Changeling (Sahtekar) Yazdır
IMDB Sayfası
IMDB Puanı:7.8 (159,765 oy)
Seyirci Puanı:9.0 (1 oy)
Yıl:2008
MPAA:R
Yönetmen:Clint Eastwood
Oyuncular:Angelina Jolie, Gattlin Griffith, Michelle Martin, Jan Devereaux, Michael Kelly
Tür:Biyografi, Suç, Dram, Gizem
Link'ler:IMDB, kids-in-mind
 
Seyretsek.com Değerlendirmesi Çocuklar için zararlı olabilir!
Müstehcenlik: (4)
Şiddet: (7)
Küfür/Argo: (5)
Seyircinin Değerlendirmesi Çocuklar için zararlı olabilir!
Müstehcenlik: (2)
Şiddet: (9)
Küfür/Argo: (2)
Bu filmi siz de değerlendirin...

Filmin Özeti
Taşrada yaşayan Christine, işten döndüğünde oğlu Walter'ı bulamaz. Aylarca onu bulmak için uğraş verir ve bir gün oğlu geri döner.

Fakat Christine dönen çocuğun oğlu olmadığına inanıyordur.

2008 Cannes Film Festivali'nde Altın Palmiye'ye aday gösterilen filmin senaryosu, 1920'li yılların Los Angeles'ında yaşanmış gerçek bir hikayeden yola çıkılarak hazırlanmış.

Kritikler

E.Nesibe Özbudak - Zaman

'Sahtekar' düzenin kayıp çocukları

Oyunculuk, yapımcılık, yönetmenlik ve film müziği derken sinemanın neredeyse her alanına el atan Clint Eastwood'un son çalışması Sahtekar'ın (Chanegeling) başrolünde ünlü yıldız Angelina Jolie yer alıyor. Sinemaya adeta hayatını adamış bir yönetmenle çalışmak, sanırız Jolie için de ciddi bir tecrübe olmuştur.

Zira Eastwood artık sinemanın ustası sayılabilecek kabiliyette ve performansta bir isim. Yaşına rağmen film çekmeye de devam edeceğe benziyor.

Film, aslen Los Angeles'ta 1928 yılında gerçekleşmiş bir kayıp çocuklar vakasından esinlenerek yazılmış. Hatta bu bir esinlenme kıvamında kalmayıp neredeyse her sahne bilgi ve belgeye dayandırılmış. Filmde Angelina Jolie'nin canlandırdığı Christine Collins de gerçek bir karakter. Telefon santralinde çalışan ve bekar bir anne olan Christine, hesapta olmayan bir mesai için oğlu Walter'ı evde bırakarak işyerine gider. Döndüğünde oğlunun yerinde yeller esmektedir. Günlerce onu arar; ama hiçbir ize rastlayamaz.

Olay basına da yansımış ve büyümüştür. Herkes polisi elinden geleni yapmamakla suçlamaktadır. Los Angeles Polis Teşkilatı bir gün çocuğun bulunduğu haberiyle çıkagelir. Christine deliye döner. Emniyet müdürü anne-oğulun kavuşmasını basının da takip etmesini ister. Böylece itibarı zedelenen polis teşkilatı biraz da olsa insanların gözünde aklanacaktır. Fakat gelen çocuk Walter değildir. Adının Walter olduğunu söylemekte Christine'e de anne demektedir. Christine bu çocuğun oğlu olmadığını anlatmaya çabalarken, birden kendini yabancı bir çocuğun annesi olarak bulur. Bu sırada irtibata geçtiği vaiz Gustav Briglieb ona yardım eder. Yeni çocuğun boyu Walter'dan kısadır. Dahası diş yapısı farklılık arz eder, okulda hangi sırada oturduğunu bilemez vs. Tüm bu deliller ışığında Christine, yeniden polise gider ve itiraz eder. Bunun üzerine kendisini akıl hastanesinde bulur.

Aslında olayın özü bir anne-oğulun çocukları kaçırıp öldürdüğü gerçek bir olaydan yola çıksa da senarist J. Michael Straczynski, Christine Collins'in üzerine yoğunlaşmayı tercih etmiş. Ve katili de bir adam ve yanındaki bir çocuğa dönüştürmüş. Rol sahibi de öz ve üvey altı çocuk annesi olunca filmin gerçekçiliği bir kat daha artmış. Zira Jolie'nin Christine karakteri ile empati kurması daha rahat sağlanmış. Film, siyasi olarak da o dönemin polis teşkilatının yanlışlarına göndermeler içeriyor. Ayrıca erkek egemen bir toplumun içinde kadın olmanın zorluklarına dikkat çekiyor. Bu, özellikle Christine'in bulunan çocuğun Walter olduğuna ikna edilme çabasında görülüyor. Kendi çocuğunu sanki annesinden daha iyi tanıyabilecekmiş gibi Walter'ın bulunan çocuk olduğunu iddia eden polis şefiyle Christine'in konuşmaları, zaman zaman ibretlik bir hale geliyor. Sırf bu sudan sebep yüzünden akıl hastanesine gönderilmekse daha trajik bir durum.

