Valkyrie (Operasyon: Valkyrie) Yazdır
IMDB Sayfası
IMDB Puanı:7.1 (134,798 oy)
Yıl:2008
MPAA:PG-13
Yönetmen:Bryan Singer
Oyuncular:Tom Cruise, Kenneth Branagh, Bill Nighy, Tom Wilkinson, Carice van Houten
Tür:Dram, Tarihi, Gerilim, Savaş
Link'ler:IMDB, kids-in-mind
 
Seyretsek.com Değerlendirmesi Çocuklar için zararlı olabilir!
Müstehcenlik: (1)
Şiddet: (7)
Küfür/Argo: (5)
Seyircinin Değerlendirmesi
Bu filmi ilk siz değerlendirin...

Filmin Özeti
2. Dünya Savaşı sırasında bir Nazi subayı, Almanya'nın geleceği ve savaşla ilgili fikirlerinin, Hitler'le tamamen zıt olduğunu farkeder. Bunun tek çözümünün de Adolf Hitler'i öldürüp orduyu SS'lerden kurtarmak olduğuna karar verir.

Gerçek bir hikayeye dayanan filmde Nazi subayını Tom Cruise canlandırıyor.

Kritikler

Oktay Ege Kozak - Beyazperde.com

Operasyon Valkyrie’ye Görevimiz Tehlike’nin ikinci dünya savaşı versiyonu, karizmatik bir Tom Cruise’un başını çektiği nefes kesici bir savaş filmi bekleyerek giden seyirci hayal kırıklığına uğrayacak. Valkyrie, sigara dumanlarıyla dolu klostrofobik odalarda esrarengiz kişiliklerin gizli planlar yaptığı, diyalogların çoğunlukla şiddetli fısıltılardan oluştuğu, doğru zamanda incelikle yerleştirilmiş sessiz tansiyonun en gürültülü korkutucu sahneden daha fazla gerdiği, türü adımı adımına ustalıkla takip eden bir komplo gerilimi.

...İkinci dünya savaşının son günlerinde Hitler’i alaşağı etmeyi amaçlayan bir grup Alman askerinin azımsanamaz cesaret ve fedakarlık dolu hikayesini anlatan Valkyrie, bir sürü bitmek bilmeyen prodüksiyon problemlerinin basına yansıması ve yıldızı Tom Cruise’un scientology ile ilgili görüşlerinin ve bazı sıradışı davranışlarının pop-kültürde ön plana çıkması nedeniyle daha vizyona girmeden iki kallavi yumruk yedi. Basında Cruise’un Hitler’in suikastini planlayan grubun anahtar üyesi Albay Claus von Stauffenberg rolü için yanlış seçim olduğuna, Amerika’lı ve İngiliz oyuncuların Alman aksanı kullanmamaları üzerine bir sürü alaycı makale yayımlandı.

Yazık, çünkü Valkyrie gerçekten de baştan sona nefes kesici, ucuz hileler kullanmadan yarattığı gerçek tansiyonu bir an bile kırmayan, neredeyse mükemmel bir komplo gerilimi. Filmi pazarlamakla hükümlü fragmancıların yerinde olmak istemezdim doğrusu. Dışarıdan bakınca Valkyrie, Hollywood’un en kıdemli mega starlarından birinin başını çektiği, yüksek bütçeli, etkileyici muharebe sahneleriyle dolu klasik bir savaş filmi olarak algınalabilir. Fragmanları izleyince filmi pazarlayanların bu tür bir konseptle seyirciye yaklaştıkları bariz.

Fakat Valkyrie, yüksek bütçesine rağmen aslında gayet mütevazi, karakter ve diyalog bazlı bir gerilim. Başında kısa süren bir savaş sahnesi haricinde hikayenin çoğunluğu iç mekanlarda çok gizli planların çok gizlice tartışıldığı uzun sahnelerle dolu. Her saniyesi heyecan dolu bir eğlencelik arayan seyircinin sabrını zorlayabilir. Fakat asıl gerilimin sabır ve empatinin ince bir kombinasyonu olduğuna inanan sinemaseverler için Valkyrie, Spielberg’in Münih’inden beri türünün en başarılı örneğini sunuyor.

