri yıkıcılık, Terra’yı Kurtarmak’ın merkezindeki ahlakçı mesajın vazgeçilmez parçaları. Ancak filmin ne çevreci ve barışçı çerçevesi ne de üç boyutlu teknolojide izlenebilirliği onu sürükleyici ve heyecan verici bir macera kılıyor.

Kendini tekrar eden ve fazlasıyla ciddiye alan film, yüklendiği asil misyonuna kapılıp her şeyden önce çocuklara yönelik bir fantazi olduğunu sık sık unutuyor gibi. Çocuklar için çekici olabilecek olsa bile hem çocuklar hem de büyükler tarafından fazlasıyla uzun ve sıkıcı bulunması mümkün.

Melis Zararsız - Beyazperde.com

Bilim-kurgucuların bu animasyondan çok büyük keyif alacakları kesin. Bu hayal gezegendeki mimari yapı, renkler, efektler, müzik, özenilerek hayata geçirilmiş… Hayal gücünün doruklarda olduğu bir gelecek senaryosu filmiyle karşı karşıyayız aslında. Yani bu ütopik animasyon görüntülerinin arkasında şu gerçekçi mesaj var, dünyamıza bu kadar zarar vermeye devam edersek, başka bir şehir, başka bir ülke değil, başka bir gezegen aramak zorunda kalabilir, savaşlar başlatabilir, yok edebilir veya yok olabiliriz.

Fakat tüm bu mesajlara rağmen, yönetmenin röportajlarında bahsettiği gibi filmin ‘aile dostu’ olduğunu söylemek zor. Yönetmene kalsa bu film, çevreci yaklaşımıyla, gelecek kuşaklara güzel mesajlar veriyor, doğamızı korumalıyız diyerek çocukları eğitiyor. Dünyamızı korumak gerektiği fikrinin aileleri konuşturacağı bir film olduğunu söyleyen yönetmen belki haksız değil. Evet, gerçekten de film olası bir gelecek senaryosu olarak beynimizde düşünceler oluşturuyor. Fakat çocukların, hatta herkesin bu mesajdan önce görecekleri başka şeyler olduğunu düşünüyorum. Her şeyden önce, insan savaşçı bir yaratık. Yaşamak için öldürmek gerekli diyor. Arayı bulmaya niyeti yok. Tamam var, ama binde bir. Umut mu, umutsuzluk mu?

‘Dünyamızı koruyalım’dan önce bu filmde almamız gereken mesaj bana kalırsa ’insan’ olmanın üzerine gitmek olmalıdır. Bir bilim-kurgu şaheseri olan kült film Dark City’yi hatırlarsak; uzaylılar, insan olmayı anlamak ve öğrenmek için insan beyninin içine giriyorlardı, ama insan olmanın beyinde değil kalpte olduğunu kaçırıyorlardı. Burada kulağı ters göstererek aynı mesajı almak mümkün aslında. İnsan olmayı unutmadığımız müddetçe, vicdan, duygu, zeka gibi yeteneklerimizi kullanmayı unutmadığımız müddetçe savaşlar olmayacak, menfaatler için bile olsa orta yol bulunacaktır. Bunları düşündürdüğü için başarılı bir animasyon film diyebiliriz. Hem bu ideolojilerin, hem animasyonun hem de bilim kurgunun meraklısı olanlar kaçırmamalı.

Yapılan Yorumlar
Yeni Ekle Ara
+/-
Yorum yaz
Adınız:
E-posta:
 
Başlık:
 
uzuna  - Doğayı koruma ve barış   |13-09-2009 12:39:22
Terra'yı Kurtarmak, diğer birçok animasyonun aksine mesajı olan bir film. Arkadaşlık, doğayı koruma, diyalog kurarak barış içinde yaşama, savaşın kötülüğü ve hatta demokrasi hakkında bile güzel mesajlar veriyor.

Senaryo ve animasyon kalitesi olarak Pixar'ın filmlerine yaklaşamasa da ailecek izlenebilecek hoş bir animasyon. 6/10

3.20 Copyright (C) 2007 Alain Georgette / Copyright (C) 2006 Frantisek Hliva. All rights reserved."