Kung Fu Panda Yazdır
IMDB Sayfası
IMDB Puanı:7.6 (204,393 oy)
Yıl:2008
MPAA:PG
Yönetmen:Mark Osborne, John Stevenson
Oyuncular:Jack Black, Dustin Hoffman, Angelina Jolie, Ian McShane, Jackie Chan
Tür:Animasyon, Aksiyon, Komedi, Aile
Link'ler:IMDB, kids-in-mind
Seyretsek.com Değerlendirmesi
Müstehcenlik: (1)
Şiddet: (3)
Küfür/Argo: (1)
Seyircinin Değerlendirmesi
Bu filmi ilk siz değerlendirin...

Filmin Özeti
Kung Fu fanatiği panda Po, Huzur Vadisi'ni Kar Leoparı Tai Lung'dan kurtarmak için Kung Fu dünyasına adım atar ve kendisine inanırsa neler yapabileceğini keşfeder.

Kritikler

E.Nesibe Özbudak - Zaman

Pandadan kung fu ustası olmaz demeyin

Bugün vizyona giren 'Kung Fu Panda' filmini izledikten sonra aklımda tek cümle vardı: 'Ütopya diye bir şey yoktur.'

Filmin afişinde de göreceğiniz üzere şişko ve hantal ama bir o kadar da şirin bir panda, uçan tekmeler savurabilir hale geliyorsa gerçekten de imkansız diye bir şey olmadığına inanmaya başlıyor insan. Po, babasının makarna dükkânında çalışan, ama rüyalarını bile kung fu hayalleri süsleyen bir pandadır. Babasının tek hayali ise oğlunun atadan gelen mesleğini devam ettirmesidir. Fakat kung fu ateşi bir kere düşmüştür Po'nun yüreğine. Bu sırada usta Shifu'nun eski öğrencilerinden kar leoparı Tai Lung hapisten kaçar. Herkes onları Tai Lung'un öfkesinden koruyacak kurtarıcının kaplan, maymun, engerek yılanı, turna ve peygamber böceğinin oluşturduğu Öfkeli Beşli'den biri olacağını sanmaktadır. Ama Po'nun seçimin yapılacağı meydana yanlışlıkla düşmesini işaret kabul eden usta Ugvey, onu kurtarıcı seçer. Bu kung funun k'sinden anlamayan hantal pandayı eğitme işi ise usta Shifu'ya kalmıştır. Ancak başta Shifu olmak üzere hiç kimse Po'yu orada istemez; usta Ugvey hariç. Po'yu eğitmenin imkansız olduğunu düşünen Shifu da çok geçmeden bunun bir önyargı olduğunu anlar. Po'nun bile kendinden bir dövüşçü çıkacağına inanmadığını düşünürsek Shifu ilk başlardaki kanaatinde pek de haksız sayılmaz doğrusu.

Mark Osborne ve John Stevenson'ın ilk uzun metraj animasyon çalışması 'Kung Fu Panda'nın sloganı 'Kendi kahramanın ol'. Bu sözü biraz daha açarsak, 'insan için bir şeyi imkansız kılan, her şeyden önce kendi önyargılarıdır' anlamı çıkıyor. Zihninizdeki olumsuz düşünceleri yendiğiniz ölçüde başarılı olursunuz. Po gibi bir pandanın dövüşçü olabilmesinin tek açıklaması budur. Tabii tabular sadece kişinin kendiyle de sınırlı değildir. Aynı cümleler başkaları (örneğin usta Shifu) tarafından da dile getirilebilir ve küçümsenebilirsiniz. O yüzden marifet, galiba filmin sloganında da denildiği gibi hiç kimse inanmasa da kendi kahramanınız olmak.

'Kung Fu Panda'yı diğer kung fu filmlerinden ayıran özellik, kahramanlarının birebir hayvanlardan seçiliyor olması. Hem de hepsi kung fu'da birer hareketin sembolü olan hayvanlar. Bir peygamber böceğini (mantis) ya da pandayı dövüşürken görmek Jackie Chan'i aynı pozisyonda seyretmekten çok daha ilgi çekici. Orijinal versiyonunda yer alan Jack Black, Dustin Hoffman, Angelina Jolie, Jackie Chan ve Lucy Liu gibi oyuncuların seslendirmeleri de bu gücü besler nitelikte olsa gerek. Ama biz Türkiye'de bu hayali dövüşçüleri Okan Yalabık, Köksal Engür, Deniz Uğur, Murat Aydın ve Deniz Çakır'ın sesiyle izleyeceğiz. Beş yıllık bir çalışmanın ürünü olan bu 135 milyon dolar bütçeli filmde kung fu sanatına bir saygı duruşu da söz konusu. Tabii ki mizah ve mesaj unutulmadan...

Yapılan Yorumlar
Yeni Ekle Ara
+/-
Yorum yaz
Adınız:
E-posta:
 
Başlık:
 
uzuna  - Olumlu mesajlar içeren eğlenceli bir film   |17-06-2008 09:50:15
Kung fu Panda "inanırsan başarırsın" mesajını eğlenceli bir şekilde vermeyi başaran, süper eğlenceli ve komik bir film. İngilizce seslendirmesi mükemmel. Umarım Türkçe seslendirmesi de Şrek ve İnanılmaz Aile gibi aynı güzellikte olur.

3.20 Copyright (C) 2007 Alain Georgette / Copyright (C) 2006 Frantisek Hliva. All rights reserved."