Revolutionary Road (Hayallerin Peşinde) Yazdır
IMDB Sayfası
IMDB Puanı:7.4 (118,810 oy)
Yıl:2008
MPAA:R
Yönetmen:Sam Mendes
Oyuncular:Kate Winslet, Leonardo DiCaprio, Christopher Fitzgerald, Jonathan Roumie, Neal Bledsoe
Tür:Dram, Romantik
Link'ler:IMDB, kids-in-mind
 
Seyretsek.com Değerlendirmesi Çocuklar için zararlı olabilir!
Müstehcenlik: (7)
Şiddet: (5)
Küfür/Argo: (6)
Seyircinin Değerlendirmesi
Bu filmi ilk siz değerlendirin...

Filmin Özeti
Frank ile April, kendilerini her zaman çok özel, farklı görmüşler; hayatı yüksek ideallerine uygun şekilde yaşamaya hazır ve istekli olmuşlardır. Bu nedenle lüks evlerin sıralandığı bir cadde olan Revolutionary Road’daki yeni evlerine taşındıklarında kendilerini çevreleyen durağan ortamdan bağımsızlıklarını gururla ilan ederler. O dönemin toplumsal sınırlarını belirleyen tuzaklara asla düşmemeye kararlıdırlar.

Ancak Wheeler çifti kendilerini hiç beklemedikleri bir durumun tam içinde bulur: Frank Wheeler rutin bir işi olduğu için sinirleri günden güne bozulan yetişkin bir erkeğe dönüşürken April de istek ve tutkularını bastırmaya çalışan mutsuz bir ev kadını olup çıkar. Sonuç ise tıpkı diğerleri gibi hayallerini kaybetmiş tipik bir Amerikan ailesidir.

Kritikler

E.Nesibe Özbudak - Zaman

Bu filmle Altın Küre'de en iyi aktrist, The Reader ile de en iyi yardımcı kadın oyuncu ödülünü alan Kate Winslet'in başrolünde yer aldığı Hayallerin Peşinde (Revolutionary Road), aile kavramını baştan aşağı sorgulayan bir film.

Leonardo Di Caprio'nun Winslet'e eşlik ettiği filmin hikâyesi, Richard Yates'in aynı adlı romanından beyazperdeye uyarlanmış. Frank ve April, bir partide tanışıp evlenmiş ve iki çocuk sahibi olmuşlardır. Filme adını veren yol üzerinde klasik bir Amerikan evinde yaşamaktadırlar. Dışarıdan bakıldığında birbirlerini hâlâ seven, örnek bir çifttirler. Frank, babasının da emekli olduğu Knox firması için satış yapmakta, April ise içindeki oyunculuk tutkusunu amatör tiyatrolarda yaşatmaya çalışmaktadır. Frank ve April, birbirlerine söyleyemeseler de zamanla tekdüze yaşamaktan sıkılmaya başlarlar. Bunun üzerine April'in aklına ilginç bir fikir gelir. Paris'e taşınacaklar, April sekreterlik yapacak, Frank de hayattan ne istediğini düşünmeye fırsat bulacaktır. Fakat bu sırada hayatlarında sürpriz gelişmeler olur.

1955 yılında geçen hikâye, aile kavramını yeniden düşündürmesi açısından önemli bir yapım. Zaten bu sorgulama Amerikan filmlerinin içinde zaman zaman nükseder. "Aile, sadakat nedir? Evlilik aşkı öldürür mü? Anne-babalar hayatlarını çocuklarına vakfetmeli midir, yoksa kendi hayallerinin peşinde mi gitmelidirler?" gibi sorular, kimi filmde ana tema, kiminde ise yan cümleler halinde pek çok defa işlenegelmiştir. Ama bu filme Türkçe adını veren 'hayallerin peşinde' koşmak, sanıldığı kadar kolay değildir. Öncelikle insanı bağlayan eş ve çocuklar vardır; öte yandan ev, eşya ve çevre gibi alışkanlıklar... Dahası, bu iş cesaret istemektedir. Zira az önce saydığım bağları koparmadan hayallerin peşinde koşmak hayli hırpalayıcı bir süreçtir. Kopararak devam etmek ise başta parlak görünse de April örneğinde olduğu gibi insanı sonda matlaşan bir hikâyeye doğru sürükler.

Galiba yönetmen Sam Mendes'in anlatmak istediği, Wheeler çiftinden yola çıkarak orta sınıf ailelerde yaşanan ya da akla gelse de düşünülmek istenmeyen fikirlerin varlığı. İşin sırrı ise galiba mutluluk kavramının kişiye özel olduğunda ve herkesin kendindeki şeklini bulmasında yatıyor. Karşısındakinden beklentileri yükselip evliliği mutluluk iksiri gibi görmek, işi handikap haline getiriyor. İksir tutmayıp evliliğin de hayattaki diğer yaşanılası rutin şeylerden biri olduğu anlaşılınca da sorgulamalar başlıyor. Yani film, bize evliliği içerisinde çok da atraksiyon barındırmayan ve sorgulandıkça karşılıklı münazaraların artacağı bir olgu olarak tanıtıyor. Bu da ister istemez aile kavramına korkuyla yaklaşmayı besliyor. Hele hele sadakat de yoksa. Tabii filmi izlerken bunun bir Amerikan ailesi olduğunu unutmayalım.

Selin Sevinç - Filmbutik.net

...İyi bir filmin içerik ne olursa olsun insanı kötü hissettirmesi mümkün değil. Hayallerin Peşinde de harika bir senaryo, kusursuz performanslar ve hassas bir yönetimle ‘iyi film’ kategorisinin içini fazlasıyla dolduruyor. Böyle filmlerin daha sık yapılmasını, örnek alınmasını umuyorum.

Yapılan Yorumlar
Yeni Ekle Ara
+/-
Yorum yaz
Adınız:
E-posta:
 
Başlık:
 

3.20 Copyright (C) 2007 Alain Georgette / Copyright (C) 2006 Frantisek Hliva. All rights reserved."