Hollywood sineması, polis teşkilatının gerçek yüzü hikâyelerine bayılsa da bu filmin dramatik kurgusu onu diğerlerinden ayırıyor. Film ayrıca sanat yönetmenliği açısından da takdire şayan. Zira bizde yapılan dönem filmleri gibi birkaç sokakta dolaşmak yerine ciddi şekilde üzerinde uğraşılan mekanlarda geçiyor. Geçtiğimiz sene aday gösterilmeyen Angelina Jolie'nin bu filmle Oscar'ın güçlü adaylarından biri olmasında ise sinemanın her aşamasına hakim olan Clint Eastwood'un payı büyük.

Selin Sevinç - Filmbutik.net

Clint Eastwood’un gerçek bir öyküden beyazperdeye tekrar uyarladığı filmi Sahtekar, Christine adlı bir kadının kaybolan oğlunu arayışı ve bu yolda karşılaştığı engelleri konu alıyor. Gözden düşmekte olan Los Angeles polisi bir gün Christine’e oğlunu buldukları müjdesini verir. Ancak oğlu diye annesine teslim ettikleri çocuk Christine’in oğlu Walter değildir. Bunun üzerine bir skandala neden olmaktansa Christine’i çocuğun kendi oğlu olduğuna ikna etmeye çalışan polis, daha da ileri giderek oğlunu sormaya devam eden kadını akıl hastanesine yollar. Polisin yozluğunu ortaya çıkarmaya çalışan bir pederin de desteğiyle Christine, kendini aklayıp oğlunu bulmak için savaşmaya devam edebilecek midir?

Sahtekar, gerçek hayatın en şaşırtıcı kurmacadan bile daha inanılmaz olabildiğini gösteren bir öykü. Aynı zamanda da kahramanla beraber hayatın adaletsizliğine ve çarpıklığına karşı bir isyan çığlığı atma ihtiyacını yaşatacak kadar sinir bozucu. Film, küçük çıkarlar doğrultusunda, hem de her türlü yasayı arkasına alarak işlenen büyük bir suçun boğuculuğunu, kasvetini, yarattığı çaresizlik duygusunu Eastwood’dan beklenecek sakin bir olgunluk ve duyarlılıkla aktarıyor.

Zaman zaman bu boğuculuk Eastwood’un anlatımında da hissediliyor. Fazlasıyla hesaplı kitaplılık hissettiren, klasikliği tutuculuğa varan sinema dili karakterlerle kurduğumuz ilişkiyi zedeleyebiliyor. En azından karakterlerle beraber bizim de özgürlüğümüzün yönetmenin konu hakkındaki güçlü yargıları nedeniyle bir fanusa kapatıldığını hissediyoruz belki de.

Angelina Jolie’nin performansı güçlü, ama 1930’ların klasik Hollywood yıldızlarından çok tam bir 21. yüzyıl kadını gibi görünen Jolie, en perişan olması gereken sahnelerde bile eksik olmayan, daha fazla dikkat çekmeye ihtiyaçları varmış gibi her daim kıpkırmızı görünen dudaklarıyla rolüne uyumsuz görünüyor.

Eastwood bize her zamanki gibi etraflıca düşünülüp tasarlanmış, titiz görüntü ve sanat yönetimleriyle işçilik harikası bir eser kazandırıyor. Şık ve sapasağlam bir dram için, akıllara durgunluk veren gerçek bir öykü için Sahtekar doğru bir seçim olur. İyi seyirler...

Yapılan Yorumlar
Yeni Ekle Ara
+/-
Yorum yaz
Adınız:
E-posta:
 
Başlık:
 
Anonim   |18-08-2009 14:22:43
Uzun zamandır listemdeydi. Sıkıcı olabileceğini düşünerek erteleyip duruyordum. Çok da haksız değilmişim ama tam olarak haklıymışım da diyemem sanırım. Sıkılmanın kıyısından döndüm hep. Tam monotona bağlıyor diyorken hep bi gelişme oldu. Adli vakaları konu edinen filmlere her zaman mesafeliyimdir. Hele bir de gerçek bir olaydan uyarlamaysa.
Angelina Jolie, dramaya fazla yakışmamasına ya da gözümün aşina olmamasına rağmen gayet güzel bir performans sergilemiş.
Clint abimiz zaten yapınca güzel yapıyor. 6,4/10

3.20 Copyright (C) 2007 Alain Georgette / Copyright (C) 2006 Frantisek Hliva. All rights reserved."