State of Play (Devlet Oyunları) Yazdır
IMDB Sayfası
IMDB Puanı:7.2 (93,424 oy)
Seyirci Puanı:10.0 (1 oy)
Yıl:2009
MPAA:PG-13
Yönetmen:Kevin Macdonald
Oyuncular:Russell Crowe, Ben Affleck, Rachel McAdams, Helen Mirren, Robin Wright Penn
Tür:Suç, Dram, Gerilim
Link'ler:IMDB, kids-in-mind
 
Seyretsek.com Değerlendirmesi Çocuklar için zararlı olabilir!
Müstehcenlik: (4)
Şiddet: (6)
Küfür/Argo: (5)
Seyircinin Değerlendirmesi
Müstehcenlik: (0)
Şiddet: (0)
Küfür/Argo: (0)
Bu filmi siz de değerlendirin...

Filmin Özeti
Amerikan Kongresi'nin yakışıklı, soğukkanlı ve temkinli üyesi Stephen Collins (Ben Affleck), bağlı olduğu siyasi partinin geleceğini temsil eder. Savunma harcamalarını denetleyen komitenin başkanlığı gibi bir görevi vardır. Yaklaşan başkanlık seçimleri için partisinde tüm gözler onun üzerine çevrilmiştir. Onun araştırma asistanının ve metresinin vahşice öldürülmesi üzerine o güne kadar derinlerde bir yerde gömülü duran sırlar birer birer ortaya çıkmaya başlar.

Araştırmacı gazeteci McCaffrey'nin (Russell Crowe) bu olaya ilgi duymasının iki sebebi vardır. Birincisi Collins onun eski arkadaşıdır, ikinci sebebi ise acımasız editörü Cameron Lynne’dan (Oscar ödüllü Helen Mirren) bu olayı araştırma görevi almıştır. Çaylak gazeteci partneri Della Frye (Rachel McAdams) ile birlikte katilin kimliği üzerindeki esrar perdesini kaldırmaya çalışan McAffrey, ülkenin güç dengelerini sarsacak bir komployu ortaya çıkartacak adımları atmaya başlar.

Sahte doktorların ve yozlaşmış zengin politikacıların var olduğu bir kentte çok önemli bir gerçeği öğrenecektir: Milyar dolarlar tehlikeye girmişse hiç kimsenin sadakati, güvenirliliği, sevgisi ve hayatı güvence altında değildir.

Kritikler

Ayşegül Kesirli - Beyazperde.com

...Kevin Macdonald’ın filmi, her ne kadar önceden tahmin edilmesi son derece olası manevralarla süslü bir hikaye anlatıyor olsa da, karakterlerin gazeteci kimlikleri ve savunmasızlıkları üzerinden yaratılan heyecanla gidişatı sürükleyici kılmayı başarıyor. Özellikle Cal karakterinin, anlatılan siyasi skandalın merkezinde yer alan Stephen Collins ile olan arkadaşlığını ve araştırdığı skandala olan duygusal yaklaşımını kullanarak izleyicilere birçok sürpriz hazırlayan “Devlet Oyunları,” en bilindik manevraları bile seyredenlerin heyecanını ayakta tutacak bir üslupla anlatmanın üstesinden geliyor.

Böylelikle film, eski gazeteci filmlerinin en kalıplaşmış özelliklerini bile heyecan verici bir anlatımla yeniden ayağa kaldırabileceğini kanıtlamakla kalmayıp, bu özelliklerin günümüzün siyasi ve sosyal ortamını yeniden yorumlamak için de kullanılabileceğini vurguluyor. Anlayacağınız “Devlet Oyunları,” her şeyiyle izlenmeye değer. Bunun yanında Russell Crowe’un sürekli abur cubur tüketen eski toprak gazeteci Cal’i canlandırırken verdiği karikatürize performansı ve Helen Mirren’ın her kadına ilham verecek dozda bir güçle donattığı otoriter Cameron rolündeki muhteşem oyunculuğu da yanınıza kar kalıyor.

Yapılan Yorumlar
Yeni Ekle Ara
+/-
Yorum yaz
Adınız:
E-posta:
 
Başlık:
 
zeynep   |26-02-2011 05:50:43
cok begenerek izledim zamanın nasıl gectıgını anlamadım ayrıca bana gore Russell Crowe un filimdeki tiplemesi cuk oturmus.Kesınlıkle tavsiyemdir
Anonim  - Fena değil   |28-08-2009 11:26:34
Konusu ilgi alanıma girdiği için bu türdeki herhangi bir filme nesnel yaklaşmam mümkün değil. Elbette ki beğendim fakat tek kusuru rol bakımından Russel Crow'un filmde çok eğreti durması. Güreşçi kalıbıyla efendi adam rolleri pek gitmiyor, ben bunu anladım. 7/10
zeynep  - katılmıyorum   |26-02-2011 05:53:13
bence Russell Crowe un rolu cuk otumus ve cokta ıyı oynamıs.Adam ırı dıye hep savas filmi yapacak degıl
Anonim  - İyi bir seyirlik   |18-08-2009 14:19:42
Sabun köpüğü, derinlemesine bir senaryo yok. Sonunu ben mi tahmin ettim bilmiyorum ama belli gibiydi... Yine de iyi bir seyirlik. 6,5/10

3.20 Copyright (C) 2007 Alain Georgette / Copyright (C) 2006 Frantisek Hliva. All rights reserved."