Filmin uzun komplo sahnelerini sıkıcı olmaktan kurtaran bir diğer çok önemli özellik, rüya takımı tarzı kardosu. Tek kalmış elinde üç parmak bulunan, tek gözlü Stauffenberg rolünde Tom Cruise, tutku dolu ve cesur bir performans gösteriyor. Cruise’un statüsünde bir yıldızın kesik bir el ve hareket etmeyen bir cam gözle fiziksel imajını riske ederek sadece performansına güvenmesi saygı hak eden bir seçim.

Cruise’un yanında filmin İngiliz kadrosu tek kelimeyle mükemmel. İçinde bulunduğu her filmin kalitesini otomatikman % oranda arttıran Tom Wilkinson, korkudan komediye her türe kendini uyduran Bill Nighy, Kenneth Branagh, Terence Stamp, Eddie Izzard... Liste bitmek bilmiyor. Harry Potter’dan beri ilk defa bu kadar etkileyici bir İngiliz oyuncu kadrosuna sahip Valkyrie.

Hayal kırıklığı yaratan Süpermen Dönüyor’dan sonra süper kahraman filmlerine ara vermeye karar veren Bryan Singer, Valkyrie ile Olağan Şüpheliler’in komplo ve gerilim dolu karanlık dünyasına geri dönüyor. Stauffenberg’in Hitler iki adım ötedeyken idam emrini beklediği, sessizlikten güç alan nefes kesici sahnesi bile tek başına Singer’ın mega bütçeli filmlerin altında sinema dilinin en temel kurallarını anlayan bir yönetmen olduğunu kanıtlıyor. Valkyrie, Tom Cruise ve Bryan Singer’ın dönüşünü müjdeleyen, baştan sona doğru kararlar veren, doğru notaları çalan bir gerilim.

Gökhan Şeker - Sinema.com

...Neticede “Valkyrie” İkinci Dünya Savaşı’nın biraz perde arkasında kalmış bir noktasına değiniyor. Kendisinden önceki bir televizyon filmini referans alması bir yana bırakılırsa film, eli yüzü düzgün bir yapım olarak yorumlanabilir. Bunun dışında operasyonları yürütenlerin insani yanlarına, karmaşalarına değinmesi gibi olumlu yönleri de var. Ancak “Valkyrie” ne Cruise’un baş aşağı giden kariyerini toparlayabilecek ne de United Artists’e hayat öpücüğü verebilecek bir ihtişama ve farklılığa sahip.

Selin Sevinç - Filmbutik.net

...Operasyon Valkyrie sonu belli bir film için iyi bir gerilim nabzı tutturmayı başarıyor. Oyuncuların filmde fiziksel olarak eğreti durmasını bir yana bırakırsak performansların etkileyici olduğunu söyleyebiliriz. Oscar sezonunda vizyona giren filmlerin yanında biraz fazla içi boş gelebilir, ama yine de ilgiyle izlenebilecek bir gerilim filmi.

Yapılan Yorumlar
Yeni Ekle Ara
+/-
Yorum yaz
Adınız:
E-posta:
 
Başlık:
 
aw58saw   |24-03-2011 06:51:47
Hitler Almanyası'nda bir grup askerin Hitler karşı insanlığı savunması ve bu amaç için kendi hayatlarını riske atması...

Film 2 saat boyunca sizi o döneme götürüyor.Oyunculuklar mükemmel; konu zaten insanı etkiliyor.

IMDB puanının düşük olma nedeni yahudi soykırımına değinmediği için olabilir. Yoksa ilk 200 e garanti girerdi.

9/10
gestapo   |07-10-2010 10:52:02
Açıkçası filme ön yargıyla başladım ve oldukça vasat bir film bekliyordum. Film beni yanılttı, gerçekten çok çok sağlam bir film olmuş. Bir de Almanca olsaydı tadından yenmezdi. Seviyorum İkinci Dünya Savaşı temalı filmleri. Beklentimin üstünde çok iyi bir film, bu türü sevenler kesinlikle kaçırmamalı.

Puanım: 7/10
Anonim  - Güzel bir gerilim   |26-03-2009 12:42:13
Gerilimi yüksek, sonu acıklı güzel bir film.

3.20 Copyright (C) 2007 Alain Georgette / Copyright (C) 2006 Frantisek Hliva. All rights reserved."