Michael Collins Yazdır
IMDB Sayfası
IMDB Puanı:7.1 (24,926 oy)
Yıl:1996
MPAA:R
Yönetmen:Neil Jordan
Oyuncular:Ian Hart, Julia Roberts, Richard Ingram, Liam Neeson, Aidan Quinn
Tür:Biyografi, Dram, Tarihi, Gerilim, Savaş
Link'ler:IMDB, kids-in-mind
  
Seyretsek.com Değerlendirmesi Çocuklar için zararlı olabilir!
Müstehcenlik: (1)
Şiddet: (8)
Küfür/Argo: (8)
Seyircinin Değerlendirmesi
Bu filmi ilk siz değerlendirin...

Filmin Özeti
İrlanda'nın bağımsızlık savaşındaki en tartışmalı figürlerden biri olan Michael Collins'in hikayesi. İngilterenin 700 yıldır demir yumrukla yönettiği İrlanda'da, isyancıların 6 günlük meşhur 1916 Dublin Posta Binası kuşatmasının ardından kendini kurtaran tek isyancı lideri Eamon De Valera olur. Aslında İrlanda kökenli bir ABD vatandaşı olan De Valera'nın destekçilerinin çoğu hapsi boylar.

Aralarından bir tanesi, ileride adından çok söz ettirecek olan Michael Collins, hapisten çıktığında isyan hareketi ile ilgili yeni fikirlere sahiptir. Direnişte yeni bir yaklaşıma ihtiyaç olduğunu tespit eden Collins, dava arkadaşı Harry Boland ile birlikte Irish Volunteers (İrlandalı Gönüllüler) isimli bir hareketi başlatır. Terörist saldırılar, gerilla savaşı ve anahtar rol oynayan bir casusluk operasyonunu başarıyla organize edip üçlü bir strateji güden Collins, kısa zamanda İngiliz hükümetini köşeye sıkıştıracaktır.

Neticede Cumhuriyetçi Hareket doğar ve Collins, özgürlük isteyen İrlandalılar arasında kahramanlaşır. Bağımsızlığa giden yöntemler konusunda Collins'le aynı görüşleri paylaşmayan De Valera, hareket içerisinde kendi etkinliğini artırmak için karşı mücadele başlatır. Dava arkadaşı Boland'ın sevgilisine aşık olma talihsizliğine düşen Collins artık birden fazla cephede mücadele vermek zorundadır.

Olaylar köşeye sıkışan İngiliz hükümetinin İrlanda'ya kısıtlı bir otonomi veren doğrudan görüşmelere ikna olmasına kadar gider. Görüşmeler sırasında, Collins ve De Valera arasındaki güç oyunu artarak devam eder. İkiliderin, bir diğerini köşeye sıkıştırmak için defalarca tutum değiştirmesi sonucu Collins tamamen şiddeti dışlayan bir yönteme razı olmasıyla sonuçlanır. Ona göre mevcut şartlarla imzalanacak bir barış, zaman içerisinde İrlanda'nın tamamen bağımsızlığına uzanan bir yolda önemli bir kazanım olacaktır. Ancak, bütün bunlar bağımsızlık hareketinin kendi içerisinde fraksiyonlara ayrılmasına engel olmaz...

İrlanda sorunsalından bir türlü uzaklaşmayan yönetmen Neil Jordan, karakter gelişimi ve dramatizasyona fazla yer vermeyen, şiddet ve tarihi aksiyonu ön planda tutan bir film yapmış. Zaman zaman, kendi anavatanıyla ilgili konuları böyle yüzeysel bir şekilde irdelediği için eleştirilen Jordan, bir kere daha kült oyuncusu Stephen Rea'ya rol vermekten çekinmezken, Liam Neeson, Julia Roberts gibi yıldızları da yanına almış.

Yapılan Yorumlar
Yeni Ekle Ara
+/-
Yorum yaz
Adınız:
E-posta:
 
Başlık:
 
Anonim  - İçten yıkılmak   |25-11-2009 03:40:30
Michael Collins, İrlanda'nın bağımsızlık mücadelesini anlatıyor. İngilizlerin uzak ülkelerdeki sömürgeleri gibi, yanıbaşındaki İrlandalılara bile nasıl zulmettiğini ibretle izliyorsunuz. Ve görüyorsunuz ki kurtuluş mücadelesinde cesaret tek başına yeterli olmuyor. Malesef rekabetten, şahsi çıkarlardan ve düşmanın fitnesinden kaynaklanan iç karışıklıklar, haklı bir mücadeleye büyük zarar verebiliyor. 6/10
mantova77   |26-09-2009 14:06:25
Harika bir film. İrlanda bağımsızlık mücadelesi kahramanlarından Michael Collins'in yaşadıklarını, onun yaptıklarını anlatıyor.

Bağımsızlığın, kendi ülkende bayrağını özgürce dalgalandırabilmenin ne kadar zorluklarla kazanıldığını insan bir kez daha anlıyor.

Keşke bizim de Kurtuluş Savaşı'mızı anlatan buna benzer filmler yapılsa. Atatürk'ün ve arkadaşlarının hangi zorluklarla bu ülkeyi kurduğunu güzel bir şekilde anlatabilsek. 9/10

3.20 Copyright (C) 2007 Alain Georgette / Copyright (C) 2006 Frantisek Hliva. All rights reserved."